Okunma

Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor!


07 Şubat 2017 Salı 07:30
Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Boeing iş birliğinde tedarikçi NanoRacks yapımı bir hava kilidine kavuşmayı bekliyor. İstasyon, ticari olarak finanse edilmiş bir hava kilidine ev sahipliği yaparak tarihinde bir ilk yaşayacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ticari hava kilidi geliyor

Küçük boyutlarda ve düşük maliyetli uydular olan CubeSats gibi küçük yüklerin istasyona yüklenmesini destekleyecek şekilde tasarlanan hava kilidinin fırlatma ve entegrasyonu için 2019 yılı planlanıyor. Ticari uzay şirketleri arasında giderek yaygınlaşan bir uygulama olan bu durum tabii ki NASA gibi kurumların oldukça işine geliyor.

NASA uzun zamandır Uluslararası Uzay İstasyonu’nu alçak yörünge ticaretine açmak yönünde kararlılığını sürdürüyor. Bu sayede, operasyonlarını özelleştiren kurum, uzay tabanlı araştırma ve bilimsel arayışlar için alternatif fonlama kaynakları elde ediyor. Hava kilidi de bu amacı desteklerken, hem uzay tabanlı uydu fırlatmaları hem de ticari yüklerin Boeing ve SpaceX dahil olmak üzere ticari, uzay taşımacılığı operatörleri aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim edilmesini sağlayacak.

17-02/07/uluslararasi-uzay-istasyonu-02.jpg

Geliştirme aşaması, NASA tarafından NanoRacks’ın Boeing ile bağımsız ortaklık kurarak, hava kilidinin geliştirmesine başlayacağı yönündeki teklifi kabul etmesiyle hayata geçirilmiş durumda. Öte yandan üretim kısmına, NASA ve NanoRacks arasındaki bir dizi aşama sonrası geçilecek ve hiçbir sorun çıkmazsa hava kilidinin gönderimi 2019 içerisinde gerçekleştirilmiş olacak.

Boeing ise, hava kilidinin basınçlandırma bağlantısı donanımını üretecek ve tüm dizilim modüler ve tekrar kullanılabilir bir biçimde tasarlanacak. Bunun sebebiyse, gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu, başka bir ticari yörüngesel platform ile değiştirilirse NanoRacks’ın bunu yeni istasyonda da kullanabilmesi yolunu açık tutmak.

:: Sizce, Uluslararası Uzay İstasyonu daha fazla ticari olarak finanse edilmiş eklentiyle genişleyecek mi?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hava kilidi hava kilidi hava kilidi… önce bir hava kilidi nedir onu açıklayın

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çöp reederdan reklam alıp 5.7 inç ekranlı telefona tek elde kullanımı kolay şeklinde 5. sınıf reklamlar yapmaz heralde

" Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "