Okunma

URL kısaltma servisi goo.gl alternatifleri


02 Nisan 2018 Pazartesi 11:02
URL kısaltma servisi goo.gl alternatifleri

URL kısaltma denilince akla ilk gelen hizmet olan goo.gl için maalesef ki yolun sonu göründü. Google’ın goo.gl hizmetini, Nisan ayından itibaren kademeli olarak sonlandıracağını açıklamasının ardından, gözler goo.gl alternatiflerine yöneldi. Biz de sizler için goo.gl alternatiflerini bir araya getirdik. İşte karşınızda goo.gl alternatifleri!

Yapı itibari ile goo.gl gibi çalışan ve kısalttığınız bağlantıların ne kadar tıklandığını görebildiğiniz güvenli servisler, maalesef ki oldukça kısıtlı. Bu haberimizde test ettiğimiz ve güvenlik konusunda tam not alan Bit.ly, Ow.ly, TinyURL ve TheLink.la servislerine değineceğiz.

goo.gl alternatifleri

Bit.ly: goo.gl servisinden sonra gelen Bit.ly, Google’ın hamlesinden sonra URL kısaltma servisleri arasında zirveye oturacak gibi görünüyor. Piyasadaki popüler URL kısaltıcısı olan Bit.ly’ı üye olmadan kullanabiliyorsunuz. Ancak servise ücretsiz üye olduğunuzda daha önce kısalttığınız bağlantıların linklerine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Örneğin; Bit.ly ile kısalttığınız https://bit.ly/1gcb4Pr bağlantısının sonuna “+” koyarak, o linkin ne kadar tıklandığını görebiliyorsunuz.

goo.gl alternatifleri

Ow.ly: Sosyal medya kullanıcılarının yakından tanıdığı HootSuite‘in URL kısaltma servisi olan Ow.ly, rakipelerine göre daha profesyonel bir hizmet veriyor. Sadece üyelik sistemi ile çalışan Ow.ly hizmetine üye olduktan sonra; panelin üst bölümünde yer alan “İleti oluştur” butonuna basmanız gerekiyor. Daha sonra bu bölüme kısaltacağınız bağlantıyı yazıp “Küçültme” butonuna tıklamalısınız.

Site İstatistikleri>Ow.ly Tıklama Özeti bölümünden ise kısalttığınız bağlantının kaç defa tıklandığını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

TinyURL: Rakiplerine göre daha basit bir yapıda olan TinyURL, sadece bağlantıları kısaltma hizmeti sunuyor. TinyURL ile kısaltmış olduğunuz bağlantıların kaç defa tıklandığına ise direkt olarak ulaşamıyorsunuz. Bunun için farklı servisler kullanmanız gerekiyor.

TheLink.la: Kısaltlan bağlantının ne kadar tıklandığını da gösteren TheLink.la servisi yavaş bir yapıda olmasına rağmen piyasadaki popüler URL kısaltılacıları arasında yer alıyor. TheLink.la ile kısalttığınız bağlantıya ulaşılması için iki farklı yönlendirmeden geçilmesi gerektiğini belirtelim.

:: Hangi URL kısaltma hizmetini kullanıyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" URL kısaltma servisi goo.gl alternatifleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere URL kısaltma servisi goo.gl alternatifleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda URL kısaltma servisi goo.gl alternatifleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "