Okunma

ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği!


02 Nisan 2019 Salı 20:30
ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği!

ASELSAN ve AFAD, afet ve acil durumlarda halkın en hızlı şekilde bilgilendirilmesi amacı ile Türkiye’nin güney şehirlerinde siren sistemleri kuracak. Bu sistem ve yapılan ortaklık sonucu yapılacak diğer altyapı hizmetlerine gelin birlikte göz atalım.

Milli haberleşme teknolojileri kullanılacak!

Anadolu Ajansı’nın yayınladığı rapora göre, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ASELSAN arasında İkaz ve Alarm Siren Sistemi sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için özel durumlarda kullanılmak üzere ASELSAN tarafından Gaziantep, Hatay ve Kilis illerinde toplam 120 noktaya siren sistemleri inşa edilecek. Bu sayede afetlerde ve acil durumlarda halkın en hızlı şekilde bilgilendirilmesi ve güvenli noktalara varması sağlanacak.

ASELSAN, gelecek yıllarda ihtiyaç duyulan diğer illere de kurulumuna başlanacak olan sistemde, yerelleştirme çalışmaları da başlatacak. Sistemin haberleşmesi güvenli ve yerli imkanlarla yapılacak. Haberleşmede ASELSAN tarafından milli ve yerli imkanlarla geliştirilen Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) telsiz altyapısı kullanılacak. Bu sistem şu an başka alanlarda da aktif olarak kullanılmakta!

Sözleşme kapsamında ayrıca ülkemiz mühendisleri yapacakları ortak çalışmalarla, ülke genelinde inşa edilmesi amaçlanan “Ulusal Erken Uyarı Sistemi” mimarisini birlikte yapacak. Bu çalışmada halkın bilgilendirilmesinde kullanılabilecek mobil hücre yayını, toplu SMS, televizyon, radyo ve sosyal medya gibi diğer yayın organları uzmanlar tarafından incelenerek, veri yapıları, süreçler ve iş akışları belirlenecek.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aynen sawaşa hazırlık

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Raporu Anadolu ajansı yayınladıysa işin içinde bir pislik, üç kağıt olabilir. Dikkat etmek lazım

 3. Anonim dedi ki:

  Ben yazicaktim arkadas yazmış bile cevabı aynen kardeşim afad falan işin yumuşatıcı hali

 4. Anonim dedi ki:

  Savaş hazırlıkları güneye kurulmasından anlayın durumu

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Süper bu alkislanir iste

" ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASELSAN ve AFAD’dan sürpriz işbirliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "