Okunma

Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı


01 Eylül 2019 Pazar 19:13
Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) haberleşme hızını iki katına çıkarttı. ISS’den yeryüzüne veri gönderebilme oranı iki katına çıkartıldı. Bu sayede istasyon ve araştırmacılar arasındaki bilimsel verilerin aktarılması daha hızlı gerçekleştiriyor. İletişim ağlarını yükselten NASA, görevlerini gerçekleştirmek için ISS’deki internet hızını 600 Mbps’ye çıkardığını açıkladı. Bu hız sayesinde astronotların vücut değerleri de anlık olarak takip edilebilecek. Ayrıca deneylerden elde edilen sonuçlar artık NASA’ya daha hızlı gönderilecek, daha hızlı bağlantı, yüksek çözünürlüklü görüntüler veya videolar iletilebilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu araştırma performansı artacak

Uçuş Merkezi’nin yaptığı açıklamada “ISS için veri hızı yeteneğindeki bu artış, bugün ve gelecekte NASA keşif misyonları için yüksek kalitede operasyonel hizmetler sağlama teminatımızın altını çiziyor.” sözlerine yer verdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu

ISS, Uzay Ağı’nı yeryüzündeki antenler sayesinde oluşturur. Radyo sinyalleri ile yeryüzündeki antenlere veri göndererek ülke çapındaki tüm NASA sistemlerine ulaştırıyor. Bu sistemler gelen radyo frekansını dönüştürerek verileri elde eder. ISS’ye bir veri yollanacağı zaman bütün bu işlem tersi yönde işleme alınır.

Uzay İstasyonu bağlantı yükseltme projesi lideri Penny Roberts, “Bazı ortaklıklar sayesinde internet hızımızı arttırmış bulunuyoruz. Bu gibi ortaklıklar bir ajans olarak devam eden başarımız içi çok önemli.” açıklamasında bulundu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben ironi yapmıyorum ayda 400 tl ödüyorum 1000 mb hız alıyorum istersen speed test sonuçlarımı gönderebilirim.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Madem böyle bi imkanları vardı daha önce neden yükseltmediler ?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben evde vodafone fibermax kullanıyorum 1000 mb hız alıyorum sanırım ben daha hızlıyım😀

  1. Anonim dedi ki:

   Evin uzaydaysa hızlısın ISS ye göre.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   1000mb kullaniyorum diyen arkadas umarim ironi’dir yoksa fazla yorma beynini olani da yakma.

" Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "