Okunma

Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı


01 Nisan 2016 Cuma 13:00
Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı

Facebook, çeşitli olaylar beraberinde bazı ülkelerde geçici ve kalıcı şekillerde yasaklanmaya devam ediyor.

Dünya genelinde 1.59 milyar kullanıcıya sahip Facebook’un ücretsiz hizmet sağlayıcısı bu kez Mısır’da yasaklandı.

Facebook’un Ücretsiz İnternet Hizmeti Sağlayıcısı uygulaması Mısır’da Ekim Ayında başlatılmıştı. Facebook’un bu hizmeti böylece Mısır halkına ücretsiz olarak sağlanmıştı.

Mısır Hükümeti ise çeşitli sebeplerden ötürü hizmeti 30 Aralık tarihinde askıya almıştı. Sadece Etisalat operatörüne sahip kullanıcılar, 2 ay süresince hizmetten yararlanabilme imkanına sahip olmuşlardı.

Facebook ile Mısır Hükümeti arasındaki gerginliğin nedenini ise; hükümetin uygulamanın ülke güvenlik sınırlarını hiçe sayarak hareket ettiği iddiası oluşturmuştu.

Hükümet, şimdiki açıklamasında ise, ülke sınırları içerisindeki güvenlik dengelerinin korunması yönündeki talebe uygulama yanıt vermeyince hizmeti ülkede yasakladığını duyurdu.

16-04/01/facebook-pic.jpg

Reuters’da yer alan habere göre Mısır İletişim Bakanlığı Sözcüsü Mohamed Hanifi yaptığı açıklamada, konuyla ilgili detay vermekten kaçınırken, yasaklanmanın altında başka sebeplerin de yer aldığını ifade etti.

Facebook yetkilileri ise, sağladıkları ücretsiz Facebook hizmetinin ülke içerisindeki GSM ve internet operatörleri ile girdikleri rekabette öne geçmeleri nedeniyle, hükümetin yasaklama yönünde bir karar aldığını düşündüklerini belirtti.

Facebook’un ücretsiz internet sağlayıcısı hizmeti dünya genelinde 37 farklı ülkede kullanıcılara sunulurken, söz konusu ülkelerdeki kullanıcılar tarafından olumlu yorumlar aldığı biliniyor.

Facebook’un küresel stratejisi içerisinde yer alan internet hizmetinin, site içerisinde ya da herhangi bir platformda reklamını yapmaması insanlar tarafından olumlu tepkiler almıştı.

:: Facebook’un çeşitli nedenlerle bazı ülkelerde geçici veya kalıcı bir şekilde yasaklanması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Türkiyede de yasaklansa

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook boyle devam ederse ***** yasaklanir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir karar verilmiş.Facebook bagımlısı bir nesilin önüne geçilmiş olunur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir ülke de daha yasaklandı diyince ben kesin isviçre ve ya kanada sanmıştım. Mısır gibi en az Türkiye kadar modern ve demokrat bir ülkede yasaklanmasına çok şaşırdım.

" Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücretsiz Facebook Mısır’da Yasaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "