Okunma

Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu


09 Ekim 2011 Pazar 09:30
Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu

Linux‘la yeni tanışanların sistemine kurduğu ilk dağıtımlar arasında Ubuntu geliyor. Bir başka deyişle, belki de birçok kullanıcının Linux kullanmasının en büyük sebebi Ubuntu.

Mark Shuttleworth‘ün, herkesin ücretsiz işletim sistemi kullanabilmesi için start verdiği Ubuntu projesi, bugün milyonlarca kullanıcının bilgisayarına hayat veriyor.

Geliştiriciler 11.10 üzerinde çalışmaya devam ederken, Mark Shuttleworth 12.04 sürümünün ismini duyurdu. Mark Shuttleworth, Oneiric Ocelot isimli 11.10 sürümünden sonra 12.04 sürümü için de Precise Pangolin ismini seçmiş.

Bu kez “P” harfi seçilmiş

Shuttleworth, isim seçimi için önce bir harf belirliyor. Kod isimdeki ilk kelime bir sıfat, diğer kelime ise bir hayvan ismi oluyor. Shuttleworth 12.04 sürümü için P harfini seçmiş. Precise Pangolin’den önce Peccable Peccary, Pawky Python ve Perfidious Puku isimleri üzerinde durmuş.

Pangolin, pullu memeliler sınıfından bir hayvan. Sivri burnu ve uzun kuyruğuyla dikkat çeken Pangolin, ayrıca uzun tırnaklara da sahip. Precise Pangolin, bir aksilik olmadığı sürece Nisan 2012‘de Ubuntu kullanıcılarıyla buluşacak.

:: Shuttleworth’ün 12.04 için seçtiği ismi beğendiniz mi?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu”

 1. raxetul dedi ki:

  Ben unity’den başka sebeplerden dolayı ubuntudan vaz geçtim… Arch, Fedora ve Pardus 3’lüsü arasında döneceğim.

 2. balcis dedi ki:

  p harfi seçildi demişsiniz eğer ben yanlış anlamadıysam, Ubuntu sürümlerinde alfabetik gidiliyor. oneiric ocelot, yani o; ve şimdi p geldi. bir sonraki sürüm de r ile olacak; yani seçim en baştan yapılmıştı aslında alfabetik gidilerek..

 3. karizmaxi dedi ki:

  unityden ziyade benim canımı 11.04’ün ilk başlarda aşırı karasız olması sıkmıştı ve o günden sonra eskisi kadar gözümde değeri yok ubuntunun, kuruyorum ama eskisi kimseye önermiyorum

 4. antimatter dedi ki:

  unity başta benimde canımı sıkmıştı ama insan nelere alışmıyorki

 5. desperado64 dedi ki:

  ubuntu artık gözümden düştü

 6. TaGaLoG dedi ki:

  11.04 sürümü canımı fazlasıyla sıktı iyi bişi olur umarım ismi önemli değil

" Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ubuntu 12.04’ün İsmi Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "