Okunma

UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!


31 Ocak 2018 Çarşamba 15:48
UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!

UFS 3.0 duyuruldu! Akıllı telefonların depolama birimlerinin performansı, son dönemde kapasiteden daha önemli hale geldi. Zira, amiral gemisi modellerinde video çekim yeteneklerinin 4K 60 FPS seviyelerine çıktığı günümüzde, dahili depolama birimlerinin yüksek okuma / yazma hızları sunması gerekiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda tanıtılan UFS 2.1 standardı üreticiler tarafından Galaxy  S8, OnePlus 5HTC U11 ve Galaxy Note 8 gibi onlarca farklı cihazda aktif olarak kullanılırken, UFS 3.0 standardının duyurusu gerçekleştirildi.

UFS 3.0 ile iki kat daha fazla hız sunuluyor!

Önyükleme için daha düşük güç tüketen yeni standart ile UFS 2.1’e kıyasla iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor. UFS 2.1 teknolojisinde tek şeritte 11.6 Gbps veri taşıma hızı sunulurken, UFS 3.0 ile birlikte bu hız ikiye katlanıyor.

UFS 3.0

Böylece tek şeritte 23.2 Gbps hız sunuluyor. Bunun yanı sıra güç tüketiminin 2.5V seviyesine düşmesi ile birlikte 2.7V ile 3.6V arasında çalışan UFS 2.1’e kıyasla güç tüketimi ciddi bir şekilde azalıyor.

Ayrıca JEDEC tarafından yapılan açıklamada, bu teknolojinin otomobil pazarı için uygun bir çözüm olduğu belirtildi.  Zira, -40 ile +105 derece arasında çalışma imkanı yeni standart ile veri güvenliğini artırmak için hata günlüğü tutuluyor.

:: Akıllı telefonların depolama birimlerinin sunduğu hızı beğeniyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!”

  1. Hüseyin Göktaş dedi ki:

    Güç tüketimi watt ile ifade edilir. Volt gerilim birimidir. Düşük voltajda çalışması genelde düşük güç tüketimini sağlar fakat bu şekilde ifade edilmez.

" UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "