Okunma

Ubuntu Yarıştan Çekildi


03 Nisan 2014 Perşembe 05:48
Ubuntu Yarıştan Çekildi

Bulut hizmetlerinin popülaritesi arttıkça, farklı şirketler arasındaki rekabet de kızışıyor. Birbirine çok yakın hizmetleri sunan Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri varken, bulut pazarında tutunmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bulut yarışından son kopan isim ise Linux topluluğunun popüler şirketlerinden Canonical oldu.

Geçtiğimiz dönemde tanıtılan Ubuntu One hizmeti, açık kaynaklı popüler işletim sisteminden aldığı adıyla müzik ve online veri depolama gibi servisleri bünyesinde barındırıyordu. Ancak önceki gün yapılan açıklamada, Canonical ekibi Ubuntu One dosya depolama servisini kapattıklarını duyurdu.

Zorlu bir karar verdiklerini belirten Canonical CEO’su Jane Silber, “Her şirket gibi biz de çalışmalarımızı en önemli stratejik girişimlerimize odaklamak ve onlardan çok fazla kopmamak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Bugünden sonra Ubuntu One mağazasından herhangi bir depolama alanı ya da müzik ürünü satın almak mümkün olmayacak. Yakında yayınlanacak olan Ubuntu 14.04 LTS sürümünde de Ubuntu One dosya servisleri yer almayacak. Mevcut hizmetler ise 1 Haziran 2014’ten sonra kullanılamaz hale gelecek. Takip eden 2 ayın sonunda, 31 Temmuz’da ise bulut ortamındaki tüm kullanıcı verileri silinecek.

Konuyu yorumlayan uzmanlar Canonical’in Ubuntu One servisini kapatmasını normal karşılarken, şirketin Google, Microsoft ve Apple gibi devler karşısına bu alanda en baştan çıkmaması gerektiğini belirtiyor.

:: Ubuntu One hizmetini kullanıyor muydunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Ubuntu Yarıştan Çekildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tr karakter yapısıyla bir uyuşmazlık yüzünden 2 sürüm boyunca kullanamadık. One drive ile ***** kullanıyorum yetiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ubuntu en iyi versiyonu 6 ve 7 versiyonu compiz müthiş çalışıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ZATEN BİR HALTA YARADIĞI DA YOKTU İYİ OLMUŞ =P

 4. SDN Okuru dedi ki:

  gidiym de verileri indireyim kapanmadan

 5. mdkbet dedi ki:

  ben kullanıyordum
  kapatılması kötü oldu

" Ubuntu Yarıştan Çekildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ubuntu Yarıştan Çekildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ubuntu Yarıştan Çekildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "