Okunma

Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak?


02 Şubat 2017 Perşembe 04:30
Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak?

2015 yılında Türk Telekom’un 175. yıl dönümü etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim sözleri ile birlikte başlayan 5G tartışmalarında ilk soru, doğrudan 5G’ye mi geçeceğiz? olmuştu.

Ancak, o dönemde ve günümüzde 5G teknolojisinin gelişimi devam ettiği için böyle bir şey imkansızdı ve 1 Nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi.

GSM operatörleri bir yandan 4.5G’nin kapsama alanını genişletirken, diğer yandan 5G için çalışmalara başladılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin 5G konusunda dünya ile eş zamanlı hareket edeceğinin altını çizdi.

Türkiye, 5G konusunda oldukça hızlı adımlar atacak!

5G teknolojisinin uygulamaya girmesi ile birlikte endüstri uygulamalarının çok daha gelişeceğini ve akıllı ulaşım sistemleri için çalışmaların hızlanarak uygun bir altyapı kurulacağını vurgulayan Bakan Arslan, 2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmeleri gerektiğini belirtiyor.

17-01/28/bakan-ahmet-arslan.jpg

Ülkemizde 4.5G’yi kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı bulunduğunu belirten Arslan, 5G konusunda artık dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

2 Şubat 2017 haber güncellemesi: Bir televizyon programına konuk olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında, 2020 yılında dünya ile eş zamanlı olarak 5G’ye geçiş yapacağız sözlerine yer verdi.

:: Sizce, 2020 yılında ülkemizde 5G teknolojisini kullanmaya başlayabilir miyiz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

64 yorum - “Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ondan önce hayla 2G kullanan bölgelerimiz var. En azından önce oralara 3G getirilsin. Önce hizmet düşünülmeli. İlgililerin bir akımın peşinden giderken unutmaması gereken şeyler var. Sunulması gereken en alt(azami) mobi bağlantı desteği gibi.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Önce bant genişliğini arttırsınlar ülke bağlantısı berbatken 5g ye geçsen ne yazar. En fazla cahile yeni telefon satarsın

" Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye, 5G ile ne zaman buluşacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "