Unutulmuş İnternet Efsaneleri


08 Ekim 2015 Perşembe 18:00
Unutulmuş İnternet Efsaneleri

İnternet çok köklü bir geçmişe sahip olmasa da, birçok dünya devi firmayı yetiştirmeyi başarmış dinamik bir sektör olarak nitelendirilebilir.

Bir zamanlar internette, öyle yazılımlar, öyle uygulamalar, öyle siteler vardı ki, asla bitmez, asla çökmez gözüyle bakılıyordu.

Bu uygulamalar, siteler, yazılımlar için zamanında uçuk rakamlar lanse edilmiş bazıları el değiştirmiş, bazıları ise yaratıcısının elinde yoluna devam etmişti.

Bir zamanların efsane isimlerinin kaderleri aynı oldu!

Bu yazımızda bahsedeceğimiz bu internet efsanelerinin sonu ise ne yazık ki aynı oldu. Hepsi altın çağını yaşadı ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, bir zamanlar herkesin yüklediği, herkesin ziyaret ettiği bu internet efsanelerine daha yakından değinelim.

MSN Messenger

MSN Messenger için, bu yazının olmazsa olmazı demek sanırım pekte yanlış olmayacaktır. Bir zamanlar internetle haşır neşir olan herkesin kullandığı, kişiler için telefon numarası kadar özel olan MSN Messenger ne oldu da bir anda tarihin tozlu sayfalarına gömüldü?

15-10/08/msn-messenger-1.jpg

Aslında MSN’in çöküşü birden olmadı. İlk MSN programı Microsoft tarafından 22 Temmuz 1999’da yayınlanmıştı. MSN Messenger 1.0 ismiyle yayınlanan ilk Messenger’ı Kasım 1999’da yayınlanan MSN Messenger 2.0 izledi. Kitlelerin MSN’e olan ilgisi Microsoft’un da bu programı sürekli güncellemesine ve bir dizi yenilik getirmesine ortam hazırladı.

Son Messenger sürümü olan Messenger 7.0.0820 ise 12 Eylül 2007 tarihinde yayınlanmıştı. Microsoft, MSN Messenger 7.0’dan sonra uygulamanın ismini Windows Live Messenger olarak değiştirmiş ve Windows Live’ın bir parçası haline getirmişti. Nitekim bu MSN Messenger’ın ölüm fermanı niteliğinde bir karardı.

15-10/08/msn-messenger.png

Bir zamanların efsanesi, uğruna kavgalar çıkan, dövüşler yapılan, toplu hesapları parayla satılan MSN’de böylelikle tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini almıştı.

mIRC

1995 yılında yayınlanan mIRC, “chat” ile özdeşleşmiş bir yazılımdı. IRC sunucularına bağlanarak diğer kullanıcılarla sohbet etme imkanı sunan mIRC, chat programlarının atası olarak kabul edilir.

15-10/08/mirc-1.jpg

mIRC’in türevi programlara oranla en önemli özelliği ise son derece basit bir arayüze sahip olmasıydı. Yani yazılımdan ya da programdan çok anlamayan hatta ömründe PC başına birkaç defa oturmuş biri bile mIRC’i saniyeler içerisinde kullanmasını öğrenebilir ve chat sayfalarına bağlanarak başka kişilerle sohbete başlayabilirdi.

15-10/08/mirc-2.jpg

mIRC, bir kuşağın saatlerinin internet cafelerde geçmesinin yegane sebeplerinden biriydi. Herkesin mIRC’i kullanma amacı başkaydı. Kimisi takılacak bir birini bulma arayışındayken, kimisi de nick kısmına kız isimleri girerek sağı solu işletme derdindeydi.

mIRC’in en güzel taraflarından birisi de sadece nick yazarak başka hiç bir bilgi vermeden sohbete başlanabiliyor olmasıydı.

Bir zamanların efsanelerinden biri olan mIRC, MSN ve benzeri uygulamaların yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tutmuşu.

MySpace

2002 yılında kurulan MySpace’in yükselişi çok hızlı ve ani olmuştu. Sosyal medyanın ilk örneklerinden biri olan MySpace Amerikalı bir genç olan Thomas Anderson tarafından kurulmuştu.

İnternetin dünya genelinde çokta yaygın olmadığı dönemde 4 sene gibi kısa bir  süre 100 milyon üyeye ulaşan MySpace, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede ofis açmıştı.

15-10/08/myspace.jpg

Kullanıcıların resimlerini yükleyerek takipçileriyle paylaşabildiği ve kısmen de olsa Facebook’u andıran bir yapıya sahip olan MySpace, 2011 yılında 30 milyon dolar karşılığında el değiştirmişti.

Hala aktif olarak hizmet veren MySpace, o şaşalı günlerinin artık çok uzağında. Bir zamanların efsane sitelerinden biri olan MySpace’in geleceği çok parlak görünüyordu. Fakat hiçbir şey beklenildiği gibi olmadı.

MySpace, izlediği hatalı politikalar ve hızla büyüyen Facebook yüzünden küçülmeye giderek, kabuğuna çekildi.

Yonja

2000’li yıllara damgasını vuran diğer bir sosyal medya sitesi de yonja.com’du. 2006 öncesinin Facebook’u olarak lanse edebileceğimiz Yonja, son derece kaliteli bir arayüze sahipti.

O zamanki rakiplerine oranla hayli kaliteli bir hizmet standardına sahip olan Yonja’nın tek eksi noktası ise paralı üyelik sistemini barındırıyor olmasıydı.

15-10/08/yonja.jpg

Belki o zamanlar Yonja’da paralı üyelik yerine Facebook gibi tüm üyelerine ücretsiz bir şekilde dolu dolu hizmet verseydi, bugün Facebook yerine Yonja olabilirdi.

Yonja’da da birçok arkadaşlık sitesinde olduğu gibi bayan üyeler tüm imkanlardan ücretsiz olarak faydalanabilirken, erkek üyeler ise VIP üyelik için hatırı sayılır bir mebla ödemek zorundaydı.

Yonja’daki VIP üyelik bedeli çok abartılacak bir mebla olmasa da kullanıcılarının büyük bir bölümü lise öğrencisi olduğu için, sitedeki vip üyelerin oranı da hayli azdı.

Facebook’un ücretsiz sunduğu hizmetler pek çok çöpçatan sitesi gibi Yonja’nın da işlerini bozdu. Hali hazırda hala hizmet vermekte olan Yonja, eski günlerini mumla arıyor.

Hi5

Ramu Yalamanchi isimli bir genç tarafından 2003 yılında kurulan Hi5, günümüz sosyal medya sitelerine de ilham kaynağı olmuştur.

Kısa süre içerisinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran Hi5, kullanıcılarına sunduğu ücretsiz içeriğiyle bir anda bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

Hi5, Türkçe dil desteğine çok sonradan kavuşmasına karşın özellikle 2005 senesinde ülkemizde de geniş bir kullanıcı kitlesine erişmişti. Hi5’in İngilizce arayüzüne sahip olmasına karşın Türkiye’de bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine erişmesi şirket yetkililerinin de dikkatini çekmiş ve sonrasında Hi5’e Türkçe dil desteği de eklenmiştir.

15-10/08/hi5.png

Hi5 özellikle bünyesinde barındırdığı etiketleme sistemiyle önemli bir kullanıcı kitlesine erişmişti.

Bir zamanlar Alexa’da ilk 100’e oynayan Hi5, Facebook’un pazar liderliğini ele geçirmesiyle Alexa’da 20.000’lere kadar gerilemiştir. Bir zamanların efsane sosyal medyalarından biri olan Hi5, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuştur.

Daha Türkçe dil desteği bile yokken, Türkiye’de yüzbinlerce kullanıcısı olan Hi5, şimdilerde ise tamamen Türkçe desteğine sahip olmasına karşın son derece kısıtlı bir kitleye hitap etmekte.

ICQ

En popüler anında mesajlaşma hizmetlerinden birisi de ICQ’ydu. MSN Messenger’a oranla özelleştirme anlamında daha kısıtlı bir yapıya sahip olan ICQ, 1995 yılında İsrail kökenli bir grup olan Mirabilis tarafından yayınlanmıştı.

15-10/08/icq-1.jpg

Yayınlandığı dönemde bir anda dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma programlarından biri konumuna yükselen ICQ, İngilizce “I seek you” (seni arıyorum) cümlesinin kısaltması olarak lanse edilmişti.

Kullanıcılarına ardaşık olarak UIN ismiyle verilen kullancı numaraları hala değerlidir. Güncel sürümü 8 Mayıs 2014’te yayınlanan ICQ, 2012 yılında AOL’e satılmıştır. (AOL’de 2015’te Verizon’a satıldı)

15-10/08/icq-2.png

Şu anda 100 milyonla başlayan kullanıcı numaraları verilen ICQ’nun iOS, Android ve WP sürümleri de mevcuttur.

Bir zamanlar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden, dünyanın en çok kullanılan programları sıralamasında zirveye oynayan ICQ, şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuştur.

:: Yazıdaki internet efsanelerinden hangilerini kullandınız?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Unutulmuş İnternet Efsaneleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  En guzel ve Unutulmayan bence ICQrnYas-Dil-Cinsiyet-Ulke secerek arama yapabilir veya suan kim varsa (sadece online olanlar) seklinde arama yapilabiliyordu…rnrnAyrica herkese cep no gibi numara verilirdi guvenilirdi Ruslar sistemi hacklediler maf oldu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Mirc irc sunucuları halen var 1500 2000 üzeri barındıran kaç tane sunucu var kalkmış bitti diyorsun bildigindenmi yoksa makale olsun diyemi yazdın anlayamadım…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  MSN i görünce duygulandım 🙁

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  winampı unutmuşsun müdür

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir zamanlar Msn Messenger sayesinde pc satıcıları webcam satış patlaması yaşamıştı 🙂

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  skpye a geçmesi ve facebook bitirdi bu programı

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  6 haneli uin hesabımla hala icq kullanırım.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay be ergenligim msn kullanarak gecmisti son surumune 2007 de yayinlandi denilince huzunlendim bir an .

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  İcq ve msn aslında hala kullanılıyor aslında. Biri lync olarak kurumsal kullanımda mevcut. Yani siz beleşe konusurken adam paralısını şirketler için geliştirdi

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  netlogu unutmuş***** kız düşürmezdim ordan 😀

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Msn efsaneydi ya

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Millenium cagi ergenleriydik internetin dogusna ve gelisimine tanik olduk odalarimizdan o efsane internet baglanti sesleri gelirdi. Mahalle kan kardesligi kulturuyle buyuduk. Ikiz kulelerin yikilisini canli canli izledik(tarihde bir daha goremezsiniz) caldir kapat cocuklariydik. Rollerblade olayini patlattik. Apple pc'yi ilk macintosh orneklerine sahiptik. Daha akla gelmeyen niceleri. On numara besyildiz bi genclik.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Msn günümüzde skypetır . Hayır cidden adamlar herkesi Skype'a geçiri .

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Aooo sesini duymayalı 15 yıl olmuş, zaman çabuk geçiyor.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ahahah 🙂 cok iyi oldu bu baslik eskileri anmis olduk. "Mirc/msn/yonja" cok guzel gunlerdi telefonumuz tusluydu en iyisi "vga" kameraliydi apartmanin catisina cikar kendimizi new york'da hayal ederdik ama cok mutluyduk .

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  mIRC'te son kaydedilen kanala bak 🙂

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah ah mesenger

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  mirc halen bazı teknik gruplar ve bootnet ağlarında çok yaygın olarak kullanılıyor aslında.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows Messenger'ın o mesaj bildirim sesi bile çok hoştu ya ne günlerdi be 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah ulan mırc hikayem çok senle :DEskiler bilir 🙂

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  msn yi unutursak kalbimiz kurusun :)))

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Android ve ios da efsane wp i�e yaramaz diyen tipler ibret al�r in�allah.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  MSN de kızlara webcam açtırmak… hey gidi günler hey

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Messenger adami yesilden maviye donunce ucretli olacakti.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim unutamadigim program ise MSN Messenger.

 26. Ziyaretçi dedi ki:
  rn

  rn

  rn

  rn rn

  rn Alinti honline Nickli Uyeden Alintirn Mesaji gosterrn

  rn

  Ttnet kullanmadim derken? Sanirim @Kor Cerrah mirc kanallarindan bahsediyor.

  rn rn

  rn

  rn

  mirc kullanmadim da msn de bu efsanelerin hicbirini kullanmadim.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell superonline fiberden once 2 telefonu modem olarak harcadim sgh-e250 ve gt-s5270k gt-s5270k masa saati olarak hayatini surduruyor…

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  ben hic ttnet kullanmadim kullanmam.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  hala kullanırım icq 113172063 owww ne numara ama.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  mIRC ozleniyor.. Zevkliydi. Suan kullanan az cok kisi var ama eskisi gibi degil.

" Unutulmuş İnternet Efsaneleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Unutulmuş İnternet Efsaneleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Unutulmuş İnternet Efsaneleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?