Satın Almadan Önce Düşünün!


06 Ocak 2007 Cumartesi 14:00
Satın Almadan Önce Düşünün!

Bundan yaklaşık bir yıl önce en popüler oyun konsolu PlayStation 2‘ydi.

Dev ekran flat-panel bir televizyona sahip olmak için en az 3000$‘ı gözden çıkarmak gerekiyordu.

6 megapiksel çözünürlüğe sahip bir fotoğraf makinesinin üzerine fotoğraf makinede yoktu ve çoğu kimse Microsoft‘un yeni bir windows sürümü çıkaracağından emin bile değildi.

Peki bunlar nasıl değişti?

Teknoloji firmalarının genel olarak tek bir amacı vardır: daha iyisini yapmak.

Bu acımasız yarışa herhangi bir ürünü aldıktan kısa bir süre sonra çok daha iyisinin, çok daha hesaplı bir fiyata piyasaya çıktığını gören bir çok kişinin içi burkulmuştur.

8 Ocak Pazar günü Las Vegas‘ta başlayan ve birkaç gün süren Consumer Electronics Show, 2700‘den fazla firmanın, en son ve en harika ürünlerini ortaya koymasıyla sonuçlandı.

Peki bu ürünler eski modellerden ne kadar farklı? Çok kısa bir süre sonra daha iyi bir modeli çıkacak olan bu ürünleri almak için tonla para ödemeye değer mi? Bu  soruların cevabını aşağıdaki yazımızda vermeye çalıştık.

Televizyonlar
Büyük ekran TV’lere hayranlık mı duyuyorsunuz? Aslında şimdi almak yerine biraz beklerseniz sizin için daha avantajlı bir alışveriş söz konusu olur.

2005 yılının sonlarına doğru Sony, 3500$ karşılığında piyasaya sunduğu 40 inç LCD televizyonla bütün TV sektörünü şaşırtmıştı be bu bedel öylesine büyük ve kaliteli bir LCD televizyon için aslında o kadarda fazla değildi. Bugün ise benzer bir televizyona yaklaşık 2000$ ödeyerek sahip olabiliyorsunuz ve bu arada kalitede artıyor.

Üreticiler yüksek çözünürlüklü televizyonlar için amansız bir mücadele içinde. Geçtiğimiz yıl 11 milyondan fazla HDTV satıldı. 1080×720 piksel çözünürlüğe sahip olan HDTV‘ler yavaş yavaş evlerimizde yerlerini almaya başladı. Bu yeni televizyonlar, yüksek-çözünürlüklü-multimedya arayüzü (HDMI) dediğimiz yeni portlarıyla beraber geliyorlar.

HDMI, bu portlar HD uyumlu aygıtların birbirleriyle bağlantısı için kullanılıyor. Örneğin; HDTV ve HD-DVD player arasında kulanabilirsiniz.

Fakat bu da televizyon teknolojisinin sonu değil. HDMI değişebilir ya da başka bir standartla yer değiştirebilir.

HD uyumlu sistemlerin yavaş yavaş yerlerini almaya başlamasıyla yüksek çözünürlüklü içerik de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde olmasa da bazı ülkelerde yüksek çözünürlüklü yayınlar başladı. Yüksek çözünürlüklü HD-DVD‘ler ise henüz bebeklik çağında.

Sonuç olarak söz konusu televizyon teknolojileri olunca şu sıralar tam anlamıyla bir geçiş dönemi içerisindeyiz. Bu dönem bitip yeni sistemler yerli yerine oturana kadar televizyon sistemlerine ne kadar az para yatırırsak o kadar kârdayız.

Dijital Fotoğraf Makineleri
Evet, şu sıralar dijital fotoğraf makineleri ortalama bir kullanıcı için yeterli görüntü kalitesine ve özelliklere sahip. Ama bir de Haziran‘a kadar beklemeyi düşünün. Karne hediyelerinin sahiplerini bulduğu ve fiyatların hiç olmadığı kadar düştüğü günleri.

2006 yılında ABD‘de 31 milyon adet dijital fotoğraf makinesi satıldı. Bu rakam, 2005 yılına oranla %8 daha fazla. Fakat, uzman analistlerin düşüncelerine göre bu yıl geçen seneki satış oranları yakalanamayabilir.

2006 yılının başlarında normal bir dijital fotoğraf makinesi yaklaşık 6 megapiksel çözünürlüğe sahipti. Bu yıl bu standart 8 ile 10 megapiksel arasına çıkacak. Daha fazla piksel demek, daha yüksek çözünürlük yani daha keskin görüntü demektir.

Ortalama bir makineyle yetinmeyip, single lens reflex (SLR) yani profesyonel makineler düşününler, bu yıl sizin yılınız. 2006 yılının başlarında fiyatları 1000$ civarında olan ürünler sene sonunu 500$ civarlarında kapattı. 2007‘de bu değerlerin dahada düşmesi bekleniyor. Bu konuda fotoğraf çekebilen cep telefonlarının varlığını da hesaba katmamız lazım.

Video Kameralar
Video kamera almak için tam zamanı. Fiyatlar hiç olmadıkları kadar düşük ve daha da düşecek gibi gözükmüyor.

Video kameralar, dijital fotoğraf makinelerininde hareketli görüntü yakalayabilme özellikleri kazanmasıyla büyük bir darbe yedi.

Ancak, daha kaliteli ve daha uzun süreli görüntü kaydı yapmak isteyen kullanıcıların hâlâ bir video kameraya ihtiyacı var ve fiyat konusunda da şans onlardan yana.

Uzun zamandır standart olan Mini-DV kasetli kameralar önümüzdeki 2 yıl içinde, kasetli diğer tüm ürünler gibi, tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alacaklar.

Canon ortaya seviye ürünü olan Elura sınıfını bundan sonra mini-DV formatında yeni ürünler çıkarmayacağını açıklamayı planlıyor. Bu ürünler yakalanan görüntüleri direk DVD‘ye kaydeden modellerle yer değiştiriyor. (Mini-DV kasetleri kamerayla televizyon arasında bağlantı kurularak ya da görüntünün bir bilgisayar vasıtasıyla bir CD’ye veya DVD’ye kopyalanmasıyla izlenebiliyordu.)

DVD‘ye kayıt yapan kameralarında bazı eksi yönleri yok değil. En yüksek kalitede çekilen bir görüntünün süresi 20 dakikayı geçemiyor ve bu kullanıcılar için pek de yeterli olmuyor.

Canon‘un DVD‘li bütün yeni modelleri "dual-layer" yani çift katmanlı DVD‘leri destekliyor, böylece videonun süresi 2 katına çıkarılıyor.

Şu anda yalnızca Sony ve JVC‘nin kullandığı yeni bir sistemde ise görüntüler bilgisayarlarımızın sabit disklerine benzer kapasite birimlerinde depolanıyor.

Dijital Müzik Çalarlar
Henüz değil.

Apple‘ın geçtiğimiz yıl 249$‘a satılan iPod‘u bu yıl daha parlak bir ekranla 50$ daha düşük bir fiyata sahip.

Microsoft‘un yeni 30 GB sabit diske sahip olan mp3 çaları Zune 249$.

Hafıza kartı üreticisi SanDisk‘in 6 GB mp3 çaları geçtiğimiz yıl 280$ iken bu yıl 8 GB‘lık bir model 180$.

Apple bütün rakiplerine baskınlık kurmuş bir durumda ve bütün mp3 çalar piyasasınnın %62‘lik kısmını ele geçirmiş vaziyette. Şirketin her yıl düzenlediği Macworld konferansında yeni iPod modellerini piyasaya sunması da pazardaki gücünü tetikliyor.

Microsoft ise buna Zune modellerinin fiyatlarını aşağı çekerek karşılık verecek gibi gözüküyor. Zune, Apple‘ın karşılaşma zorunda kaldığı en ciddi rakipi.

Oyun Konsolları
Yeni bir oyun konsolu almayı düşünüyorsanız, zamanın ne kadar uygun olduğu, almayı düşündüğünüz ürüne göre değişir. Nintendo hayranları hala en son oyunları eski Nintendo GameCube sistemlerinde oynayabilirler. Fakat yeni Nintendo Wii bambaşka oyun kumandasıyla çok çekici.

Microsoft Xbox ve Sony PlayStation 2 sahipleri eğer HD uyumlu bir televizyonları varsa Xbox 360 ya da PlayStation 3‘e terfi etmeyi düşünebilirler.

Bizim önerilerimize gelindiğinde ise aynı televizyonlarda olduğu gibi oyun konsollarında da bir geçiş dönemi içerisindeyiz. Bu geçiş dönemini boyunca yeni konsollar daha da yaygınlaşması ve fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Tabii bununla doğru orantılı olarak oyun sayısın artmasınında. Bu ürünlere geçiş döneminde değilde, daha sonra sahip olacak olanlar, alışverişlerinden daha kârlı çıkacaklar.

DVD Oynatıcılar
2 yeni HD-DVD formatının birbirine üstünlük kurmaya çalıştığı şu günlerde yeni bir oynatıcıya ihtiyaç duyan kullanıcıların kafası oldukça karışık. Bu yeni HD-DVD savaşının bitmesini beklemek belkide en iyisi.

Sıradan DVD‘ler, çözünürlüğü 6 kata kadar daha yüksek olan HD-DVD‘lerin yanında oldukça geride kalıyor. Eğer bir HD-DVD oynatıcısı almayı düşünüyorsanız, bunu kullanacağınız televizyonunuzunda HD desteği olmalı.

Blu-ray, Sony‘nin yeni nesil HD formatı. PS3 oyun konsolu aynı zamanda Blu-ray oynatıcı görevide üstleniyor. Toshiba, Universal ve Microsoft‘un desteklediği HD-DVD formatı videoları Xbox 360‘da izlemek için ise kasım ayında piyasaya çıkan 199$ değerindeki HD-DVD sürücü eklentisine de sahip olmanız gerekiyor.

Standart bir DVD oynatıcıya sahip olmak istiyor iseniz şu sıralar fiyatlar çok uygun. HD-DVD oynatıcıların yaklaşık 500$, Blu-ray oynatıcıların 800$ civarında olan fiyatlarının yanında sıradan bir DVD oynatıcıya yaklaşık 30$ karşılığında sahip olabilirsiniz.

Bu format kargaşasında en son gelişmede Warner Bros‘tan geldi. Warner Bros bütün formatları bir arada destekleyen bir oynatıcı geliştirmeye karar verdi.

Kişisel Bilgisayarlar
Yeni bir bilgisayar almayı mı düşünüyorsunuz? Eğer acil ihtiyacınız yoksa size tavsiyemiz en azından bir türlü çıkamayan Windows Vista’nın piyasaya çıkmasını beklemeniz. Vista‘nın çıkışıyla beraber PC üreticilerinin bir çok yeni modeli piyasaya sürmesini bekliyoruz.

Yaklaşık bir yıl önce Hewlett-Packard‘ın 1399$ karşılığında piyasaya sunduğu dizüstü bilgisayar Intel Pentium işlemciye ve 40 GB sabit diske sahipti.

Bugün aynı parayla 80 GB sabit diske, Intel Core 2 Duo işlemciye sahip bir HP dizüstü bilgisayarı almak mümkün.

Yeni Core 2 Duo işlemciler temel olarak 2 Pentium çekirdeğine sahip. Bu bilgisayarınızın tam olarak 2 kat daha hızlı olacağı anlamına gelmiyor fakat beklendiği gibi sisteminizin performansını, özellikle birden fazla uygulama bir arada çalışırken, oldukça artırıyor.

Bilgisayar sektöründe bir dönüm noktası olmasını beklediğimiz, Windows Vista, dijital filmler, televizyon, fotoğraflar ve müzikleri daha iyi kontrol etmek için dizayn edildi. Ayrıca Vista gelmiş geçmiş en güvenli işletim sistemi olduğu iddia ediliyor.

Dünya genelinde piyasaya bir göz attığımızda bilgisayar satışlarının şu sıralar oldukça durgun olduğunu gözlemliyoruz. Tıpkı fırtına öncesi sessizlik gibi.

Yazar: Aydoğan Karagöz
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
19 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bence bir ürünün fiyatı düşecek diye beklemek şu çağda son derece gereksiz…. Eğer ha daha iyisi çıkacak o zaman alayım derseniz hiç birşey alamazsınız, bir ürünü çıkar çıkmaz değilde şöyle 4-5 ay sonra aldığınızda çok ta geleceği düşünmemelisiniz.O an ihtiyacınızı görüyorsa ve bütçeniz de yetiyorsa hiç düşünmeyin derim ben… Diyelimki DVD aldınız ama BluRay çıktı, ee noldu sanki her taraf bluray disk mi dolu, ya da Core2Duo aldınız quadro çıktı , aynı durum, 6 megapiksel kameranız var bu yıl aynı fiyata 10 u çıkmış, yine aynı şekilde, ee noldu demek istiyorum,poster mi basacaksınız?Teknoloji çöplüğüne dönen dünyada bu tip beklemeler ve vahlanmalar bence yanlış;)

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

yazı çok doğru gerçekten, ama bir gerçek daha varki, bu beklemenin sonu yok hiçbir zaman. Yani, her, daha iyisi ufukta görünecektir.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Teknolojiyi yakalamak zaten hiç bir zaman mümkün olmadı ki. Bişeyi almak için fazla düşünürsen, zaten o istediğini de alamıyorsun çünkü modası geçiyor. Yanlışım varsa söyleyin arkadaşlar…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

harika bir haber olmuş gerçekten bence bunu her 6 ayda bir tekrarlayın

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

teşekkürler aydoğan bey harika bir yazı olmuş.
teşekkürler sdn

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

cok faydalı bılgılıler cok sagolun hazırlayanın ellerı dert gormesın

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Güzel hazırlanmış.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

çok yararlı bir yazı olmuş. teşekkürler shiftdelete.net

ama teknoloji durmuyo ki bu mantığa göre biz hiçbişe almayalım. 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi sevindirici ama olaya tüketici gözü ile bakarsak mevcut teknolojik ürünlerimizi güncel tutmak adına sürekli bir satınalma yapmamız gerekiyor buda devamlı ek maliyet demek oluyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Tüm bunları tüketim çılgınlığı olarak yorumlaya bilir miyiz? Mesela P4 sistem kurdum duo cıktı aldım birde baktım daha iyisi var Core2 aldım. O da yetmedi quadro aldım. Niye tüm bunları yazdım dimi? bende 4 yıldır P4 var hala işimi görüyor (yeni oyunlar haric) akılcılıktan yanayım hepsi bu. Kalın saglıcakla..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

güzel haber ellerinize sağlık

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

“Vista gelmiş geçmiş en güvenli işletim sistemi” değildir!

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Vallaha bu teknolojiye yetişebilmek için kendimeize bir ”TURBO (+) NOS” falan taktırmak lazım! İyide bir ürünün ucuzlamasını bekliyoruz iyi tamamda bu sürede daha yeni teknolojik ürünler çıkıyor. Hadi bakam yetiiiş çık şu işin içinden çıkabilirsen yetiş şu teknolojiye …..!

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bence tam yerinde bir yazı olmuş… Ayrıca evet beklemenin sonu yok ama Vista konusunda sonu var denebilir… Vista çıktıktan sonra herkes kozlarını belirli bir zaman diliminde oynayacaktır… Piyasayı takip edenler bu durulumu farkettikleri anda kişisel bilgisayarlarını alıp keyiflerine bakabilirler…:)

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

ürün ilk çıktığında üst gelir grubuna hitab eder sonradan aşağıya doğru gider. burda arkadaşın demek istediği herkes kendi seviyesine göre alışveriş yapmalı. Ve sonradan ihtiyacı olabilecek
bişeyden eksik kalmaması )
örnek n70 ve n95 aralarında kaç yıl var ?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Vista olsa olsa en güvenli windows olabilir. Güvenlik konusunda *nix türevlerini geçemez.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

yazı güzel de buna uymamız için hiçbir şey almamamış lazım çünkü bu teknoloji hergün yeni bir şeyler yapıyor hangisinin çıkmasını bekleyelimki ben ce yeni çıkan ürünler 2 3 ay sonra almak mantıklıdır. Yeni çıkanı olursa da önceden aldığımız işimizi görüyorsa neden değiştirelim ki

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Birde ters açıdan yaklaşın
bilgisayarınızı en son çıkan modeliyle piyasayı takip etmeden alsınız. 3 hafta sonra 8800 çıktı ama onu alamayacaksınız.
8800 ucuzladığında aldığınızda ise 6 ay sonra onun üstü gelecek ve aldığınız üründen yararlanamadan değiştirmek isteyeceksiniz
bence en iyisi çıktıtak 1-2 hafta sonra fiyatlar oturunca almak
mesela ben haziranı bekliyorum intelin bearling kod adlı chip seti ve DDR3 için

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

alıp satmak ne kadar gereklı bır sey oldugunu yıne gormus olduk

" Satın Almadan Önce Düşünün! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Satın Almadan Önce Düşünün! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Satın Almadan Önce Düşünün! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme