Okunma

Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?


09 Kasım 2016 Çarşamba 20:59
Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?

Bugün düzenlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ana başlıkların arasında, BTK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da yer alıyordu.

Bilişim ve ulaştırma sektöründe bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılması ve her yerin erişilebilir olması stratejisi ile çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Arslan, son 14 yılda haberleşme sektörüne 30 milyar lira harcama yapıldığını belirtti.

Sabit internet abone sayısında gerileme yaşanıyor!

Bakanlık olarak öncelikli politikalarının altyapının güçlendirilmesi, etkin rekabetin sağlanması, yerli üretimin desteklenmesi, e-Devlet ve siber güvenlik alanlarında milli çözümlerin oluşturulması olduğunu belirten Arslan’ın, değindiği konulardan birisi de internet kullanım oranları oldu.

16-11/10/shutterstock_189606761.jpg

Mobil internet abone sayısının 28 milyondan 74 milyona, genişbant abone sayısının ise 20 binden 59 milyona yükseldiğini ifade eden Bakan Arslan, 4,5G abone sayısının 45 milyonu aştığını ve sabit abone sayısının 19 milyondan 11 milyona gerilediğini belirtiyor.

Ayrıca, yaptığı sunumda siber güvenliğin küresel bir sorun haline geldiğini ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber güvenliğe yönelik üç tatbikatı başarıyla gerçekleştirdiklerini ve ülkelerle iş birliği yapmaya devam ettiklerini belirtti.

:: Ülkemizde sabit internet abone sayısında yaşanan gerileme hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?”

 1. Anonim dedi ki:

  0 konumda

 2. SDN Okuru dedi ki:

  10.11.2016 / 23:37 saatli yorumcu yalın net alsan 18 tl fazladan fark veriyorsun yalın adsl hizmetine fakat telefon hattına zaten 19 lira ödüyorsun aradaki 1 lira sana neyi çağrıştırıyor diğer adsl sağlayıcıların tarifelerindede zaten telefon paketine bağlı indirim yine değişen bir şey yok o telefon hattı olsada 18 lira fazla ödüyorsun olmasada 1 lira daha fazla ödüyorsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sabit ev telefonundan bir kere bile alo demeden, internet bağlantısı için, her ay boşuna para veriyoruz. Buna bir dur diyen yok.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sabit interneti kablosuz verebilseler, GSM de olduğu gibi harika olur.
  Belki 10 veya 20 sene sonra, GSM operatörler de kotaları 100 veya 200 GB gibi artırabilirlerse, o zaman T.Telekoma gerçek bir rakip olabilirler ama şu an sadece hayal.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir gün AKK denilen uygulamanın kaldırılması dileğiyle 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  vay be ADSL abonesi 8 milyon azalmış. daha bu kafa ile giderlerse (AKK falan) zaten mobilde de akk var millet ha ona para vermiş ha diğerine fark yok diyip iptal ediyor aboneliğini.

  bende telekom akkyi kaldırsın yoksa millet telefon interneti ile yetinmeye alıştı mı artık iş dışında kimse almaz adsl'yi o da 5 milyonun altını bile görür diye düşünüyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar AKK'yi nasıl bypass edeceğinizi açıklıyorum. İnternete VPN ile PPTP protokolü ile bağlanın, o zaman hızınız 3 Mbps'den daha yüksek olacaktır.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  AKK olduğu sürece Türkiye 3. dünya ülkeleriyle aynı ligde yeralır. 50 mb. internet alıyorsun 3 mb. kullanıyorsun.. Bulut sistemlerini hiç kullanamıyoruz. Upload kotaya etki ediyor aynı zamanda düşük. En büyük altyapıya sahip TT çektiği kredileri ödeyemez duruma gelmiş. Buyrun size internet sektörü.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  4.5G sınırsız internet gelmeli

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hala sabit hat

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ttnete bu ay baya sinirliyim AKK dolmadan hızım kablumbaga hızı gibiydi ….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ukraynada yaşıyorum 100 mbit internet alıyorum 100grivneye. Yani 12 liraya. Ve kota falanda yok bakın ukrayna diyorum ne doğru düzgün ev var nede araba. Geliştiğinizi zanneden cahiller daha adam akıllı internetiniz yok neyden bahsediyorsunuz.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ülkemizde internet kotalı durumda…:) paranla rezil oluyorsun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Evet. Mesela 20 milyon kablolu bağlantı varsa bunların 18 milyonu 3 mbps gibi komik ve çağdışı bir hızla internete bağlanıyor…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ttnet tutuştu tabi gsm biraz daha ucuzlasın bende sökcem modemi zaten evdeyken modem lazım günde 4 saat leş internet hızına 60 tl vereceğime onu da gsm verim 90 tl gsm verip en baba paketini alırım.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Interneti yasaklamasalar kullanacaz da ortada kullanacak internet yokki. Sabah erken kalkan interneti yavaslatiyo. Anlamadim ki bizi mi kopariyolar hia..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün yüksek fiyatlarından ötürü Superonline' ı aradım. taahhüdümü uzatıp devam etmek istediğimi söyledim. Yeni yılda aynı kampanyanın devam etmeyeceğini ve kullandığım tarifeye en yakın tarifenin 79 TL. olduğunu söylediler. Kullandığım tarife 69 TL. idi. Ve geceleri kotaya takılmıyordum. Bende bu duruma maruz kaldığım için aboneliğimi iptal ettireceğimi mevcut en düşük tarifeye almalarını istedim. Yetkili bana taahhüt süz tarifemiz yok dedi. Şuan Tü***** 150 gb akn. 100 mb. 59 TL. tarifesine başvurdum ve Superonline' üyeliğimin iptal işlemine başladım. Çok memnun olduğum hizmeti fiyatından dolayı iptal etmek durumunda kaldım.
  Sanırım bu olay ülkemizdeki durumu yeterinde iyi açıklıyor.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Akk saçmalığı devam ettiği sürece gerilesinde belli akılları başlarına gelir

" Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "