Okunma

Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır!


18 Ocak 2011 Salı 23:02
Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır!

Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları, ülkemiz açısından çok önemli bir sınav olarak görülüyor. Organizasyonu yapabilen dünyadaki 6. ülke olan Türkiye‘ye, dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

Devletin, kar amacı gütmeden müthiş bir yatırımı olduğunu yerinde izleme şansı bulduk. Yaklaşık 600 milyon TL‘yi bulan bu yatırımlar sonucunda, kısa zamanda eşine az rastlanır bir olimpiyat köyü inşa edilmiş durumda. Şu sıralar son rötuşlar yapılıyor. Bölge halkı ise bu yatırımlardan son derece memnun görünüyor. Hem organizasyonda çalışan kişilerle, hem de esnaf ile yaptığımız samimi sohbetlerde bu mutluluğu açıkça gözlemleyebildik.


Etkinliğin tanıtımında bu logolar kullanılacak.

Basın mensupları ile bir araya gelen Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, bilişim altyapısında Innova ve Türk Telekom tarafından önemli yatırımların yapıldığını ve kurulan sistemlerin dünya standartlarında çalıştığını belirtti.

Kırılması Zor Bir Rekor Bekleniyor


Etkinlikte çalışanların, tam zamanında işleri yetiştirmesi içinde
bazı günler sadece 3 saat uyuyabildiklerini öğrendik.

Katılım konusunda bilgi veren Korkmaz, dünyada bu etkinliği yapabilecek 6 ülkeden biri olan Türkiye‘ye, 59 ülkeden gelecek sporcularla beraber tüm zamanların en fazla katılım rekorunu kıracaklarını ve bu rekorun da uzun süre kırılamayacağını sözlerine ekledi.

Organizasyonun teknoloji altyapısını üstlenen firma Innova’nın Genel Müdürü Ümit Atalay, sağlıklı iletişim sunabilmek için bölgeye 300 kilometreye yakın fiber optik kablonun döşendiğini ve söz konusu yatırımların, organizasyon sonrası için de kalıcı bir çözüm olarak hizmet vereceğini söyledi.

8.000 Parça Donanım Kullanıma Hazır


Innova Genel Müdürü Ümit Atalay ile yaptığımız görüşmede, firmanın
yakın zamanda diğer ülkelere de Türk markası ile bu hizmeti götürme
planlarının olduğunu öğrendik.

Kablolamanın yanı sıra sunucu, PC, UPS, dizüstü bilgisayar, jeneratör vb. donanımlardan oluşan 8.000 parça tedarik edilmiş ve çalışır vaziyette sisteme entegre olmuş durumda.

Etkinliğin en önemli bilgi servislerinden biri olan 11 dalda gerçekleşecek müsabakaların skorlarının hassas olarak ölçülmesi konusunda Swisstime ile çalışan Innova, firmanın 100 kişilik ekibi ile birlikte 315 farklı noktadaki algılayıcı ile çözüm sunacak.

TRT’den HD Eksiği

Etkinlikleri ülkemizde canlı olarak TRT yayınlayacak. Ancak TRT, bu yayını HD olarak vermeyecek. Yayın haklarına sahip olan İngiliz firma ise kendi ülkesine Full HD yayın yapabilecek. Tüm bu yayın sistemi, IP tabanlı olarak çalışıyor ve her şey fiber optik kablolar üzerinden iletiliyor. Böylece yayıncıların genelde kullandığı Uplink teknolojisine de gerek kalmıyor.

Yayın Altyapısı Çok Güçlü

Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları, maalesef 3 boyutlu olarak izlenemeyecek. Organizasyon alanına yerleştirilen dev LED ekranlar ve kiosklar, katılımcılara anlık bilgi ulaştıracak.


Etkinliklerin milyonlarca kişi tarafından kaliteli bir şekilde izlenmesi için
gereken yayın altyapısı şu anda sorunsuz şekilde hazır.

Organizasyonda ihtiyaç duyulan teknolojiler, çok ciddi bir bant genişliği ihtiyacı oluşturuyor. Bu bant genişliğine ihtiyaç duyan en önemli servislerden biri de de HD güvenlik kameraları. Firma, bu konuda standartların üstüne çıkarak daha yüksek çözünürlükle güvenlik çözümlerini tercih etmiş durumda.

Yapılan teknoloji yatırımlarının en büyük farkı olarak, çözümlerin mümkün olan en iyi şekilde taşınabilir ve hareket ettirilebilir özelliklere de sahip olması gösteriliyor. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre; çalışmalar sırasında bir yarış yerinin değişmesine rağmen teknoloji altyapısında herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmaması, bu farkı da en açık şekilde ortaya koyuyor.

İleri Seviye Ağ Altyapısı Çok Güçlü


Veri merkezlerinde aralıksız çalışmalar söz konusu. Burada kullanılan
sistemler, yabancı IT uzmanlarının da katılımıyla hayata geçiriliyor.

Teknoloji altyapısı, her türlü riski de göğüsleyebiliyor. Öyle ki; iletişim can damarı olan fiber bağlantının kopması durumunda 20 milisaniyelik gecikme sonrasında alternatif kablosuz bağlantı devreye giriyor ve sürekli iletişim işlemeye devam ediyor.

Organizasyondaki ziyaretçilerin tamamına ücretsiz kablosuz internet hizmeti verilecek. Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları için kurulan bu altyapı, gelecek yıllarda da hizmet verecek. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan dünya şampiyonaları, yaklaşık 54 milyon TL harcanarak oluşturulan bu teknolojik altyapıyı kullanacak.

Protokol Krizini Çözen Yazılım da Hazır


Protokol krizinin, başka hiçbir ülkede yaşanmayıp ülkemizde karşılaşılması
sürpriz olmasa gerek.

Yapılan yatırımlar sadece donanımsal değil elbette. Kafilelerin etkinliklere katılımının her aşamasında bilgisayar desteği sağlamak amacıyla Oyun Yönetim Sistemi (OYS) yazılımı da İnnova tarafından geliştirildi. Bu sistem sayesinde oyuncular, hakemler, gönüllüler ve organizasyon komitesinin tüm ihtiyaçları otomasyonla sağlanmış olacak.

17 modüle sahip olan OYS üzerinden uçak biletleri, konaklama ihtiyaçları, transferleri, nerede ve ne zaman yarışacakları, aldıkları sonuçlar, yemek, ulaşım ve otel rezervasyon gibi işlemler yapılabiliyor.

Yetkililerden bilgi alırken, bu etkinliğin yapıldığı diğer ülkelerde gereksinimi hissedilmeyen ama ülkemizde olmazsa olmaz bir ihtiyacı da OYS ile halledildiğini öğrendik. Bu modülün adı; Protokol Yönetim Sistemi. Devlet büyüklerinin ve önemli kişilerin organizasyondaki durumu ve ajandaları da bu sistem tarafından organize ediliyor. Böylece, koltuk problemlerinden doğabilecek gereksiz krizlerin de önüne geçilebilecek.

Bu deneyimden sonra Innova, dünyanın her yerinde bu yatırımı yapabilecek konuma gelmiş oluyor. Firma, henüz bu bilgilerin paylaşılmasını istemeseler de hedefteki ülke isimlerinin belli olduğunu öğrendik.

Innova’nın ülkemizdeki bu başarısında Türk Telekom‘un ve diğer grup şirketlerinin de çok büyük desteğinin olduğunu unutmamak gerek.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Bu etkinlik sayesinde Erzurum’un ve ülkemizin müthiş bir tanıtımı da
gerçekleşmiş olacak.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Organizasyona kısa süre kalmasına rağmen henüz yoğun kar
yağışının olmaması, bölge halkını telaşlandırsa da
yetkililer suni karla çözüm üreteceklerine inanıyorlar.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Çalışanlar, zamandan tasarruf etmek için masa başında yemek
yemeyi tercih ediyorlar.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Etkinliklerin açılışında, dünyaca ünlü Anadolu Ateşi de görev alıyor.
Ziyaretimiz sırasında provalara denk geldik.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Curling sporu hakkında detaylı bilgi almanın yanı sıra, eşine az
rastlanan pistte bazı deneme atışları da yaptık.

SDN Objektifinden Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları


Yapılan yatırımdan ve ortaya çıkan hizmetlerden epey etkilendiğimizi
ve bu hizmetler sayesinde Erzurum’un her ülkeden ziyaretçi
akınına uğrayacağına inancımızın tam
olduğunu söyleyebiliriz.

:: Bu yatırımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın, tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar erzırım kıs olimpiyatlarının önemini arıyorum fakat bulamadım yardımcı olurmusunuz. . . ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güzelllllllllllllllllllllllllllllllll

 3. SiLGEC dedi ki:

  Yayınlarla ilgili TRT çalışanının açıklaması:

  Erzurumda ki yayınlar ise % 75 i HD olacak ve bu HD prodüksiyonu İngilizler aldı Erzurum organizasyon ***** yayınları TRT yapacak..
  İyi seyirler..

 4. REDFOKS dedi ki:

  SDN de böyle bir haberin olması bir Erzurumlu olarak çok hoşuma ***** sayesinde Erzuruma son 25 yılın en büyük yarımları yapıldı. Bu sene havaların kurak olası ve az kar yağması tam bir sanssızlık.TRT ye sıra gelince söyleyecek bir şey yok her zamanki gibi duyarsız kalıyorlar olaylara anca yılbaşı akşamı bir geceliğine tomarla para ödesin onlar sözde starlara..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  cok guzel peki ya sporcularımız.asıl olimpiyatların bas oyuncuları.madalya kazanacak oyunucularımız varmı onlara yeterli maddi manevi ve teknik destek veriliyormu.

 6. Troy dedi ki:

  Trt’nin hd yayin yapmamasi tam anlamiyla rezalet.

 7. orcnd dedi ki:

  organizasyon sorumlusu cnntürk’de cüneyt özdemire konuştu o kadar heycanlıydı ki. sanki bir çocuk gibi seviniyordu ve müthiş umutluydu. doğuda bundan böyle çok daha fazla uluslararası ve yerli kış sporu organizasyonları olacağını söyledi. umarım dediği gibi olur.

 8. aLTuu dedi ki:

  trt hd’de bütün gün reklamları dönüyor, hd yayın yapılmayacaksa neden reklam yapıyor bunlar?

 9. Ethernet dedi ki:

  bu sene gerçekten kar yok. yazın kurak geçecek gibi. iyi bir şey değil. rabbim hayırlar nasip etsin. olimpiyatta çok güzel, daha ayrıntılı fotoğraflar paylaşmanız dileğiyle.

 10. uma350 dedi ki:

  Boyle guzellıklerın devamının gelmesı dılegıyle..

 11. forumstar dedi ki:

  Güzel ülkeme böyle yatirimlarin yapilmasi gercekten heyecan verici. Ama bizim asil eksigimiz egitimde.
  Türkiye’de arastirma merkezlerine ve bilim adamlarina gereken önem verilmedikten sonra, biz bu sistemleri anca yabanci IT uzmanlari yardimiyla yapariz.

  Ayriyeten SDN de her gecen gün kalitenin arttigini görüyorum.
  Tesekkürler!

" Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Erzurum, Teknolojide Olimpiyata Hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "