Okunma

Şehrinizin hava kalitesi artık cebinizde!


09 Temmuz 2018 Pazartesi 15:30
Şehrinizin hava kalitesi artık cebinizde!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı bünyesindeki 300 hava kalitesi ölçüm istasyonu üzerinden elde edilen sonuçların öğrenilebileceği yeni bir Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı uygulaması geliştirilmiş durumda.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı uygulaması hazır!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kullanıcıların yaşadıkları bölgenin hava kalitesi değerlerine anlık olarak erişim sağlamalarını mümkün hale getirecek yeni bir uygulamaya imza attı. Hali hazırda www.havaizleme.gov.tr adresi üzerinden erişilebilen Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ölçüm sonuçlarına artık akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamalar üzerinden de bakılabilecek.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı uygulaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, uygulamanın Android için hazır olduğunu iOS çalışmalarının ise tamamlandığını ve çok yakında indirilebilir hale geleceğini ifade ediyor. Türkiye genelinde hava kalitesi verilerinin izlenebileceği uygulama ile konumunuza en yakın ölçüm istasyonunun ölçüm değerleri öğrenilebilecek. Ek olarak, güncel hava kalitesine göre aktivite önerilerinin görüntülenmesi sağlanıyor. Ölçüm istasyonu ile ilgili fotoğraf ve konum bazlı bildirim gönderilmesinin de uygulama ile sunulduğu ifade ediliyor.

Uygulamanın önemli bir özelliği daha bulunuyor. Bu özellik ile uygulamayı kullananlar bulunduğu bölgenin hava kalitesi değeri ile ilgili merak ettiklerini uygulama üzerinden Bakanlığa anında iletebilecek. Hava kalitesi değerlerinin Avrupa Birliği normlarına göre değerlendirildiğin de altı çiziliyor. Öztürk tarafından izleme istasyonları sayısının 2018 yılı sonuna kadar 300’den 330’a çıkartılacağı da paylaşılmış durumda.

Android için Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı uygulamasını Google Play üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Şehrinizin hava kalitesi artık cebinizde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şehrinizin hava kalitesi artık cebinizde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şehrinizin hava kalitesi artık cebinizde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "