Okunma

Üç Download Bir Penaltı!


14 Mayıs 2009 Perşembe 06:37
Üç Download Bir Penaltı!

Kişisel hayatın gizliliği gibi konularda duyarlı olan Avrupa Birliği içinde yasalaşması beklenmeyen kanun teklifi, Fransa meclisinde kabul edildi. Bu yasayla birlikte telif hakkı ihlali gerçekleştirecek şekilde dosya indirdiği tespit edilen kullanıcıların, üçüncü ihlalde internet erişimi kesilecek. Olağan şartlarda lisanssız yazılım ve sanat eserlerini dağıtmanın cezalarını düşündükçe bunun adil ve caydırıcı olmak yanında hafif bir ceza olduğu da düşünülebilir. Zaten sorun burada  değil.

Güvenlik Duvarları Mahremiyete Karşı

İşin rahatsız edici tarafı, fikri mülkiyet dernekleri ve internet servis sağlayıcıların kullanıcıların trafiklerini istedikleri gibi inceleme haklarına yasa karşısında sahip olmaları ve teknik olarak her türlü veri akışının denetim altında tutulacak olması. Elbette bir orta yol bulunacak ve fikri mülkiyet sahipleriyle kullanıcılar arasında köprü olan internet servis sağlayıcıları her iki tarafa da duymak istediklerini söyleyecek.

Diğer taraftan, bu kanunun internet üzerinde akan bilgiye tam denetim getirmek işlerine gelen devlet yapılarının ekmeğine yağ süren bir kanun olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

:: Sizce bu tür kanunlar kişisel gizliliği insanların elinden almak için bir adım mı?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Üç Download Bir Penaltı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ya gerçekten saçmalıyorlar

" Üç Download Bir Penaltı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üç Download Bir Penaltı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üç Download Bir Penaltı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "