Okunma

Üreticiler Arasında Akıllı TV Platformu Kuruldu


21 Haziran 2012 Perşembe 09:00
Üreticiler Arasında Akıllı TV Platformu Kuruldu

Kurucu üyeler LG Electronics ve Philips TV için TP Vision, birleşme sürecindeki diğer Japon TV üreticileri ile birlikte Akıllı TV Platformu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Platform, uygulama geliştiricilerin cazip, platformdan bağımsız hizmetler sağlamalarını mümkün kılacak genel mülkiyete ait bir ekosistem oluşturarak Akıllı TV deneyimini geliştirmeyi hedefliyor. Akıllı TV Platform’unun kuruluşu, Berlin’deki IFA 2011‘de ilan edilen işbirliği kararından sonra gerçekleşti. Platforma katılan diğer firmalar, daha sonra birliğin web sitesinden yayınlanacak.

Daha Geniş Pazar Fırsatları

Akıllı TV Platformu Başkanı, LG Electronics‘ten Bong-Seok Kwon şunları söyledi: “Bugünden önce Akıllı TV sektörü, farklı marka TV’lerde farklı platformlar ve teknolojiler kullanıldığından hem TV üreticileri hem de uygulama geliştiriciler için son derece zor bir pazardı. Akıllı TV Platformu, daha geniş bir oyun alanı yaratarak geliştiricileri daha fazla sayıda ve daha iyi TV uygulamaları geliştirmeye teşvik ediyor, aynı zamanda üreticiler ve tüketiciler için en zengin talep üzerine film, müzik hizmetleri, oyun, sosyal ağ kaynaklarına ulaşım imkanı sağlıyor.”

Sharp markası yetkilileri ‘’Platformun Akıllı TV üreticileri ve aplikasyon geliştiriciler için doğru yer olduğunu düşünüyoruz’’diye ekledi.

Daha Az Zaman ve Daha Az Maliyet

Uygulama geliştirme zaman ve maliyetlerindeki düşüşün herkes için faydalı olacağını düşünen Akıllı TV Platformu Yönetim Kurulu Üyesi de olan TP Vision‘dan Alain Perrot ise şunları söyledi: “Geliştiriciler değerli zamanlarını farklı platformlarda test için harcamak yerine tüketicilerin keyif alacağı uygulamalar yaratmaya yönelik yaratıcı faaliyetlere odaklanabilirler. Artık herkes için ilginç ve keyifli bir ortam yaratabiliriz.”

Akıllı TV üreticisi kurucu üyeler, yeni ortakların katılımını verimli tartışmaların yürütülmesini kolaylaştırmak amacıyla Akıllı TV Platformu Konsorsiyumunu kurdular. Bu konsorsiyumun sitesi ise www.SmartTV-Alliance.org olarak açıklandı.

Konsorsiyumun temel hedeflerinden biri, uygulama geliştiricilerin uygulamaları yalnızca bir kez yazdıktan sonra platformdan bağımsız olarak farklı TV’lerde çalıştırabilmelerini mümkün kılacak teknik özelliklerin belirlenmesine yardımcı olmak olarak belirtildi.

Bu tür bir geliştirme sürecini mümkün kılmak adına Akıllı TV Platformu, geliştiricilerin ücretsiz olarak indirebilecekleri ve uygulama geliştirmek için kullanabilecekleri yazılım geliştirme kitinin (SDK) ilk sürümünü resmi konsorsiyum web sitesinden yayınlayacak.

SDK, HTML5 gibi açık web teknolojilerini temel alarak geliştirilen web uygulamalarının bağlı olduğu platformdan bağımsız olarak Akıllı TV‘lerde çalışmasını mümkün kılıyor. Akıllı TV Birliği bu ilk sürümü başlangıç noktası olarak alacak ve bu yılın sonunda gerçekleşecek olan SDK 2.0 yazılım sürümünün ardından SDK 2.0 teknik özelliklerini ilan edecektir. SDK 2.0 ile birlikte geliştiriciler, katılımcı Birlik üyeleri aracılığıyla 2013 model TV setleri için uygulamalar geliştirebileceklerdir.

:: Buna benzer platformlar, standardizasyon adına arttırılmalı mı?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Üreticiler Arasında Akıllı TV Platformu Kuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üreticiler Arasında Akıllı TV Platformu Kuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üreticiler Arasında Akıllı TV Platformu Kuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "