Okunma

Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı?


30 Temmuz 2014 Çarşamba 00:58
Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı?

Sayı olarak büyük işlemci üreticilerinden olan Allwinner özellikle de giriş seviyesi tabletler konusunda ciddi miktarda üretim yapıyor. Tek yongada sistem (system on a chip) olarak üretilen bazı işlemci paketlerinin fiyatları o kadar düşük ki insan duyunca ne kadar daha ucuza tablet alınabilecek diye merak ediyor.

Sadece 4 dolar!

Allwinner’ın A33 yongasının tablet üreticilerine maliyeti sadece 4 dolar seviyesinde. Elbette bu işlemcinin gireceği tabletlerde üretici için en büyük harcama kalemi işlemci değil; zira Allwinner A33‘le üretilen tabletler 50-60 dolar civarında satılabiliyor.

 14-07/30/a33-haberici.jpg

Üzerinde dört tane 1,3 GHz hızında çalışan Cortex A7 çekirdeği bulunan A33 grafik işlemcisi olarak Mali-400 MP2 kullanıyor. Çok yüksek çözünürlüklü olmayan ekranlarla çalışması hedeflenen A33 ile sanırız bilgisayar giremeyen her eve en az bir tablet girmiş olacak.

Bu kadar düşük maliyet neyi başarabilir?

Zamanında OLPC (her çocuğa bir dizüstü bilgisayar, one laptop per child) projesinde gündeme getirilen, toplu olarak milyonlarca çocuğa ucuz ve işe yarayan, özellikle de eğitim alanında kullanılabilecek cihazlar sunabilmek hala önemli bir hedef. Bilgisayardan çok daha düşük maliyetli tabletler üretilmesi özellikle kitlelerin teknolojiyle tanışmasını ve eğitimin hızlanabilmesinin de önünü açıyor. Dolayısıyla bu haberi gördüğümüzde aklımıza ilk gelen şey markasız ucuz tabletler değil yeni fırsatlar ve insanlığın daha ileri taşınabilmesi için doğan eğitim fırsatları.

:: Daha ucuz maliyetler dijital bölünmenin önünü alabilecek mi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı?”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Taşımasada bence rekabet anlamında piyasada olması iyidir. Sonuçta rekabet bize yarar….

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bu işlemci Android’i zor calistiryordur 😀

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Taşımaz bence ucuz işemciler hiç bir şeye yaramaz

" Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ucuz İşlemci Dünyayı İleri Taşır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "