Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek?


14 Nisan 2021 Çarşamba 11:25
ABONE OL
Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek?

Selçuk Bayraktar, Azerbaycan seyahati sırasında yerel medyaya yeni SİHA Bayraktar TB3’den bahsetti. TB3’ün benzersiz tasarımına dikkat çeken Bayraktar, yeni SİHA hakkında “Alanında benzersiz olan TB3’ler, 1200 kilogram civarında mühimmat taşıyabiliyor, uçak gemisine inebiliyor ve kanatları katlanabiliyor”  ifadesinde bulundu.

Bilindiği üzere F-35 satışının durdurulması ve CAATSA ambargoları nedeniyle TCG Anadolu’da F-35B kullanma ihtimalimiz artık yok. Uçak gemilerine uçak indirmek 1 asırdan fazla süredir yapılıyor. Fakat pilotlar açısından halen inişte zorluklar yaşanıyor. Uçak seçeneği ise çok kısıtlı (yalnızca birkaç tane). Buna TCG Anadolu’nun uçak gemilerindeki (fazladan bulunan eksantrik) piste sahip olmaması da eklenince SİHA seçeneği öne çıkıyor. Aksi takdirde gemi verimli şekilde kullanılamayacak.

Bayraktar TB3, gemiye iniş kalkış yapan bir SİHA’dan fazlası olabilir

Her ne kadar genel tasarımının neye benzeyeceği konusunda geliştiriciler tarafından bir açıklama yapılmamış olsa da, tahminlere göre Bayraktar TB3, Kratos XQ-58A Valkyrie benzeri bir geometriye sahip olacak. Bu tasarım dünyada yeni olmakla birlikte kanat açıklığının kısa olması açısından TCG Anadolu için oldukça uygun bir hava aracı.

Bayraktar TB3, Kratos Defence ürünü XQ-58A uçan kanat İHA’ya benzeyebilir.

Selçuk Bayraktar’ın sözlerine göre TB3, 1200 kilogram civarında ve daha ağır mühimmatlar taşıyabilecek. Ayrıca TB3’te jet motor yerine pistonlu motor kullanılmasının beklendiğini belirtelim.

SSB Başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu’da 30 veya 50 adet arasında SİHA konuşlanacağını açıklamıştı. Dolayısıyla bu kadar az sayıda TB3 üretmek ekonomik olmayabilir. Bu nedenle Bayraktar TB3’ün daha farklı görevlerde kullanılabilmesi için havadan yakıt ikmali yapan bir tanker İHA konfigürasyonunun ortaya çıkması da sürpriz olmaz.

Aselsan’ın yeni patenti Bayraktar TB3 için mi?

Sosyal medyada “çok fonksiyonlu insansız hava aracı” adında Aselsan patenti olduğu ileri sürülen bir tasarım gündem oldu. Patentte yer alan SİHA tasarımı Bayraktar TB2’yi andırıyor. Yalnız bir takım farklılıklar var. Tasarımda, hava aracının arka tarafında yaygın olarak kullanılan motorun haricinde 4 adet tilt-rotor elektrikli motor kullanıldığı görülüyor. İniş takımlarında ise amortisör olması bekleniyor. Arka kuyrukta ise TB2’lerdekinden farklı bir tasarım bekleniyor.

Aselsan Bayraktar TB3 patent çizimi

TB3 hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce ortaya çıkan bilgilere göre TB3 alanında benzersiz olacak mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
17 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ahmet
Ahmet
23 gün önce

Bununla uzaktan yakından alakası olmaz tb-2 nin kanatları katlanır ve belki satcom monte edilmiş bir hali olabilir. Bir de bulunan görülen bir eksiklik yada güncelleme varsa o uygulanır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

🔥🇹🇷

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Aslesanın tasarımı baykarın işine benziyor ama patenti aselsan almış dolayısıyla o aselsanın özgün projesi bunların yanında tusaş sessiz o da bir şeyler yapıyo olabilir

vatandaş
vatandaş
23 gün önce

bu jet motorlu bir tasarım bayraktar bu seviyelerden çok uzak . bunu abd israil rusya çin gibi teknolojisi üst seviye ülkeler yapabilir. bayraktar şuanki motoru bile dışardan alıyor. ama tabi ileride yapılabilir hale geliriz umarım. bu konuda aselsanın alt yapısı bence daha uygun. ama işte bu üst seviye mühendislikler için fizik kimya biyoloji matematik delisi nesiller yetiştirmemiz gerekli, şu an ki politika sadece imamhatip ve ilahiyat fakulteleri okuyan gençler yetiştirmeye odaklı, bu şekilde hiçbir yere varamayız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce
Yanıtla  vatandaş

bla bla bla bla

T800
T800
22 gün önce

konuşma kapasiteniz oldukça genişmiş resmen kitlenizi yansıtmışsınız 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce
Yanıtla  vatandaş

Tüm üniversiteliler ilahiyet fakültesine mi gidiyor? Abidik gubidik bir yorum olmuş. ODTÜ, Boğaziçi, Marmaranın tüm fakülteleri ilahiyat fakültesimi? Paçalarınızdan din düşmanlığı akıyor. Dikkat.

T800
T800
22 gün önce

din düşmanlığı değil gerçekler bunlar, şuan yök en çok kontenjanı ilahiyatlara veriyor, hükümet hep burdan mezunlara iş sağlıyor, gerçekten işi bilen gençlerin %70 i yurtdışına kaçıyor burada imkan olmadığı için, tübitak gibi bilim kurumlarında bile hep ilahiyatçılarla doldu. şuana kadar yapılan silahlarda 10 15 yıl önceki mezunlarla yapıldı. yani yeni gelenler tamamen bilimsel bilgiden yoksun imamhatipli ve ilahiyatçılar kardeş gerçekçi olun . ileride bunları üretebilecek yetkin kimse kalmayacak elimizde bu gidişle. ayrıca o saydığın üniversiteler son kalan gerçek üniler hatta onalrın bile yapısı içeriği değiştirilmeye başlandı malesef geleceğimiz kararıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce
Yanıtla  vatandaş

Bayraktar ‘ın motoru yerli inanmıyorsan araştır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce
Yanıtla  vatandaş

kardeş sihalarda artık yerli motor kullanılıyor. akıncı tiha’da varyanta göre ukraynalı motor veya pd170 kullanılıyor. anka zaten yerli motor ile üretiliyor. tb2 için motor sorunu yok. jet motorlu iha için motor alternatifli olarak hazır durumda.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce
Yanıtla  vatandaş

Neden eksi verdiniz ki dedikleri doğru. Bir kere bu tasarım jet motorlu ki henüz o seviyede değiliz. Fen bilimleri için söylediği zaten ülkemizin sorunu ne yani şimdi o kulları okuyanlar mı motoru yapacak.

Abuzittin
Abuzittin
21 gün önce
Yanıtla  vatandaş

vatandaş, kimin ne okuduğu konusunda endişelenme. burası HÜR ü*****, beşeri bilimler, isteyen istediği kadar pozitif bilimler ***** hiç okumaz. Aslan parçası, sen gerçeklik duygusunu yitirmek üzeresin. Sakin ol ve başarıların tadını çıkar. O dediğin eziklik duygusunu biz yaşamıyoruz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

usaf logoları var ne yaşıyorsunuz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

“Bayraktar TB3, Kratos XQ-58A Valkyrie benzeri bir geometriye sahip olacak” demiş zaten haberi yapan. Ve bahsettiği ABD yapıımı uçağın resmini paylaşmış. Tabii ki USAF logosu olacak.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Bu bla bla diyenler tam bir gerici..kör..amerikancı

insan
insan
22 gün önce

Başlıkta “Böyle mi Görünecek” yazılı, yorumlar ….
:))
Herkeste proje kafası olmaz, olsaydı herkes ARGE de çalışırdı.:))
Proje üretmek farklıdır, çocukluktan başlar merakla,
sonra o işi yapma imkanı olursa BAYKAR olur. :))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Bla bla bla diyenlerde artık Türkiyenin teknolojide ne kadar ilerlediğini biliyor lakin amerikancı ruhları itiraf etmesini engelliyor.

" Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ekranı için alınır mı? Xiaomi Mi Band 6 inceleme Ekranı için alınır mı? Xiaomi Mi Band 6 inceleme
  2. 2 Game Garaj TUF GT301 hazır sistem incelemesi! Game Garaj TUF GT301 hazır sistem incelemesi!
  3. 3 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  4. 4 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  5. 5 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  6. 6 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  7. 7 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  8. 8 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  9. 9 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  10. 10 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog