Okunma

Ubuntu Hala Ayakta


29 Mart 2008 Cumartesi 22:00
Ubuntu Hala Ayakta
Dünyanın ikinci uzay turisti olan Mark Shuttleworth’ün kurduğu Canonical şirketi tarafından desteklenen Ubuntu, GNU/Linux dağıtımları arasındaki yükselişini devam ettirirken, çeşitli etkinliklerde de ciddi bir varlık gösteriyor. En son Kanada‘da düzenlenen güvenlik konferansı CanSecWest organizasyonunda yapılan pwn2own yarışmasında, hack’lenmesi için ortaya koyulan üç bilgisayardan bir tanesi Ubuntu Linux kullanıyordu. En son kalan ve kırılmayan tek makine de Ubuntu Linux oldu.

Yarışmada Neler Vardı?

CanSecWest organizasyonunda, sponsorlardan bir tanesi, en güncel yamalarla korunan üç bilgisayarı farklı işletim sistemleriyle masaya koydu. Bu makinelerden bir tanesi Mac OS X Leopard yüklü Mac Book Air, diğeri Windows Vista SP1 yüklü Fujitsu U810 ve sonuncusu ise Ubuntu 7.10 yüklü VAIO VGN-TZ37CN modeliydi. Mac OS X Leopard kullanan Mac Book Air, 10.000 dolar para ödülüyle yarışmanın ikinci günü gitti. Son gün ise  Windows çalıştıran Fujitsu U810 yanında 5000 dolar para ödülüyle  birlikte yeni sahibine ulaştı. Fakat, Ubuntu 7.10 kurulu Sony‘ye bir alıcı çıkamadı.

Bilgi Eksikliği mi, Güvenlik Gücü mü?

Bu bir yarışma ve maksat büyük konferanslarda heyecan yaratmak. Bu etkinlikte hack işlemlerini gerçekleştiren uzmanların hepsi çok deneyimli kişiler ve iki sisteme de kendi buldukları tekniklerle ulaştılar. Burada  uzmanların ya Linux konusunda böyle hileleri bilmediklerini düşünebiliriz ya da  Linux işletim sistemlerinin çok sağlam olduğu sonucuna varabiliriz. Tabii karar sizin. Linux’un azınlıkta olması sebebiyle bu tür saldırılardan uzak olduğu düşüncesi hâlen en yaygın düşünce.

Bilgi için: CanSecWest
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Ubuntu Hala Ayakta”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  en zor kırılan en sona kalmış işte. muhtemelen ubuntu’yu da kırmaya çalışmış ama yapamamışlardır.

  kimileri ‘bilgi eksikliğinden dolayı linux’ta virus, güvenlik açığı vs. yok’ diyorlar. linux’un kaynak kodu açık, bundan ala bilgi mi olur?

  kaynak canavarı windows’u bırakın artık ubuntu’nun eksiği yok fazlası var….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yarışmanın bir kuralı var; işletim sistemlerinden birinin kırılmasında kullanılan yöntem diğerleri için kullanılamıyor. Bu nedenledir ki Vista’yı kıran yöntem Ubuntu için uygulanamamış. Yarışmanın süresi de bittiği için Ubuntunun kırılmasına fırsat kalmamış hepsi bu……

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu linux anlatildigi gibi degil ya. Kullanilabilir olmasi icin daha 10 firin ekmek yemesi gerek….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  unix türevleri güçlü işletim sistemleri ama orada openbsd olmasını isterdim :D…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sebep ne olursa olsun işletim sistemimin kaya gibi olduğu bir kez daha kanıtlandı. Antivirus, anticasus, antisolucan, antiköstebek vs. kurmakla günlerini geçirenlere duyurulur :)…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu şaşırtıcı bir sonuç değil, aksine açık kaynaklı ve kullanıcıları tarafından gönülden desteklenen bir nesnenin söylenenin aksine amatör ruhla nasıl ayakta kalabildiğinin bir göstergesi. Ruh çok önemli ruh. …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  xp için ancak commodore 64 ve 5 dolar ödül verirlerdi ve onu da 8 yaşında bir çocuk bile hallederdi. …

 8. SDN Okuru dedi ki:

  unix ile linux birbirinden farklı şeylerdir. Linux adamı cahil etmez, sadece çok biliyorum diyene cahilliğini gösterir arkadaşım….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Linux bitane….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  xp de olsun isterdim yoksa gözü kapalımı hackleniyor…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bilen adamı cahil yapıyor linux bu gerçek…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  En güvenli sistem Unix/Linux. Bknz. serverlar……

" Ubuntu Hala Ayakta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ubuntu Hala Ayakta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ubuntu Hala Ayakta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "