Okunma

Uçabilen örümcek keşfedildi!


16 Haziran 2018 Cumartesi 20:00
Uçabilen örümcek keşfedildi!

Uçabilen örümcek türü, örümceklerin sandığımızdan çok daha fazla yeteneğe sahip olduğunu gösteriyor. Uçabilen örümcek, meteorolojik hava tahminleri yapabiliyor.

Uçabilen örümcek: Yengeç örümceği

Berlin Teknik Üniversitesi’nden Moonsung Cho ve meslektaşları, yengeç örümcekleri üzerinde çalıştılar. Araştırma ekibi, ilginç bir şekilde bu örümceklerin uçabildiklerini gözlemlediler. Bir kuş gibi kanatları olmayan bu örümcek türü, ipliklerini kullanma yeteneği sayesinde uçabiliyor.

Örümcekler, iplik örme yetenekleri ile rüzgar tahminlerini birbirine entegre edebiliyorlar. Spinneret adı verilen organlardan balon ipliklerini çıkarmadan önce ön ayaklarını havaya kaldıran bu örümcekler, rüzgar hızını da tahmin ederek havada yükselebiliyorlar. Sıcak hava akımı ve hafif rüzgarın olduğu uygun koşullarda örümcekler, bir kuş gibi uçabiliyorlar.

Taramalı elektron mikroskobu ile örümceğin ördüğü iplikler incelendiğinde ise 400-700 nanometre arasında değiştiği ve görünür ışığın dalga boyundan çok daha ince olduğu görüldü. 4,5 metreye kadar yükselebilen bu örümcekler, koşulların uygun olması durumunda bu şekilde sorunsuz ilerleyebiliyorlar.

Uçabilen örümcek

25 miligram ağırlığındaki bu örümcekler, uçma yetenekleri sayesinde besleme, eşleşme ve barınma ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılıyorlar. Üstelik örümceklerin meteorolojik koşulları değerlendiriyor olması, onların farklı yeteneklere de sahip olabileceğini gösteriyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uçabilen örümcek keşfedildi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Abi siz Avengers İnfiniti War izlemediniz mi 😁😁😁😁 Spiderman gayet güzel uçuyor 😂

  2. zafer özenç dedi ki:

    izmitte gezerseniz bazı aylarda çokça rastlarsınız öğrencilik yıllarımda yahyakaptan da kalıyordum ilk gördüğümde ne olduğuna anlam verememiştim hatta insanların delirdiğini düşündüm pek çok insan sokakta yürürken aniden durup tuhaf bir şekilde gözlerini kapayıp yüzlerini elleriyle siliyordu bir süre sonra ne olduğunu anladım binlerce ağ uçuşuyordu ve insanlar yüzüne gelen ağı siliyordu ağları görmek neredeyse mümkün değil dikkatli bakınca rüzgarda süzülen örümcekleri görmek mümkün oluyordu keşif yeniyse izmitlinin de söyleyecek birkaç sözü olabilir.

  3. Anonim dedi ki:

    Yeni örümcek adam filminde karakterimizi uçaracaklar

" Uçabilen örümcek keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçabilen örümcek keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçabilen örümcek keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "