Okunma

Üniversiteliden sıvı balistik yelek!


21 Aralık 2016 Çarşamba 15:00
Üniversiteliden sıvı balistik yelek!

Güvenlik güçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen çelik yeleklerin büyük bir bölümü, mermilere karşı koruma sağlarken maalesef ağır yapıları ile personeli yormakta ve hareket kabiliyetini sınırlamaktadır.

Askeri lisede eğitim görürken en büyük sorunlarının balistik yelekler olduğunu belirten Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Tunahan Enginer, 6 aylık bir araştırma sürecinin ardından nano teknolojik bir sıvıdan balistik yelek üretti.

Normal yeleklere göre daha dayanıklı ve hafif!

Kullandıkları sıvı sayesinde merminin balistik yeleğe girme derinliğinde yüzde 36’ya yakın bir iyileşme sağladıklarını belirten Enginer, kullandığı nano teknolojik sıvıya bir kuvvet uygulandığında sıvının katı özellik gösterdiğini söylüyor.

16-12/21/police-officer-tactical-gear.jpg

Yani, balistik yelek içerisinde bulunan sıvı mermi darbesi geldiğinde katılaşarak gelen darbenin vücuda iletilmesini engelliyor.

Ayrıca, bu nano teknolojik sıvının yeleklerin ağırlığında yarı yarına azalma sağladığını belirten Enginer, sıvının kevlara uygulanarak 40 – 50 kat yerine 20 kat kevlar ile yeterli hale getirildiğini belirtiyor.

TUBİTAK’ın proje yarışmasına katılarak kimya alanında Türkiye ikincisi olan Enginer, projesi ile sınavlardan bağımsız bir şekilde Bahçeşehir Üniversitesi’ne kabul aldığını ve bu sayede projesini hayata geçirdiğini belirtiyor.

Not: Haberde kullanılan görsel temsilidir.

:: Çelik yeleklerin gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Üniversiteliden sıvı balistik yelek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benze bir teknoloji japonlarda var yumuşak hafif bir macun ama şidddetli çarpmada çelik gibi sertleşiyordu filan o konuya benziyor umarım daha da geliştirirler ve düzgün yerlerde kullanırlar…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hemen götürüp batıya verin patentini onlar üretsin bize satsın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bahçeşehir Üniversitesi 🙁
  Hiç umutlanmayın arkadaşlar belli başlı birkaç üniversite dışında bu tarz üniversitelerden başarı beklemek hayalcilik olur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Günaydınnn. Ben 3 sene önce derste görmüştüm zaten bu tarz malzemelerden çelik yelek üretileceğini. Şimdi bu adam kim ise, kendi bulmuş gibi havalara girmesin. Sizde o buldu sanmayın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adam bu iş için doğmuş ya Engine(e)r dklfjasdklfjask

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kantir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ne alaka din düşmanı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  icat mütiş hikayesi de mütiş işaallah seri üretimi olur icad ı yapan ar kadaşın soy adı ingilizce mühendis (Engineer) hoş ama güzel bir detay 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adamın soy adı zaten mühendismiş sbsnsn

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kuran okunmuş hamur yada ezan okuyan seccade 1. Olmuştur kesin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Non-newtonian liquids

" Üniversiteliden sıvı balistik yelek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üniversiteliden sıvı balistik yelek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üniversiteliden sıvı balistik yelek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "