Okunma

UPS kamyonlarında drone entegrasyonu!


22 Şubat 2017 Çarşamba 04:30
UPS kamyonlarında drone entegrasyonu!

Lojistik sektöründe dünya genelinde başarısını kanıtlayan firmalardan birisi olan UPS geçtiğimiz yıl, acil teslimatlar için geliştirdiği drone teslimat çözümünü test etmeye başladığını duyurmuştu.

UPS’in drone ile teslimat hizmeti, halen test edilmekte olduğu için resmi olarak başlamadı. Tahminler ise, bu hizmetin standart hale gelmesinin oldukça uzun süreceği yönünde.

Ancak, taşımacılık sektöründe yaşanan gelişimin öncülerinden olan firma, drone ile teslimat konusunda farklı bir teste daha imza attı.

UPS kamyonları, drone entegrasyonu yapılıyor!

UPS kamyonlarına yerleştirilen mekanizma sayesinde, kargo görevlisi teslimat bölgesine yaklaştığında paketi drone’a yerleştiriyor ve görevlinin verdiği komut ile araçtan çıkan drone paketi bırakmak için yola çıkıyor.

Drone havalandıktan sonra UPS görevlisinin o noktada beklemesine gerek kalmıyor. Görevli bölgede bulunan diğer adreslere kargo teslimatları yaparken, GPS bağlantısı ile aracın güncel konumuna ulaşan drone yuvasına geri dönüyor.

UPS, oldukça başarılı bir şekilde çalışan bu teslimat sistemini, daha fazla araçta kullanmaya başlayarak testlerine devam edecek.

Kırsal alanlarda ana yoldan çıkmayarak teslimatları drone ile yapmayı planladıklarını belirten UPS yetkilisi, drone’lar ile kamyonlar hareket etmeden 2.5 kilo metre çapında bir alana bu şekilde dağıtım yapmanın yılda yaklaşık olarak 50 milyon dolar tasarruf sağlayacağını özellikle vurguluyor.

:: UPS’in drone ile teslimat için yaptığı testler hakkında ne düşünüyorsunuz?




yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “UPS kamyonlarında drone entegrasyonu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çabuk yurtiçi kargo görmeden…

" UPS kamyonlarında drone entegrasyonu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere UPS kamyonlarında drone entegrasyonu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda UPS kamyonlarında drone entegrasyonu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "