Okunma

Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı?


27 Mart 2014 Perşembe 14:00
Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı?

Ülkemizdeki telekomünikasyon sektörünün kronikleşen sorunlarından bir tanesi de altyapının genişlemesiyle ilgili regülasyonlar.

Farklı operatörlerin yapmak istediği yatırımların takıldığı engellerle ilgili basın mensuplarıyla bilgi paylaşan Telkoder Başkanı Yusuf Ata Arıak, BTK‘nın bu konuyla ilgili adım atması gerektiğini vurguladı.

Toplantıdan öne çıkan başlıklar

– Belediyeler ve yerel yönetimler tarafında, altyapı çalışması için telekomünikasyon işletmecilerine geçiş hakkı tanındı ama bununa ilgili farklı engellerin bulunduğu belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan yönlendirmeye göre, yeni altyapı çalışması yapmak isteyen işletmecilere öncelikle var olan altyapıyı kullanmak amacıyla varolan firmalardan kiralama yoluna gidilmesi öneriliyor.

– 2013 Ağustos ayında BTK tarafından yapılacak bir düzenlemeyle, kamuya ait altyapı sistemlerinin fiber optik hatlar için önceden belirlenmiş şartlarla kiralanması ve hizmete açılması telekomünikasyon sektörünün gündemindeydi fakat bu yönde bir karar çıkmış değil.

– Başarılı bir fiber hat düzenlemesi Fransa’da mevcut: Binaya giren ilk firma diğer sağlayıcılarla ücreti karşılığında altyapıyı paylaşıyor. Şu an ülkemizdeki her bina için her operatörün ayrı ayrı binaya kutu koyması gerekiyor. Türkiye’de bu tür bir düzenleme olmadığı için bina girişlerimizde bol bol kutu ve kablo kanalı görmeye başlayacağız.

:: Her yere uygun fiyatlı fiber ne zaman gelir?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ankara Elvankentte oturuyorum binamiza fiber geldi hemen aldim 53 tlye kullaniyorum AKK de yok on numarada hizi var

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell Superonline fiberi büyük sitelere döşüyor, yıllardır böyle. Bir süre fiberde liderlerdi ancak TTNET azimle birkaç senedir Türkiye’nin dört bir köşesine fiberi getirdi. Adamlar şimdi fiberin yeni lideri oldular, hakkını teslim etmek gerek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Binamda fiber internet var ve bende fiber internet kullanıyorum ama 40 GB’tan sonra fiberin F’si kalmıyor. Bence pahalı ve yüksek hız vaadi yalan!!!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Superonline’nın kabloları evimin önünden geçti. Superonline aile apartmanı diye bana hizmet vermiyor. İlla onlarca abone yolacağı site olması gerekiyor sanırım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ucuz fiber için ilk iş ttnet kapansın ondan sonra ucuzlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  TURK TELEKOM ve BTK engellemese TR’de Fiber Optik 0 olurdu…

 7. neskalii dedi ki:

  TTnet in fiberimi var çakma fiber vdsl modemlerle fiber verdiklerini idaa ediyolar gerçek fiber superonline nın onuda engelliyolar altyapı çalışmalarını….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  teknolojinin artık ön planda olduğu bir zamanda türkiyede yaşadığımı bir an için bile unutmuyorum. niye?
  çünkü burası türkiye…

  zaten fiber olsa ne olur? 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin 4 tarafı sansür…yakında çanak anten kullanımınıda ***** başa döneriz tek iletişim kaynağımız trt olur memleket eyüye gider…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  şu an eskişehirde olduğu söyleniyor, kabloları döşenirken de gördük ama ses seda yok. hoş önce normal kablodan interneti getirsin de 4 mbit hızdayken internet kopuyor da müşteri hizmetlerini aradığımızda hattınız o hızı kaldırmıyor hızınızı düşürüyoruz diyorlar 2 ye. sonra ne oluyor? yan mahalledeki adam 8 mbit kullanıyor ben AYNI parayı ödememe rağmen 2 mbite mahkum oluyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  gerek yok ki twitter’ı youtube’u zırt pırt kapatırken.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Özetle diğer firmaları TTNET ile iş yapmaya zorluyorlar. Benim merak ettiğim TTNET in ne kadar kira istediği

 12. SDN Okuru dedi ki:

  fiber için en az on sene tabi araya farklı firmalar girerse en fazla iki sene

" Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ucuz Fiber İnternet Nereye Takıldı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "