Okunma

Umudumuz: Türksat 3A


16 Mart 2008 Pazar 22:00
Umudumuz: Türksat 3A

Türkiye‘nin yeni uydusu Türksat 3A, tüm testleri tamamlanarak üretildiği Fransa‘daki tesislerinden, Thales Alenia SpaceFransız Guyanası’ndaki Kourou Uydu Fırlatma Bölgesi’ne ulaştırıldı. Türksat 1C uydusunun yerini alacak olan ve tasarım ve üretim sürecinde 22 Türk mühendisin de görev aldığı Türksat 3A, Türkiye’nin uydu haberleşme kapasitesini yüzde 50 artıracak.


Türksat 3A
Türk Mühendislerinin Ürünü

Türksat 3A’nın Mayıs ayı sonunda büyük bir törenle uzaya fırlatılacağını söyleyen Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, "Türksat 3A, Türk mühendislerinin gözetiminde ve en son teknolojiler kullanılarak geliştirildi. Türkiye’nin uydu teknolojisi konusundaki bilgi birikimine büyük katkı sağlayan uydumuz, uzaydaki kapasitemizi de önemli ölçüde artıracak. Türksat A.Ş. olarak çalışmalarımızı, Türkiye’nin uydu alanında dünyanın söz sahibi ülkelerinden olmasına yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Türksat 3A’dan sonra gelecek ikinci uydunun tamamen Türk mühendisleri tarafından ve Türkiye’de üretilmesini hedefliyoruz" dedi.

20 Yıl Ömrü Var

Çin’den Grönland’a kadar çok geniş bir coğrafyada hizmet verecek olan Türksat 3A, Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye‘den yayın yapacak kuruluşların taleplerine cevap verecek kapasite ve yeteneklere sahip. Uydunun kullanım ömrü ise 20 yıl olarak planlandı.

Türksat 3A, yüksek düzeyde anahtarlama ve uzaydaki yıldızların konumlarına göre kendi durumunu belirleme yeteneği (Star Tracker) gibi uydu iletişimi alanındaki en son teknolojileri kullanıyor.

Her Yere Hızlı İnternet

Türksat 3A’nın bir önemli özelliği de 50-60 cm’lik çift yönlü iletişime imkan tanıyan VSAT uydu terminalleri ile kablo altyapısının ulaşmadığı, köy, mezra ve şantiye gibi yerlere genişbant internet bağlantısı, veri iletişimi ve telefon bağlantısı hizmeti sunabilmesi.

Türksat 1C ve 2A uyduları bu hizmeti 90 cm’lik çanaklar vasıtasıyla verebiliyordu. Çanak boyutundaki düşüş, bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin ilk kurulum maliyetlerini azaltmakta.
 
Türksat 1C ve 2A‘nın şu anki toplam kapasitesi ile yaklaşık 500 TV kanalına hizmet verilebiliyor. Bu uyduların sağladığı veri iletişim kapasitesi ise 4.5 Gbit seviyesinde.

Türksat 1C’nin yerini Türksat 3A’nın almasıyla birlikte kanal sayısı ve veri transfer kapasiteleri yaklaşık yüzde 50 artarak 750 TV kanal ve 7 Gbit veri transfer kapasitesine ulaşılacak.

Mayıs’ta Törenle Fırlatılacak

Türksat 3A’nın, içinde bulunduğumuz Mart ayında fırlatılması planlanmıştı. Fakat fırlatma bölgesi olan Fransız Guyanası’nda son aylarda yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle 21 Aralık ile 9 Mart arasında fırlatma yapılamadı ve Türksat 3A öncesinde fırlatılması planlanan uyduların fırlatılmasında gecikme yaşandı.

Bu nedenle Türksat 3A’nın fırlatılması Mayıs ayının üçüncü haftasına ertelendi. Türksat 3A öncesinde Brezilya (Starone C2)  ve Vietnam (VinaSAT-1)’ın haberleşme uyduları tek bir seferde fırlatılacak. Türksat 3A ise Mayıs ayının üçüncü haftası büyük bir törenle uzaya gönderilecek.

Kısaca Türksat 3A

:: Tasarımına 10 Şubat 2006’da başlandı
:: Fransa’daki Thales Alenia Space tesislerinde üretildi
:: Çin’den Grönland’a kadar Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika bölgesine hizmet verebiliyor.
:: 400 TV kanalını destekliyor
:: 4 Gbit veri transfer kapasitesi bulunuyor
:: Uydu alanındaki en son teknolojiler olan yüksek düzeyde anahtarlama ve Star Tacker gibi teknolojilere sahip.
:: Ömrü 20 yıl
:: Mayıs ayının üçüncü haftası Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uydu Fırlatma Bölgesi’nden uzaya gönderilecek.
:: Türksat 3A, ihtiyaçlara cevap verir mi? Forumda tartışalım.

Bilgi için: Türksat AŞ
SDN
http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Umudumuz: Türksat 3A”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  750 TV kanal ve 7 Gbit
  400 TV kanalını destekliyor
  :: 4 Gbit veri transfer kapasitesi bulunuyor

  çelişmiyor mu? dünkü düzeltmemi kaale almadınız bari bunu alın…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O uydu hedefine ulaşmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Valla benim download hızı artacakmı ben ona bakarım. Hayırlısıyla bir fırlatılsaydı..

" Umudumuz: Türksat 3A konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Umudumuz: Türksat 3A ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Umudumuz: Türksat 3A ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "