Okunma

Üç Kanal Bellek Nasıl Olur?


24 Ekim 2007 Çarşamba 13:00
Üç Kanal Bellek Nasıl Olur?
Intel henüz yolda olan sistemi Nehalem için tümleşik bellek denetçisi sistemine geçecek ve bunu yaparken kendi namına yakışır bir hareket de yapıyor. Çift kanal bellek denetimi AMD tarafında tüm işlemci çekirdeklerince, Intel tarafında ise birkaç ekonomik yonga hariç tüm kuzey köprülerinde desteklenen bir özellik. Şimdi ise, AMD’nin daha önce yaptığı gibi bellek denetçisini işlemci içine almaya hazırlanan Intel, üç kanal bellek erişimi desteğini de sunmaya hazırlanıyor.

Bu yeni bellek erişimi desteği ilginç olacak; zira şimdiye kadar bellek geçiş alanı (memory crossbar, demeye çalıştık) yerine harici yonga kullanmayı tercih etmiş bir üreticinin bu teknolojide tam olarak nasıl üç kanal bellek erişimi sağlayacağı merak konusu. Neyse, 192 bitlik bellek veriyolunu karşılamaya hazırlanalım. Ama 2008’in son çeyreğinde…

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Üç Kanal Bellek Nasıl Olur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üç Kanal Bellek Nasıl Olur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üç Kanal Bellek Nasıl Olur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "