Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…


27 Aralık 2020 Pazar 00:08
Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, tartışmaların odağında olan Çin aşısı için açıklama yaptı. Çin’de üretilen aşının yüzde 85 – 86 oranında etkili olduğunu hatırlatan Şahin Çin aşısı,  BionTech aşısı veya başka bir devletin aşısı diye sakınca olmaması gerektiğini belirtti.

Çin’in aşıyı uzun süren deneylerden ve klinik testlerinden geçirdiğini belirlen Prof. Dr. Şahin, önemli olanın Türkiye’de yeterli sayıda aşının bulunması olduğunu aktardı. Bununla birlikte BionTech aşısının Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine dair soruya da yanıt geldi.

Uğur Şahin, Çin aşısı için “etkili” dedi

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, önemli açıklamalarda bulundu. Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının, ilk aşamada 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu ilk dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon adet dozu Türkiye’ye gönderme hedefleri olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için sakınca olmaması gerektiğini belirtti. Şimdiye kadar gördüğü bütün aşıların iyi etki gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşıların Pfizer tarafından üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme girişimlerinin olduğunu kaydetti. Ancak üretimin 2021 yılında olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının normal olduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay koruyucu

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde verilerin de toplanacağını aktardı. Aşılara ait verilerin ilk 2 ay içinde belli olacağını, verilerde değişiklik olacağına dair endişelerinin olmadığını aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşının yan etkileri için de “Diğer aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için zor geçeceğini belirtti. Öncelikle yaşlıların ve sağlık çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında normale dönüş olabileceğini aktardı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Aşının 4 ay koruyucu olması kısmında bir yanlış olabilir mi ? O daha net değil .
4 ay saklanabilir diye biliyorum . Bir hata olabilir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Aga her 4 ayda bir asi mi olucaz demek oluyor bu ya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Türk dediğin işte budur. Kendi çıkarları için kötülememiş veya itibar düşürücü idare eder, belki gibi kelimelerde kullanmamış.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Helal olsun topragım aynı mahallede büyüdük

" Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)