Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video)


08 Mayıs 2020 Cuma 14:10
Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video)

200 dolar altı telefonlar için yeni vergilendirme sistemi yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanana göre, 200 dolar altı telefonlar için gözetim uygulaması getirdi. Peki, bu ne anlama geliyor? Videomuzda tüm detaylarıyla anlattık.

200 dolar altı telefonlar için gözetim uygulaması dönemi

Ticaret Bakanlığı resmi olarak gözetim uygulaması ile ilgili duyuruyu yaptı. Geçen ay ise akıllı telefon vergilerine yüzde 1 ek vergi getirilmişti. Tüm bunlardan sonra ucuz telefon kalmayacak mı?

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Gözetim Belgesi nedir?

Aslında gözetim uygulamasının amacının yerli üreticiyi korumak ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarını önlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kapsamda vergi hesaplaması ise telefonun bedeli üzerinden değil, bakanlığın belirlediği bedel üzerinden gerçekleşecek.

200 dolar altı tüm cihaz ithalatları için gözetim belgesi alınması gerekecek ve bu belgenin gümrük idaresine ibraz edilmesi zorunda olacaktır. Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığı internet sitesine elektronik imzayla yapılabilecek. Gözetim uygulaması kapsamında 6 aylık geçerlilik süresine sahip bu belgenin başvuları e-devlet üzerinden de gerçekleşebilecek.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

89 yorum - “Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video)”

 1. Anonim dedi ki:

  yerli dediğiniz firmalar herşeyi yurt dışından alıyor(türkiyede çipmi,ekranmı,bataryamı üretiliyor) hatta kimileri montajıda yurtdışında yapıyor. birde kalitesiz olduğunu düşünürseniz yani bir samsung yada apple enaz 3-4 yıl kullanılıyorken yerli dedikleriniz aynı sürede 2 tane harcıyor. daha zararlı çıkıyor devlet.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yazıklar olsun yazıklar böyle corona virüs varken bunlarlamı çözüm bulmuşlar insanlar telefon alamayacak ayıptır ya bu kadar verimi olur

 3. Anonim dedi ki:

  180$ olan telefona şimdi xiaomi 20$ zam yapsa(ort. 150) desek aradaki 1000-150=850 aradaki fark yok mu olacak? Firmalar 200 dolara yakın olan telefonlarını 201$ yaparak bunu aşmaya çalışıcaklardır çünkü Türkiye iyi bi pazar onlar açısından.

 4. Anonim dedi ki:

  İthalat olmasın diyorsunuz; o zaman nohut, bulgur, mercimek vs. kendiniz üretin, neden dışarıdan geliyor; kendi çiftçimiz üretmiyor ? çünkü yandaşlar ucuza alıp, bize pahalıdan satıp, zengin olsunlar diye 🙂 Şeker fabrikalarını kapat, sonra dışarıdan ithal et, yapancıya boncuk mu veriyorsunuz ?

  1. Anonim dedi ki:

   Devletin destekleme alımlarını kesen zihniyet ile bu yorumları yazan zihniyet aynı maalesef, kendi içlerinde çelişiyorlar hep.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli üretici olarak beğendiğim her geçen gün kendini geliştiren general mobile yi tercih ediyorum dört yıldır. Şuan gm 9 pro kullanıyorum ve çok memnunum. Her anlamda iş gören uygun fiyatlı bir ürün.çentik merakım yoktu ve tercih ettim. General mobile almaya devam inşallah kaliteyi bozmazlar.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Keşke yerli firmalar biraz kaliteli üretselerde hep onlardan alsak ama nerede sonrada iyi cihaz üretmiyorlar satamayıncada fatura bize kesiliyor

  2. Anonim dedi ki:

   ÖFFFF. sizi nasıl bitirebiliriz acaba. filit mi sıkmalıyız. bataklığın her tarafındasınız.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika’ya, İngiltere’ye, Fransa’ya, İspanya’ya vb ülkelere sömürgeci diyorlar. Başka ülkelerin insanlarını ezip, zenginliklerini kendi ülkelerine ve halkına aktardıkları için.

  Peki, kendi ülkesinin insanını; verginin vergisinin vergisi ile ezen, zenginliklerini ve topladığı vergi gelirlerini başka ülkelere ve halklara aktaranlara ne diyorlar?

  1. Anonim dedi ki:

   Ümmetçi diyor olabilirler.

  2. Anonim dedi ki:

   hlooooggg çılar denir.

 7. Hopi dedi ki:

  Padişahım cok yasa, Padişahım cok yasaaa

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  note 9s türkiye fiyatı2400 dü şimdi3400 yuh yurt dışı fiyat 180 dolar bir daha oy yok

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Akıl ve bilimden uzaklaşan her toplumun yaşadığını yaşıyoruz ve ekonomik bedelini ödemeye başladık.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adam gibi belgeleri hazırlayıp versinler. Belliki ithalatçılar üçkağıt yapıyor diye devlet önlem almak zorunda kalmış. Belgen varsa göster yoksa kâr ettiğin para üzerinden vergini öde. Uzatmaya gerek yok.

  1. Anonim dedi ki:

   bu güne kadar aklın neredeydi?

 11. Anonim dedi ki:

  Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak. Aslında gidişata bakılırsa ucuz hiçbir şey kalmayacak! Aşağıdan yukarıdan, yolun sonu görünüyor. Denizi bitirdiler be!

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Avrupa bizi kıskanıyor. Siz yetkiyi bana verin ülke nasıl iflas ediyor izleyin

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Birazda sen yersin…haciiii

   1. Anonim dedi ki:

    trolllll.

" Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "