Okunma

Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak!


30 Mayıs 2015 Cumartesi 10:00
Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak!

Mobil cihazların yaygınlık kazanmasıyla birlikte PC pazarı yıldan yıla daralıyor. Gerek dizüstü gerekse masaüstü satışlarında yaşanan düşüş PC üreticilerini yeni tedbirler almaya zorluyor. Windows 8 ve 8.1 ile PC satışlarındaki azalmayı geri çevirebileceğini düşünen teknoloji şirketleri, işletim sisteminin beğenilmemesiyle tahminlerinin tam tersi bir tablo ile karşılaştı.

Windows 8’den sonra Windows 10 darbesi 

Windows 8 ve 8.1’in beğenilmemesi pazarda olumsuz bir tabloya neden olurken, üreticiler Windows 10 ile bu tıkanıklığın aşılmasını beklemeye başladı. Bu noktada Microsoft’un verdiği kritik karar devreye girdi. Windows 10 işletim sistemi için ilk yılında ücretsiz güncelleme sunacağını duyuran şirket bir anlamda PC üreticilerinin beklentilerini de boşa çıkarmış oldu.

15-05/30/currys-lead-620.jpg

PC satışları azalacak

Microsoft’un bu kararına üreticilerden pek yüksek sesli tepki gelmese de, araştırma şirketi IDC’nin tahminleri durumun iç açıcı olmadığını gösteriyor. Şirkete göre, Windows 10’un Windows kullanıcılarına ücretsiz sunulması, PC satışlarını daha da olumsuz etkileyecek. Kullanıcılar, tercihlerini güncel işletim sistemi ile gelen yeni bir bilgisayar almaktansa, mevcut cihazlarının yazılımlarını güncelleyerek yola devam edecek. Bu eğilim, daralmakta olan PC pazarını daha da küçülmesine neden olacak. Bakalım IDC’nin öngörüleri gerçekleşecek mi?

:: Sizce Windows 10’un ücretsiz olması PC satışlarını etkiler mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  3000 TL'ya telefon alınmaz zaten bence. Taş çatlasa 1000-1200 TL. O da telefonun her yerini karıştırıyorsan. Onun yerine git 2000-3000 TL'ya bilgisayar al, istersen Android de kurup dilediğini yapabilirsin. Konsollar zaten bilgisayarın medium ayarını ultra diye gösteriyor, eskiyse zaten 30 FPS, Bilgisayar daha mantıklı ve hem parça hem yazılım konusunda daha esnek. Oyun fiyatları da daha uygun.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  @ardaBrkee nnsag tiklama bile yeter bence

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Meseleye sadece Türkiye pazarı açısından bakarsanız yorum saçma olabilir ama dünya genelinde hazır PC alımı daha yaygın. Bir de eski donanıma, yeni işletim sisteminde sürüü desteği gelmez ise bu da ayrı handikap. PC üreticileri aynı telefonlar gibi, işletim sistemi yenilenince bilgisayarı komple değiştirsinler moduna ağızları salya akıtarak bakmaktalar fakat PC de bu sistemi oturtmak kolay değil.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 çöp, dolar olala, bize de geçmiş ola…

  500 TLye hiçbir pc alınmayışı türkiyeyi zaten özetliyor.
  Yersen,

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sadece pc ye mi çıkacak yani bu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aynen kardeş katılıyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Pc nin yerini hiç birisi alamaz. İstediği kadar daralsın ben tercihimi ne yeni telefondan ne de konsoldan yana kullanırım. PC candır. 3000tl ye iphone alacağıma canavar gibi bilgisayar alırım. Benim iöşn bu her zaman böyle.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbir şey dizüstü ultrabookların, mac air'lerin yerini tutamaz…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden pcyi satarlar ardına donanım çıkarırlardı yok hard diskin önbelleği 8 mb den 16 ya çıkmış yok okuma hızı 5200 den 7200 rpm olmuş işlemcinin cash belleği 1mb den 3 mb olmuş vs millete pc yi upgrade yaptırırlardı donanımsal olarak ama kullanıcı performasta yüzde 10 u bile anca görürdü şimdi telefonlar çıktı pc satışının düşmesinde en büyük nedenlerden ama telefonlardada aynı dümeni çeviriyorlar hersene az allayıp pullayıp telefonun fiyatını şişirip satıyorlar böyle saçma iddaa mı olur adam senden win8 yada 8.1 li cihazı alsa zaten ücretsiz geçecek o sisteme eskisi gibi pc de gagalama yapamayınca kurtlandılar herhalde gagalama metodu arıyorlar telefondada şu an yeni sürüme bağlamışlar milleti yeni sürüm kullanmak için telefon değiştirenler var adamda htc m8 varmış satıp m9 almış neymiş 64 bitmiş yahu marketteki uygulamaların çoğundaçoklu çekirdek desteği yok garibim ondan bi haber 2 bin küsüre aldığı cihazıda bin tlnin az üstüne satıp 2800 e başka cihaz alıyor adam geçen sene 2500 tl ye al busenede 2800 yenisini al 5300 tl bunun gibi niceleri var hal böyle olunca telefon üreticileride hiç bir adam akıllı özellik olmadan telefon çıkarıyorlar 3000 tlik cihaz 2500 mah batarya sonra ne çıkarttılar power bank yandan yolmaca hep aynı hikaye kimse zırt pırt değişmesi cihazı bakın nasıl yenilik yapıp 40 takla aşarlar o cihazlara isteseler 4000 mahlık pilde koyarlar.

 10. MasterFather dedi ki:
 11. ConfickerBelasi dedi ki:
 12. Ahmethz dedi ki:

  vurmaz bence

 13. kmurat dedi ki:

  Ýþ reklam pazarýna dönüþebilir.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar saçma bir tahmin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yazılım için bilgisayar alan ezik varsa almasın daha iyi

 16. ConfickerBelasi dedi ki:
 17. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  Microsoft’un bu kararýna üreticilerden pek yüksek sesli tepki gelmese de, araþtýrma þirketi IDC’nin tahminleri durumun iç açýcý olmadýðýný gösteriyor. Þirkete göre, Windows 10’un Windows kullanýcýlarýna ücretsiz sunulmasý, PC satýþlarýný daha da olumsuz etkileyecek. Kullanýcýlar, tercihlerini güncel iþletim sistemi ile gelen yeni bir bilgisayar almaktansa, mevcut cihazlarýnýn yazýlýmlarýný güncelleyerek yola devam edecek. Bu eðilim, daralmakta olan PC pazarýný daha da küçülmesine neden olacak. Bakalým IDC’nin öngörüleri gerçekleþecek mi?

  hiç böyle düþünen birisini görmedim, duymadým. Donaným yetersiz ise yeni bir bilgisayar alýnabilir ama yeni yazýlým çýktý diye yeni bir bilgisayar alýnmaz. En fazla yeni yazýlýmý alýp mevcut sistemine yü***** />
  Çok saçma bir tahmin olmuþ.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft mobilde farkındalık yaratmazsa sonu nokia gibi olur büyük ihtimal umarım olmaz ama mobil de güçlü olmayan teknoloji dünyasında yaşayamaz artık bunu görmesi gerekiyor

 19. SDN Okuru dedi ki:

  saçma sapan konuşmayın ne demek yeni pc alacağı yere windows 10 a güncelleyeck? illa ki eğişitirecek

 20. Dea dedi ki:

  Windows 8 8,1 Vista Gibi Kalitesizdide Onda Metro Ara Sürümünü Genelde Çoðu Kullanýcý Sevmiyor Bende Dahil

 21. CMYK dedi ki:

  Microsoft bir þeyi ücretsiz veriyorsa baþka bir þeyi düþünüyor olabilir. Bedava vereceðinin üzerinden geliþtirecek.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  çok geç kalınmış bir karar bunu yıllar önce yapacaklardı ki insanlar eski pclerine doysun yeni işletim sistemi ile yeni bir bilgisayar alsın windowsla harcadığım yıllara üzülüyorum 3 yıldır imac kullanıyorum bu cihazı en az 5 yıl daha çok rahatlıkla kullanırım 3 yılda hiç bir sorun yaşamadığım bir sistem ve bedava güncelleme zaten yıllardır hep uygun fiyatlara satılıyordu win gibi home basic ultimet gibi abuk subuk sınıflara ayrılma yok win pazarının daralması çokta umrumda değil benim pc ile işim herzaman olucak ama bu imac olucak

 23. SDN Okuru dedi ki:

  alakası yok…ihtiyacı olan yeni pc notebook almaya devam edecek…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kim yeni Windows kullanmak için yeni bilgisayar alıyordu ki zaten?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  daha yeni bilgisayar aldım windows 10 nasılsa gelecek diye iş çıkarmayın başımıza

 26. SDN Okuru dedi ki:

  O yüzden diyorum Microsoft bilgisayarlarına güvenmesin. Nasıl olsa tüm dünya bana muhtaç bilgisayarda rakibim yok diye rahat adamlar. Ama gördüğünüz gibi bilgisayarlar eriyor. Mobil dünya daha güçlü olacak önümüzdeki yıllarda. Microsoft mobilde çok çok zayıf. Mobil bölümü zayıf olan bir yazılım şirketinin geleceği sıkıntılıdır. Bilgisayarlar gün gelecek tamamen kalkacak. O zaman Microsoft ne yapacak merak ediyorum. Google işi biliyor mobilde çok güçlendi adamlar geleceğini sağlama aldılar Apple da öyle ama Microsoft…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 kullanıcam diye kimse yeni PC tercih etmez. Donanımı yetersizse yeni PC alır eğer yeterliyse Windows kampalarından yararlanır. Örn. 2 yıl önce Windows 8.1 Pro geçişlerini 24 Lira'ya sattılar. Windows 95'ten bu yana tüm işletim sistemlerini kullanmış biri olarak söylüyorum Windows 8.1 oldukça başarılı ama "işletim sisteminin getirdiği yenilikleri merak edip araştırmak" gerekiyor. Değişim doğru şekilde yapılırsa her zaman iyidir. PC ne zaman yetersiz gelir o zaman satın alırım. Yani kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişir. Bunun ücretsiz Windows 10'la ilgisi yok.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Hep dedim yine diyorum. Bilgisayarların geleceği karanlık. Mobil dünya günden güne gelişiyor. Bilgisayarlar önemini kaybedecek. Hatta bu görüşümü daha da ileri taşıyorum: Önümüzdeki yıllarda kurumsal şirketler dışında kişisel bilgisayar kullanan kalmayacak. Hatta ve hatta tarih de vereyim 2030 yılında kişisel bilgisayar diye bir şey kalmayacak. Her şeyi telefon, saat, nesnelerin interneti gibi daha küçük taşınabilir ve giyilebilir teknolojiler sayesinde halledeceğiz. Kişisel kullanıcı için konuşuyorum tabi kurumsal olarak çok daha uzun yıllar bilgisayar kullanımı devam edebilir. Laptop da belki bir süre daha devam eder ama masaüstünün ömrünün bitmesine az kaldı.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar işletim sistemi için değil de donanımı için satılır aslında ama neyse..

" Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücretsiz Windows 10 PC Pazarını Vuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "