Okunma

Geleceğin uçan arabalarına adım adım!


18 Nisan 2017 Salı 07:30
Geleceğin uçan arabalarına adım adım!

İsrail havacılık şirketi Urban Aeronautics, son birkaç yıldır, AirMule olarak da bilinen VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) uçakları geliştiriyor. Şirket, çalışmalarını askeri uygulamalara yönelik yapıyor olsa da tanıtımı yapılan aracın, sivil hayatta kullanıma uygun olduğunu belirtiliyor.

Elektrik gidiyor hidrojen geliyor!

Dört yolcu taşıma kapasitesi olan CityHawk, başlangıçta bir pilot tarafından kontrol edilecek. Bununla birlikte, gerekli altyapı kurulduktan sonra uçuşların tamamen otomatik pilot tarafından yapılması hedefleniyor. Kompakt bir yapısı olan araç, sıfır karbon emisyonu ile çalışacak. CityHawk  elektrikli Ehang 184 yolcu uçağının aksine, ilk başlarda jet yakıtı ile güçlendirilecek. Yakıt olarak 700 bar basınçlı sıvı hidrojen kullanılacak. Hatta ilerleyen aşamalarda, yakıt hücrelerine veya elektrik motorlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak hidrojenin, özel olarak tasarlanmış bir turboşaft motorunu doğrudan beslediği bir sistem kullanılabilir.

17-04/18/ucan-arabalar-urbanaero-shiftdelete.jpg

Beş yıl beklemek gerekiyor

Test uçuşları halen devam eden CityHawk uçuş esnasında arızalanırsa, paraşüt sistemi ile güvenli iniş sağlanacak. Bu test uçuşlarıyla uçan arabanın kalkış ve iniş sırasındaki kontrolü daha da hassaslaştırılmaya çalışılıyor. Urban Aeronautics’e göre, bu uçan arabanın geliştirilebilmesi için beş yıl gerekiyor.

Şu an için tasarımı ve yakıtı hakkında bilgi verilen araç hakkında teknik detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

:: İlk prototip uçan araba için heyecanlı mısınız?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Geleceğin uçan arabalarına adım adım!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arabadan başka her şeye benzediği kesin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Millet dalgasına o pervaneden içeri herhangi bir cisim atarak aracın düşmesini sağlayabilir basit bir tasarım olmuş ayrıca hava trafiğini sağlamakta çok zor binlercesinin havada olduğunu düşünürsek bi kaç yüz yıl geçmeli

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hava trafiginin e kontrol eilmesi gerekecek. Zor olur galiba.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Millet ne ile uğraşıyor, biz ne ile.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  pervaneli olduğu için ,yüksek teknoloji sınıfında değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatimda bu uçan araba mevzusu kadar saçma bir mevzu görmedim. Millet daha düz yolda düzgün gidemiyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Günlük hayatımıza girmesi için yüz yıl geçmesi lazım malesef

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun için on yıllar hatta yarım asırlar sonrasını görmek lazım

" Geleceğin uçan arabalarına adım adım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin uçan arabalarına adım adım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin uçan arabalarına adım adım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "