Okunma

Üreticilere Atom Yetmiyor


04 Mayıs 2008 Pazar 21:00
Üreticilere Atom Yetmiyor
Dizüstü bilgisayar üreticilerinin odaklandığı yeni platformlardaki temel yapıtaşı olan Intel Atom işlemcileri, birçok farklı taşınabilir bilgisayarda kullanılıyor. Şu sıralarda piyasaya çıkmak için hazırlanan ürünlerin yanı sıra, önümüzdeki aylarda üretim bandına girmesi beklenen birçok üründe de Intel Atom kullanılacak. Bu sebeple, Intel, üreticilerden gelen yüksek hacimli talepleri karşılamak konusunda zorluklar yaşıyor.

Kimlerde Atom Var?

Gelişmiş bir yonganın silikon plakalara çizilmesinden, paketlenip son kullanıcıya veya bilgisayar üreticilerine ulaşması uzunca bir dönemi kapsıyor. Dolayısıyla, üretim bandında yapılan ayarlamaların ürün çıktısına yansıması da gecikiyor. Dolayısıyla MSI ve Asus gibi üreticilerin yoğun talepleri, iş akışını bozabiliyor.

Asus’un Eee PC isimli düşük maliyetli bilgisayarı, MSI’ın Wind PC isimli, yine giriş seviyesi küçük bilgisayar ürünü Intel’in Atom işlemcisini barındıracak en önemli ürünler arasında. Ayrıca Acer gibi, üst seviyede gayet kaliteli ürünlerle bilinen bir üretici de bu düşük bütçeli pazara Intel Atom ile giriş yapacak. Diğer taraftan HP, bu pazarda ucuz ürünlerle yer almak için büyük ölçüde VIA ile çalışacak.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Üreticilere Atom Yetmiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Üreticilere Atom Yetmiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üreticilere Atom Yetmiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "