Okunma

Unutulmaz Atari Oyunları!


19 Ağustos 2015 Çarşamba 17:30
Unutulmaz Atari Oyunları!

Bir zamanlar, günümüzdeki oyun konsollarının yerini Atari’ler tutardı.Teknolojinin gelişmesiyle beraber Atari’ler de artık unutulmaya yüz tutan teknolojiler arasına girdiler. Ancak Atari’ler unutulmaya yüz tutsa da, o zamanlar saatlerce, günlerce oynanılan oyunlar unutulabilir mi?

Atari’ler için oyun bulmak şimdiki oyun konsollarındaki kadar kolay değildi. Bir oyun arandığında; kasetçi kasetçi gezilir, arkadaşlarla takaslar yapılır uzun bir uğraşın sonunda oyun bulunabilirdi. O oyun kaseti bulunduğunda ise düşük grafik özelliklerine rağmen bir türlü TV başından kaldırmazdı.

15-08/18/atari_kaseti.jpg

Atari zamanına yetişemeyen ancak günümüzde de bu oyunların bazılarının yeni versiyonlarıyla tanışma imkanı bulan bir nesilde var. Atari neslinin çocuklarına biraz nostalji yaşatmak ve yeni nesilin çocuklarının da o zamanları daha iyi anlaması için, Atari neslinin aklının bir köşesinde sürekli duran Atari oyunlarından oluşan bir liste hazırladık. İşte karşınızda her sayfasında farklı bir duyguya bürüneceğiniz, unutulmaz Atari oyunları listesi!

Unutulmaz Atari Oyunları listesine ekleme fırsatı bulamadığımız, kendi unutulmaz Atari oyunlarınızı da yorum yaparak paylaşırsanız onları da listeye ekleyebiliriz.

Mario

15-08/15/mario.jpg

Atari neslinin en çok sevdiği oyunlardan birisidir Mario serisi ve sevilen kahramanı Super Mario. Mario’nun kaçırılan prensesini kurtarmak için az mı zaman harcadık? Bütün bu sevgi karşılığında, popüler video oyunu Mario’nun 210 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştığı da açıklanmıştır.

Contra

15-08/15/contra.jpgContra, bazı insanlar için bir zamanların Counter-Strike‘ıdır. Komando olan oyun karakteriyle düşmanlar öldürülür, yerden silahlar alınırdı. Üstelik Contra‘da, arkadaşınızla birlikte iki komando karakteriyle de düşmanlara karşı savaşma imkanınız vardı.

Bomberman

15-08/15/bomberman.jpgBomberman, tuğlalarla kaplı oyun ekranında bombalar yerleştirir, bu bombaları patlatarak tuğlaları kırar ve hedefleri yok ederdi. Bölümler geçildikçe Bomberman’ı; ekstra canavarlar, hayaletler ve bomba özellikleri de heyecan verici bir şekilde beklerdi.

Battle City(Tank 90)

15-08/16/battle.jpgBattle City ya da diğer adıyla Tank 90 oyununun amacı, ekranın altı tarafında bulunan kartal şeklinde üs bölgesini düşman tanklarına karşı korumaya çalışmaktı. Bunun için diğer tanklar yok edilerek bölge güvenliği sağlanırdı. Battle City, eğlenceli vakit geçirilebilen dönemin popüler savaş oyunlarından birisiydi.

 

Duck Hunt

15-08/15/duck-hunt.jpgDuck Hunt, Atari konsoluna bağlanılan muhteşem(!) silahla ekrana gelen ördekleri vurmaya dayalı bir video oyunuydu. Ördekleri vuramadığınızda, köpek ekrana çıkar ve sinir bozucu bir şekilde gülmeye başlardı. Duck Hunt’da gerçek bir nişancı edasıyla az ördek vurmadık.

 

Pac-Man

15-08/15/pacman.pngOyuna ismini veren Pac-Man karakteri ile yemler toplanılmaya ve canavarlardan kaçılmaya çalışılırdı. Pac-Man o kadar popüler olduki o dönemlere yetişemeyen çocuklar, günümüzde bile Pac-Man’in yeni versiyonlarını oynayarak saatlerini bu oyuna verebiliyorlar.

FC Road Fighter

15-08/18/road.pngGörüntüdeki kırmızı arabayla, kenarlara veya diğer araçlara çarpmadan arabanın benzini bitene kadar en uzun mesafeye gidilmeye çalışılırdı. O zamanlar katlandığımız bir süre sonra insanın beynini donduran,  FC Road Fighter’ın oyun seslerine şu anda katlanabilir miyiz acaba?

Donkey Kong

15-08/15/donkey-kong.png

 

Donkey Kong tarafından kaçırılmış prenses, Donkey Kong’un attığıvarillerle Mario karakterinin mücadelesi sonucu kurtarılırdı.

 

Tetris

15-08/15/tetris.jpgYukarıdan çeşitli şekillerde gelen bloklar, aralarında boşluk bırakılmadan dizilmeye çalışılırdı. Boşluk bırakılmadan dizilen her satır silinir ve yeni bloklar için yer açılırdı. Tetris efsanesi, günümüze kadar gelen, eski ve yeni nesilin oynamaya devam ettiği oyunlardan birisidir.

 

Elevator Action

15-08/15/elevator-action-04.pngElevator Action’da bina içerisinde farklı kapılar ardına saklanmış gizli belgeler, ajanlara yakalanılmadan toplanmaya çalışılırdı. 

 

FC Galaxian

15-08/16/atari-1439725290.jpgFC Galaxian’da ise ekranın üstüne sıra halinde dizilmiş uzay gemileriyle savaşılırdı. Bu gemilerden bazıları aşağı doğru gelerek de sizin geminizi vurmaya çalışırdı. Bu oyundan alınan ilhamlarla, günümüzde de benzer birçok oyun yapıldı.

 

Aladdin

15-08/15/aladdin.jpgAladdin oyununda çeşitli engeller aşılarak, Aladdin’in sihirli lambasını bulmasına yardımıcı olunurdu.

 

Mortal Kombat

15-08/18/mortal_kombat-1439910984.pngMortal Kombat, Atari neslinin dövüş isteğini eğlenceli bir şekilde bastırdığı, stres attıran efsane dövüş oyunlarından birisiydi.

 

Magic Jewelry

15-08/16/magic.jpgTetris benzeri bu oyunda üst taraftan farklı renk ve şekillerde gelen nesnelerden; çapraz, yatay veya dikey olarak en az üçerli gruplar yapılması sağlanırdı. Gruplar yapıldıkça o grup silinir yeni gruplar için yer açılması sağlanırdı. Ayrıca Magic Jewelry, dönemin en iyi müziklere sahip oyunlarından da birisidir. Bu oyunun şu anda milyonlarca oyuncusu bulunan Candy Crush‘ın atası olduğunu da söyleyebiliriz.

:: Sizin, asla unutmam dediğiniz Atari oyunu var mı?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Unutulmaz Atari Oyunları!”

 1. Anonim dedi ki:

  hayatımda unutamadığım en efsanevi oyunlar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya benim unutamadığım hala aklımda olan bir oyun var bilen cevaplasin nolur
  Adventure islanddaki gibi kemik atiyor du evi vardı karısının yanindan merdiven kullanarak asagiya iniyor du sonra bir mağaraya girip yarasyla savasip ordan bir şey daha alıyor fok baligi hayalet ***** vardı oyunda hatta yüksek yere cikmasi gerekince topladigı şeyleri gordugumuz kilavuz vardı ordan ejderha falan seçip ucabiliyorduk

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  86 doğumluyum bu oyunları ara sıra komşunun oğlunda oynama fırsatı bulabildim , baba emekli 3 aydan 3 aya maaş alıyorduk nerde bizim evde atari olacak da ,,, yani bi de böyle nesil yetişti kıyıda köşede

 4. Özgür dedi ki:

  Benim listem 1-super mario bros
  2-fred çakmaktaş dino ve hoppy
  3-adventure island
  4-contra
  5-power rangers
  6-goal 3
  7-snow bros
  8-hayalet avcıları
  9-lode runner
  10-tennis
  11-bilardo
  12-volleyball
  13-golf
  14-track ve field
  15-circus charlie
  16-excitebike
  17-donkey kong
  18-jungle

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ferrari oyunu güzeldi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar belki eski ataricilerden biri hatırlar. Bir voleybol oyunu vardı, oyunda takımları ülkelerden seçiyorduk. Her takımda 3 kişi vardı ve her takımın özel gücü vardı. Topu özel güçle karşı tarafa yolluyordu. Hatırladığım kadarıyla 2 boyutluydu. Daha önce oynamış ve adını bilen biri varsa ve yanıtlarsa çok memnun olurum =)

 7. zamansýzvelet dedi ki:

  Ne oynardim battlecityi yaw sut icerken, yatarken, uyurken, tikinirken uhuuuuuu

 8. CaptainPirate dedi ki:

  Duygulanmamak elde degil.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Futbol yok muydu? 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Elevator ile Alaaddin hariç hepsini oynayıp bitirmiştik arkadaşlarla 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  River Raid da vardı en yüksek puan yapacağız diye saatlerimiz harcardık

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Mario ve Dunk Hunt efsaneydi. Ama Mario'yu ben bilgisayardan oynardım.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar enpopüler olanlar olabilir ama en iyiler değil

 14. SDN Okuru dedi ki:

  pixels filminin reklamı bu haber kam para aldınız bu sayfa için

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanında hepsini oynadım ne günlerdi, oyun kasetleri kiralanır kaset değişimleri yapılırdı

 16. SDN Okuru dedi ki:

  KUNG FU MARIOOO 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes bilir mi bilmiyorum ama ninja kaplumbağalar vardı benim favorim o özel yetenekler neydi öyle raphaelin uçarak kafa atması…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsini oynadım galiba

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Hâlâ sapasağlam duruyor evde atari. Bunları gördükten sonra tekrardan oynamak şart oldu

 20. SDN Okuru dedi ki:

  marioyu tek geçerim…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Abi yha harikasınız ne günlerdi be 2-3 tanesi hariç hepsini oynadım küçüklük anılarım gözümde canlandı valla çok duygulandım 🙂

 22. YiðitBey dedi ki:

  Ne gunlerdi be..

 23. DogukanDogu dedi ki:

  Buna ek olarak; Jungle Book, Tiny Toon Adventures, Contra nin bir versiyonu daha vardi hatirlamiyorum.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Süper mario ve tank oyunu inanılmazlardı muhteşemlerdi

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Citrus diye bir oyun vardı oda baya güzeldi

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Mario,contra,bomberman,road fighter hala telefonda emülatörle oynadıgım oyunlar.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Liseliler bilmez

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Vayyy be ne günlerdi

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Gözlerim yaşardı admin….

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Listede mortal kombat var ama street fighter yok. Dr mario vardı, adventure island 3 vardı, flintstones vardı, captain majeed 2 (tsubasanın arapça versiyonu) vardı, olimpiyat oyunu vardı, antarctic adventure vardı, karateka vardı daha neler neler şimdi hepsi aklıma gelmiyor 🙂

 31. SDN Okuru dedi ki:

  duygulandım ha 😀

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu oyunlar NES konsolundandı o "atari"ler NES veya Famicom(Japon NES)Çakmasıydı

 33. SDN Okuru dedi ki:

  ilk yorum benden cakmaktas oyunu nu nasil unuttunuz

 34. SDN Okuru dedi ki:

  6sı hariç hepsini oynadım. Telefonlara portlanabilse şimdi de oynarım

" Unutulmaz Atari Oyunları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Unutulmaz Atari Oyunları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Unutulmaz Atari Oyunları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "