Okunma

Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü


02 Eylül 2019 Pazartesi 16:30
Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü

Crew Interactive Mobile tarafından CIMON olarak adlandırılan robotik asistan, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (ISS) 14 ay geçirdikten sonra sonra dünyaya döndü.

Uçan beyin olarak tanımlanan ve daha gerçekçi bir iletişimi teşvik etmek için basit bir yüz ile insanlara cevap veren yapay zeka tabanlı robot, geçtiğimiz hafta SpaceX’in CRS-18 uzay aracında bulunan kargolardan birisiydi.

Uçan beyin CIMON, ISS’ye geri gönderilecek

Airbus ve IBM tarafından Almanya uzay ajansı ile geliştirildi. Mürettebatın normal bir üyesi gibi davranmaya programlanan asistan, astronotlarla sürekli etkileşim içerisinde oluyor. Airbus yetkilileri bu robotik asistanın günlük rutin görevleri gerçekleştirirken astronotlara büyük kolaylık sağladığını belirtiyor.

Test sürecinin oldukça başarılı geçtiği ve astronotların CIMON’dan oldukça memnun kaldığı belirtiliyor. Alman Havacılık Merkezi’nden Christian Karrasch, “CIMON beklentimizi tamamen karşılayan bir teknoloji oldu” ifadesini kullandı.

Astronotların yüzlerini tanıyan asistanın, bünyesinde yer alan 12 fan sayesinde uzay istasyonunda kendi yolunu bulabildiği belirtiliyor. Robotun geliştirilmiş bir şekilde Aralık ayında tekrar ISS’ye gönderilmesi planlanıyor.

Son olarak robotun uzay istasyonunu ziyaret eden ilk robot olmadığını belirtmeliyiz. ISS, 20 yıllık tarihinde Japonya tarafından geliştirilen kendinden tahrikli ve manevra kabiliyetine sahip bir top kamerası Int-Ball‘a ve Robonaut adında insansı bir robota ev sahipliği yaptı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü”

  1. dashroor_ dedi ki:

    TARS ın evrimleşmemiş hali 😁

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Her eve lazım.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bu işleri boşverelim, AVM de ne giyilir ne giyilmez bunları konuşalım lütfen…

" Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçan beyin 14 ay sonra dünyaya döndü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "