Okunma

Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor?


10 Mart 2015 Salı 07:03
Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor?

Gençlik pazarlama şirketi iamyouth, ilkini 2013 yılında gerçekleştirdiği ve büyük ilgi gören “Kampüsün Nabzı Araştırması”nı 2014 yılında İneva Araştırma ve Danışmanlık şirketi işbirliğinde tekrarladı. 9 ilde, 22 devlet ve vakıf üniversitesinde, 1.312 öğrenciyle, online araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen “Kampüsün Nabzı” araştırmasında gençlerin yaşam tarzları, değerleri ve marka yaklaşımlarına dair dikkat çeken sonuçlara ulaşıldı.

Cep telefonu ve internet, vazgeçilmezleri

Üniversiteli gençlerin takip ettiği trendleri, markalar ile ilişkilerini ve tüketim alışkanlıklarını inceleyerek firmalara yol göstermeyi amaçlayan araştırmaya göre kampüstekilerin hayatta vazgeçemeyeceğini düşündüğü ürünlerin başında yüzde 56 ile cep telefonu yüzde 38 ile internet geliyor.

Sürekli iletişim halinde ve online olmak isteyen gençlerin, kira, fatura gibi sabit giderlerin dışında, kişisel harcamaları ayda ortalama 613 TL’ye geliyor. Araştırmaya göre, en büyük harcama kalemlerini yeme içmenin oluşturduğu üniversite gençliğinin yüzde 56’sı haftada en az birkaç kez cafe veya restorana gittiğini, yaklaşık yarısı ise haftada en az bir kez fast food restoranına gittiğini belirtiyor.

:: Üniversiteli takipçilerimiz siz ayda kaç TL harcıyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  4000 tl mazot param

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Öğrenciyken babamdan aldığım 800 900 lirayla krallar gibi yaşardım şimdi 4 katı Maaş alıyorum o günlerimi özlüyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Haftada bi kaç kere dışarı çıkarak ev kirası fln dahil 1200 lira harcıyorum ve gereksiz sayılabilecek hiç bir harcamam yok sigara vs yinede öğrenciyken geçinmek zor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Istanbulda 600 e gecinilmez

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Selçuk üni bosna mah. Bilen bilir bu civar öğr. Mekanı. O yüzden öğrenciye kazık sivile ucuz bir hayat var. 50 kuruşluk su 2 lira olursa 600 tabi gider. Öğrenciye burs verilior bizde Bursa göre zam yapıyoruz dedi la esnafın biri bana.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Günde 50 lira gittiğide oluyor, yemeğiydi kahvesiydi falan, dışarıya 10 lira bırakıp döndüğümde çok oldu, ama ortalamada olduğuma sevindim bu haberi okuyunca

 7. SDN Okuru dedi ki:

  850 tlde benden

 8. SDN Okuru dedi ki:

  öğrenciye ne kadar verirsen okadar harcar. ama 500tl nin altı heleki büyükşehirlerde alırsa çok yazık olur o kişiden ilerde acımasız vicdansız birisi olma ihtimali çok yüksek. yoksa 300lirayada geçinir ama çektiği ezikliği bi o bilir bi de ALLAH.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arabamın olmasına rağmen her şey dahil 650 TL harcamam oluyor. Araştırmaya katılanlar bilkentte filan okuyor herhalde

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye şartlarında öğrenci yaşamı zor gerçi kolay olan ne var ki ülkemizde

 11. SDN Okuru dedi ki:

  500-650 Tl'yi Buluyor benim 1 aylık harcamalarım

 12. SDN Okuru dedi ki:

  7 haftadir ayakkabi alcam diye para biriktiriyorum ama hep biriktirdigimden tirtiklamak zorunda kaliyorum hala ayakkabi alamadim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  KYK 613 verse ya işte

 14. SDN Okuru dedi ki:

  450 tl idi benim aylık. Tabi bazı arkadaşlar 2000 tl de harcıyorlardı.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi imkanlarimla bu tutarin ustunde bulunmak hosuma gitti

 16. bt38 dedi ki:

  Standart yaþayýþýma bakýyorum da, hiç evden çýkmýyorum dediðim ay bile 450 filan gidiyo. Biraz dýþarý çýkýnca artýyo tabi. Her ay düzenli 650 olsa yeter sanýrým

 17. kofdelisi dedi ki:

  2008 yýlýnda Üniversitesi son sýnýfta iken aylýk 400 ₺ civarý ancak yetiyordu. KYK yurdunda kalýyordum. Þimdi çok daha fazlasý gerekir tahminen.

 18. Tuny* dedi ki:

  Ne kadar varsa o kadar harcýyor kredi ile geçinende var 2-3 milyarla zor geçinende

 19. Sansar667 dedi ki:

  300tl ile aylarca geçindiðimi bilirim

 20. SDN Okuru dedi ki:

  613 tl benim sadece aylık bira paramın yarısı 😀

 21. eSa dedi ki:

  Ne kadar verirsen o kadar harcarlar

" Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üniversiteli Gençler Ne Kadar Harcıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "