Okunma

Ultrabooklar Geliyor


26 Aralık 2011 Pazartesi 08:30
Ultrabooklar Geliyor

Bilgisayar ve tasarım kelimeleri genelde pek yanyana gelmez. Bugüne kadar da istisnaları saymazsak, kişisel bilgisayarlar tasarım olarak pek ilgi çekici olmadılar. Siyah ya da gri bir kasa, benzer tasarımlar karşımıza çıktı hep. 

İşte bu sıradanlığı kırmaya kararlı olan Intel, biraz Apple’ın Macbook Air modelini andırsa da Ultrabook adını verdiği bir tasarımı Mayıs ayında duyurdu. Tabi Ultrabookları sadece tasarım olarak değerlendirmemek lazım. Hem ince, hem şık hem de performanslı bir konsept olan Ultrabook kategorisi ile aslında yeni bir dönem de başlıyor denebilir.

Ultrabook modelleri genelde gümüş renkli bir gövde tasarımına sahip. Son derece ince olmaları sebebiyle oluşacak sağlamlık problemini ağırlıklı olarak alüminyum malzemeden oluşan gövdeler ile aşan üreticiler, aynı zamanda ürünlere şık bir hava katıyor.

Herkes Ultrabook yapamaz

Bu cihazların uyması gereken bazı teknik kurallar da bulunuyor. Intel  tarafından hazırlanan bu kurallara göre Ultrabook kategorisindeki bir ürünün en kalın yeri 20 mm‘yi aşmamalı. Ayrıca ağırlığı da 1.4 kg‘den fazla olmamalı. Pil ömrünün ise 5 ila 8 saat arasında olması gerekiyor. Ayrıca SSD kullanması ve fiyatının 1000 dolar civarında olması şart.

Sandy Bridge, Ivy Bridge ve Haswell işlemci ailelerini kullanacak modeller bugünlerde Türkiye‘de satılmaya başlandı. Fiyatları oldukça makul seviyede olan bu cihazların önümüzdeki yıllardan itibaren pazarda önemli bir pay alacağıı söylemek yanlış olmaz. Intel’in beklentileri doğru çıkarsa, 2013 yılı sonunda pazarın yüzde 40’ı Ultrabook modellerinden oluşacak.

Fazlasıyla iyi bir rakam olan bu değeri tutturmak zor gibi görünmüyor. Çünkü hem performans hem de şıklığı bir arada sunan bu cihazların önümüzdeki aylarda satışlarının artması ile birlikte fiyatlarının daha makul olacağını beklemek yanlış olmaz. Bu da otomatikman bu ürünleri cazibe noktası haline getiriyor.

Ultrabook kategorisi için 300 milyon dolarlık bir bütçe ayıran Intel, dizüstü bilgisayar üreticilerinden Asus, Acer, Lenovo, Toshiba, Samsung ve HP ile birlikte hareket ediyor. Her bir marka kendi ürününü tasarlarken Intel‘in sunduğu özelliklere dikkat ediyor ve bu sayede kategoride de bir bütünlük oluşuyor.

Ekran boyutu

Cihazların ekran boyutları ise 11 ile 13 inç arası değişiyor. Kısa vadede bu aralığın değişmesi beklenmese de uzun vadede bir ihtimal daha büyük ekranlı Ultrabook üretimi yapılabilmesi de mümkün.

Açılış Hızı

Ultrabookların belki en önemli özelliklerinden biri açılış hızları. Intel‘ın koyduğu kurallar çerçevesinde bu cihazların uyku modundan 7 saniye içinde login ekranına girmiş olmaları gerekiyor.

SSD Kullanımı

Hareketli parça içermeyen ve mantık olarak USB belleklere benzeyen SSD disk kullanan Ultrabook ürünlerin performansı da ortalamanın üzerinde. Çünkü dosya erişimleri çok hızlı olan olan SSD‘ler dizüstünde performansı artıran önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

İncelik

Ülkemizde satılan Asus ZENBOOK modelini incelemiş biri olarak şunu söyleyebilirim: Cihaz çok ince. Gerçektende en kalın yeri 20 mm‘yi geçmeyen ürün, Macbook Air‘e çok benzese de Windows kullanan bir Macbook Air klonu gibi değerlendirmek mümkün. Ultrabook modelleri ince olduğu için taşıma anlamında sıkıntı olmuyor. Ama aynı zamanda performans sunmaları bu ürünlerin bir diğer artısı.

Performans

Intel’in Core ailesi işlemcileri kullanan Ultrabooklar, i3, i5 ve i7 işlemciler ile geliyor. Platform olarak Intel Sandy Bridge tercih edilen Ultrabooklarda bu tercih önümüzdeki yıl çıkacak modellerde Ivy Bridge, 2013 yılında ise Haswell olarak değişecek. Cihazlar sundukları işlemcilere göre ortalamanın üzerinde performans sunuyor.

Uzun lafın kısası


Intel Netbook‘ta olduğu gibi yine yeni bir kategori peşinde. Ultrabook modelleri görünüm ve özellikler olarak Macbook Air’e çok benzese de PC dünyası için yeni bir girişim olduğu aşikar. Fiyatların biraz daha düşmesinin bu cihazların popülerliğini arttıracağını söylemek mümkün. Bu olduğunda pazarın önemli bir bölümünün Ultrabook modellerinden oluşacağını da söyleyebiliriz. Tabi son anda dengelerde bir değişiklik olmazsa.

Örnek Ultrabook modelleri

Acer Aspire S3

 

Intel Core i5 ya da  i7 işlemci seçenekleri
13.3 inç  HD LED ekran
1366 x 768 piksel çözünürlük
2 saniyeden daha düşük açılma hızı
Intel HD Graphics 3000
Windows 7 işletim sistemi

ASUS ZENBOOK


Intel Core i3, i5 ve i7 işlemciler
11.6 inç (UX21), 13.3 inç (UX31) LED-aydınlatmalı ekran
1600 x 900 piksel çözünürlük
2 saniyeden daha düşük açılma hızı
Intel HD Graphics 3000
Windows 7 işletim sistemi
5 saate (UX21) ve 7 saate (UX31) kadar pil ömrü
Windows 7 işletim sistemi

Lenovo IdeaPad U300


Intel Core i3, i5 ve i7  işlemci
13.3 inç HD LED ekran
1366 x 768 çözünürlük
Intel HD Graphics 3000
7 saate kadar pil ömrü
Windows 7 işletim sistemi

Toshiba Portégé Z830 Series


Intel Core i3, i5 ve i7 işlemciler
13.3 inç HD LED ekran
1366 x 768 çözünürlük
Intel® HD Graphics 3000
7 saate kadar pil ömrü
Windows 7 işletim sistemi

Bu yazı Özgür Çetin, Cem Şahin ve Ruşen Göbel‘in katkılarıyla hazırlanmıştır.

:: Ultrabook satın almayı düşünüyor musunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ultrabooklar Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  geldiler zaten HB gibi sitelere falan da 2500TL den satılırlarsa geldiklerinden daha hızlı giderler gibi geliyor bana

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu asus zenbook kullanıyoruz stand by suresi 7gün olarak geç***** kapsamlı bir kullanımda bile 5saatten fazla gidiyo sarjı.Kesinlikle tavsiye ederiz,SSD hd den dolayı süper hızlı çalışıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  benim casperinde pili 7-8 saat gidiyo film i,zleme ve ofis gibi normal kullanımda oyunda 1-1.5 saat

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bundan sonraki önemli gelişme benim için pil süresi olacak. millet mobil oldu olmadı gibi bişey yarım gün dayanan pille mobil olmuşsun ne olmamışsın ne

" Ultrabooklar Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ultrabooklar Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ultrabooklar Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "