Okunma

Ubuntu 11.10’a İlk Bakış


05 Haziran 2011 Pazar 10:06
Ubuntu 11.10’a İlk Bakış

Linux dünyasının en çok ilgi çeken ürünü olan Ubuntu’nun yeni sürümünde bizlere neler sunacağına dair fikir edinmek ve deneyimlerimizi paylaşmak adına 2 Haziran Cuma günü sunulan ilk Alpha sürümünü sizler için inceledik. Bir önceki sürümünde radikal değişiklikler yaparak kullanıcılarının bir kısmını memnun edemeyen, diğer kısmında da işte şimdi olmuş dedirten Canonical bu sefer yaptığı değişiklikleri kalıcı kılmak için elinden geleni yapacak gibi gözüküyor.

İlk Alpha sürümü olmanın getirdiği kararsızlıkların dışında GNOME 3‘ten hâla ses seda yok. Ancak bu sefer depodan kendiniz çekip kurabiliyorsunuz. En azından kurma işleminin kolaylaşmış olması sevindirici zaten kararlı sürüme kadar seçimli olarak sunulacağını düşünüyorum. GNOME 3 sisteme entegre edilirken, Unity 2D’nin de daha kararlı çalışması için çalışmaların sürdüğü aldığımız haberler arasında. Yalnız şu an Unity 2D‘nin göstege alanının (indicators) sıklıkla çöktüğünü belirtmemiz gerekir.

Linux kerneli olarak 2.6.39 kullanılıyor. Şu an kararlı olan son sürüm bu kernel ve yeni gelen kernel 3.0’ın bu sürümde dahil edilmesini beklemiyoruz. Bunun dışında Firefox 5 Beta‘nın da sisteme eklenmiş olduğunu görmek bizi sevindirdi.

Canonical’dan Kate Stewart‘ın da dediği gibi bu sürüm kararlı bir sistem bekleyen insanların uzak durması gereken bir sürüm. Ama Ubuntu üzerine yazılım geliştiriyor yada sistemi test ederek gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız cd imajlarına buradan erişebilirsiniz.

:: Ubuntu’da yapılan değişikliklerden memnun musunuz? Sizce geleceğin işletim sistemi olmayı başarabilir mi?
yazarÖmer AK

Enerjisini Açık Kaynak dünyasından alan Ömer, yazılarını okuyarak büyüdüğü editörlerle beraber yazıyor olmanın sevincini yaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

25 yorum - “Ubuntu 11.10’a İlk Bakış”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  linux dünyasını lokomotifleri gnome ve ubuntu elele verip masaüstü laptop bilgisayar kullanıcılarına tablet bilgisayar işletim sistemi kullandırmaya kara verdiler.
  gnome 3 ve ubuntu 11.10 tablet bilgisayarlar için geliştirilmiş işletim sistemleridir internette sörf yapmaya müzik dinlemeye bire bir ama ofiste çalışması zor masa üstünde klarasör ve dosyalrınız göremezsiniz..
  bir klarasör açtınız örnegin çizelge bu klarasöre home/evdizini/masaüstü/çizelge yolu ile ulaşabilirsiniz ne demek istediğimi anlatabildim inşallah zaman kaybı amacınız internette gezinmek müzik dinlemek ise kurun ama iş yapmak ise hüsran bu yaptıkları egoistliktir ben yaptım oldu mandıgıdır ama olmaz yanlış mecradalar linux dünyası bu dikteyi kabullenmez ya hatadan dönerler yada kendileri kaybeder daha fazla linux secenegi görmek isterseniz alternatif dolu bu dikteye mahkum degilsiniz( ***** ) ziyaret ediniz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gayet iyi. Wireless sorunsuz tanıdı. Sadece mor tema rengi kötü eski kahverengi ve turuncu renk daha iyi idi.

 3. seckyn dedi ki:

  İnsan ilk başta zorlanıyor ama sonradan alışıyor bu unity e ya

 4. keyloger dedi ki:
 5. keyloger dedi ki:

  [QUOTE=ck1991;1844989]aynen öyle. 11.04 gerek arayüz gerekte abuk subuk hatalarıyla benim için kötü bir tecrü*****

  Unity’i ben çok sevdim, neden beğenilmediğini anlayamadım. 🙂

 6. HapS dedi ki:

  şu an kullanılacak masaüstü yok desek yeri gnome 3 yetersiz ve kısır durumda unity berbat ötesi ve yine kısır durumda hatta kabız olmuş bir masaüstü ölü doğan bir proje gibi geriye KDE kalıyor onuda zaten sevmiyoruz kısaca 2 yıl adam gibi bir masaüstü görmek hayal birde önümüzde xorg dan wayland a geçiş gibi bir süreç var en çok tiksineceğimiz dönem o dönem

 7. davut dedi ki:

  Sistem zaten geliştiriliyomuş daha stabil değilmiş ama arayüz benim hoşuma gitti

 8. N3CAT1 dedi ki:

  Ubuntu 11.04 ve Mint 11 benim için tam bir faciaydı. Umarım Ubuntu 11.10 ‘da da durum böyle olmaz.

 9. Siyahi dedi ki:

  Açıkçası şuan için ubuntu dan tek beklentim ekran sürücüsünün optimus destekli şekilde yapılandırılması. Nvidia GT 540M ekran kartım var fakat sırf optimus u desteklemediği için sisteme tanıtamıyorum.

 10. fatih2012 dedi ki:

  Bir windows kullanıcısı olarak az önce usb bellekten live olarak çalıştırdım. Görüntü olarak gayet güzel bence. Diğer özellikleri hakkında bir yorum yapmam doğru olmaz sanırım. Arada bir ubuntu çalıştırırım bilgisayarımda sanırım alışmaya başlıyorum. İşime yarayacak birçok programın kurulu gelmesi beni çok şaşırtıyor fakat anlamadığım bir şey var mp3 çalıştırmak istediğimde sanırım bir codec yüklemem gerekiyor. Mp3 codeclerini neden gömmüyorlar acaba? Ekmeğimi windows platformlarından kazanmıyor/kazanmayacak olsaydım sanırım temelli Linux’a geçerdim….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  herkes mevcut programlarini daha ileriye gotururken ubuntu nedense tersine gidiyor. gitgide soguyorum ubuntudan

 12. keyloger dedi ki:

  Tablet’in işlemcisine göre değişir. Ama örnek olsun diye;

 13. seckyn dedi ki:

  Ubuntu tablet pc’lere kurulabiliyor mu ? Bir bilgisi olan varmı ? Kuruluyorsa gnome 3 ve unity büyük bir nimet o zaman

 14. keyloger dedi ki:

  Kurulumu her yerde buluruz, kastettiğim o değildi. Unity’nin detaylı incelemesi, yeni varsayılan müzikçaların incelenmesi vs. Yani yapılan değişikliklerle ilgili sadece yazı değil de editörlerin fikirlerini okumak daha güzel *****

  Anladım demek istediğini, yorumları içeren haberler yerine, bilgiyi aktaran haberler yapıyoruz genelde. En azından benim tarzım öyle.

  Eğer ki bunun haberi yapılmadı deseydin, örnekler elimde hazırdı. ***** Tabi 11.04 üzerine çok daha fazla haber yapılabilirdi, 10.10’a gösterdiğim özeni gösterme fırsatım olmadı. Ama sebeplerini yukarda yazdığım için tekrarlamak istemiyorum.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  indicators, çökmekle kalsa iyi üstüne diğer programlarında çalışmasını etkilemekte.

 16. y_ates dedi ki:

  İnşallah diyelim o zaman

 17. keyloger dedi ki:

  Kıyaslamaya girmek istemem ancak, merakımdan girip ne yazmışlar diye baktım. Samimi güzel bir yazıları olmuş arkadaşların ancak çoğunluğunu kurulum anlatımı kaplamış. Bizde de var kurulum anlatımı, ancak eski sürümlere ait. Neden güncellemediniz dersen, çok bir değişiklik olmadığı için güncellemedik. Haber bu yazıda arkadaşlara faydalı olacaktır.

  Neyse mazeretime gelelim. Siz linux haberleri okumayı sevdiğiniz kadar, bende yazmayı seviyorum.

 18. blauzahn dedi ki:

  Bu sefer de herhangi bir pencere açık iken işlemci kullanımı %35-40 lara varıyor. Tabi ben bunu Fedora 15′ de denemiştim 1 hafta kadar önce.. Ubuntu 10.04 ve 10.10′ un stabilitesini ne bir üst versiyonda buldum ne de başka türevlerde :/ Bakalım bu iki sürüm beni 2-3 sene idare eder

 19. y_ates dedi ki:

  Keyloger, daha detaylı incelemeler bekliyoruz. Reklam saymayın ama, PCLabs’ın 11.04 incelemesi gibi bir inceleme göremedim ben SDN’de

 20. keyloger dedi ki:

  İşlemcinin turşusunu mu kuracaksın? 3’ün 5’in lafını ediyorsun.

 21. blauzahn dedi ki:

  Yıllarca GNOME’u ilk çıktığı gibi duruyor diye eleştirdik, şimdi de yenilendi diye eleştiriyoruz.

 22. keyloger dedi ki:

  Yıllarca GNOME’u ilk çıktığı gibi duruyor diye eleştirdik, şimdi de yenilendi diye eleştiriyoruz.

 23. blauzahn dedi ki:

  Sırf arayüzden dolayı hala 10.10 kullanıyorum… Gnome 3’de hiç hoş değil sistem kaynaklarını gereksiz kullanıyor. En kullanışlı olanı hala gnome 2 bana göre.

" Ubuntu 11.10’a İlk Bakış konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ubuntu 11.10’a İlk Bakış ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ubuntu 11.10’a İlk Bakış ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "