Okunma

Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı!


05 Şubat 2019 Salı 20:45
Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ülkemizdeki 2018 yılı Aralık ayı itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısını açıkladı. Bakalım TUİK Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri neler içeriyor?

Trafiğe kayıtlı araç sayısı geçen yıla göre arttı!

TUİK Aralık 2018’e ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri’ni açıkladı. Merak edilen birçok detay hakkında bilgi veren bu raporda ülkemizde bir önceki yıla göre yüzde 2,91 artışla, 22 milyon 865 bin 921 adet trafiğe kayıtlı taşıt olduğu yer aldı.

Detayına indiğimizde ise bu araçların yarısından fazlasını yani yüzde 54,2’sini 12 milyom 398 bin 190 adetle otomobillerin oluşturduğu görüyoruz. Geriye kalan yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 14’ünü motosiklet, yüzde 8,3’ünü traktör, yüzde 3,7’sini kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 1’ini otobüs, yüzde 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtların oluşturduğu görüldü.

TUİK Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri

Ocak – Aralık döneminde ülkemizde 903 bin 274 adet araç trafiğe kayıt edilirken diğer taraftan da 256 bin 298 adet aracın trafikten kaydı silindi. Trafikteki toplam taşıt sayısı ise rapora göre bu yıl 646 bin 976 adet artmış.

Tüm KDV ve ÖTV teşviklerine rağmen önceki yılla kıyaslandığında ise satışların giderek azaldığı görülmüş. Detaylandırmak gerekirse Aralık 2018’de trafiğe kaydedilen araç sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,7 azalırken bir önceki yıla göreyse yüzde 45,5 oranında azaldı.

Ülkemizdeki geçen yıl sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 22 milyon 865 bin 921 motorlu kara taşıtının ortalama yaşı ise 13,4 olarak raporda yer almış.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç kimse buzdolabın var diye zenginsin demez, ama araba farklı. Araba teoride ihtiyaç ama gerçek te lüks tür. Keşke olmasaydı o başka bir mevzu

 2. Usain dedi ki:

  Buzdolabı mevzusuna benzedi

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu ülkede aç yok, aç gözlü ve hazımsız var. Bunlarıda zaten doyuramazsın. Bırakın ağlasınlar

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Toplu taşımanın kötü olması başka bir konu, araç alıp yakıt ödemesi yapacak kadar paraya sahip olmak başka bir konu. Ülkemizde refah gayet yüksek, fakat ekonomik saldırı ve fırsatçılar yüzünden düzen bozuluyor ve halkı yanlış yönlendiriyorlar.

 5. Anonim dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum da arkadaşlar bugün toplu taşıma rezil durumda bu ülkede. Bu yüzden araç lüx değil zorunluluktur. Gelişmiş toplu taşıma sistemlerinin olduğu dünyada da insanlar 2 3 araç sahibi olabiliyor. O zaman şöyle diyelim bütün makam sahipleri araçları satsın. Ya da mercedese binmekten vazgeçsin

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnsanların Gözleri aç ve beleşçiler. Ağlamaya devam ediyorlar, sorsan bu benim hakkım derler.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Almanya’da 60 milyonun üzerinde bu sayı ve adamların satılan en popüler markaları Mercedes, VW vb. Almanya ile kıyaslamak ne kadar doğru olur o da ayrı bir mesele ama durumumuz ortada…

 8. Anonim dedi ki:

  Aç olan kim kendin açsın ama halkın çokğunun arabası lüks sınıftan.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  80 milyonun 12 milyonunda otomobil var ve açlar. 😁

" Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "