Okunma

Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük


29 Eylül 2014 Pazartesi 05:30
Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük

Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi olarak da bilinen “Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı” EASA (European Aviation Safety Agency) büyük bir yeniliğe imza atarak, Avrupa genelindeki uçuşlar için cep telefonu ve benzeri cihazlara özgürlük dedi! Böylece şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri öncelikli olmak üzere bazı ülkelerde, sadece belirli havayolları şirketlerinin esneklik sağladığı katı kural artık geçerli değil. Bildiğiniz gibi uçuşlarda yolcu güvenliği için mutlaka kapalı tutulması salık verilen çok sayıda elektronik ürün söz konusuydu.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’ndan gelen açıklamaya göre bundan sonra yolcular bütün yolculuk boyunca akıllı telefon ve tabletlerini istedikleri gibi kullanabilecekler. Gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı ve uçakların buna göre tekrar ayarlanacağı bilgisi de verilirken, bu rahatlığın “gerekli şartları” karşılayan havayolu firmaları için geçerli olduğu ekleniyor.

Esnekliğin de sınırları var!

İsteyen her havayolunun hazırlıklar tamamlandıktan sonra geçersiz kılabileceği bu kuralın yokluğu ile birlikte, söz konusu şirketlere daha yoğun talep olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 3 bin metre için geçerli olan bu esnekliğin, daha yüksek uçuşlarda geçerliliğini yitireceği de bir başka dipnot. Ülkemiz ise EASA’nın bir parçası olmadığı için şimdilik benzeri bir çalışma hayata geçirilmiş değil.

:: Bu kural ülkemizde de geçersiz hale gelebilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  3000 feet saçmalamış yaklaşık 1 km yapar ucak kalkarken 1 dk falan kullanabilirsiniz demek oluyor bu çünkü hiçbir ucak 3000 feet gibi alçaklarda uçmaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Akılsız mısın Sen !!! Çekmiyor ama Sinyal yakalamak için daha fazla Sinyal Gönderiyor. Yani çok tehlikeli

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ne uzunluğu olm rahatsız mısınız? 3000 metre yaklaşık 9000küsür feet eder buda uçağın yüksekliği(altitude havacılık dilince). yolcuğun uzunluğu bu kadar olabilir mi? sırf kalkması için 1000mt+/- pistlere ihtiyacı var bunların, 3000lik yol nedir, yeşilköy’den kalkıp eminönü’ne inmesi lazım 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  uçakta hiç bi zaman telefonu kapatmam gerek yok çünkü çekmiyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  3000 feet’te 10 saniye kullandin , kullandin.. Sonra selametle..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  3000 feet e kadar ne demek ? kalkıştan sonra 3000 in üzerine kısa sürede çıkıyor uçaklar ve her havada olan uçak havaalanına inişe yaklaşmadıkları sürece, 6000 in altına düşmez diye biliyorum. detaylı bilgisi olan varsa yazsın.

" Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçuşlarda Telefonlara Özgürlük ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "