USB 3.0 Hakkında Her Şey!


27 Eylül 2011 Salı 10:30
USB 3.0 Hakkında Her Şey!

USB portlarının günlük hayatımızdaki yeri oldukça büyük. Intel‘de çalışan Ajay Bhatt tarafından geliştirilen USB, ilk kez 1996’da tanıtıldı. Tam açılımı Universal Serial Bus yani Türkçesiyle Evrensel Seriyolu Denetleyicisi, 1998’de USB 1.1 sürümü ile yaygınlaşmaya başladı. 2000 yılında USB 2.0 sürümüyle hız konusunda büyük bir atılım yapılarak 480 Mbps hıza ulaşıldı.

 

USB portunun 3. revizyonu USB 3.0 da ilk kez 2008 yılının Kasım ayında duyuruldu. Bir önceki nesil USB 2.0‘a göre 5 Gbps bant genişliğiyle 10 kat daha fazla hız vaat ediyor. Tabii bu yine de teorik olarak ulaşılabilecek bir değer. Pratikte bu hıza erişmek için en üst seviye profesyonel aygıtlara ihtiyaç duyuyorsunuz.

Yine de ortalama olarak son kullanıcı cihazlarında 3 Gbps gibi bir hız sunabilecek olan USB 3.0, bu hızıyla SATAII arabirimini karşısına alacak.

Teknik açıdan baktığımızda en son USB 2.0’da 4 telli olan bağlantı, USB 3.0 ile 9 telli bir bağlantı yapısına ulaşmış. Bu nedenle büyük yapıdaki standart USB bağlantı girişlerinde bir değişiklik olmazken, microUSB yapısındaki bağlantı girişinin büyüdüğünü görüyoruz. Önceki USB‘lerde olduğu gibi, geriye doğru uyumluluk tam bir şekilde sağlanmış.

 

USB 3.0’da enerji tüketimi konusunda da geliştirmeler yapılmış. USB 2.0’da maksimum 500 mA olan güç çıkışı USB 3.0’da 900 mA’e çıkarılmış durumda. Ayrıca sahip olduğu güç koruma modu ile ancak cihaz aktif olarak çalışırken cihaza güç aktarımı yapılacak. Diğer durumlarda gereksiz yere güç harcanmayacak. Özellikle dizüstüler için oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Henüz yaygınlaşma aşamasında olan USB 3.0, USB 2.0’da olduğu gibi yavaş yavaş yaygınlaşacaktır. Ancak artık USB 2.0’ın ilk çıktığı zamana göre daha fazla rakibinin olduğunu söyleyebiliriz. Örnek verecek olursak e-SATA, Thunderbolt gibi bağlantı türleri USB 3.0’ın yaygınlaşmasını ne derecede etkileyecek göreceğiz.

Yine de USB 2.0 cihazlarla geriye dönük olarak tam uyumlu yuvalarının bulunması avantajı sayesinde diğerlerine göre bir adım önde denebilir. Günümüzde de bir çok dizüstünde yer verilmeye başlandığını görüyoruz.

 

Exper’in Karizma serisi dizüstülerinde de sunulan USB 3.0 portları beraberlerinde geriye dönük uyumluluk ve performansı getiriyor. Örnek verecek olursak, Karizma NCG1K modelinde 2 adet USB 3.0 yuvası bulunuyor. Uyumlu cihazlarla kullandığınızda, örneğin harici sabit disklerde oldukça hızlı veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Exper Karizma NCG1K, çok fazla dosya aktarımı yapanlar ve sürekli harici disklerle çalışanlar için USB 3.0 yuvalarıyla uygun bir dizüstü bilgisayar.

USB 3.0, USB 2.0’ın üzerine bir çok şey katıyor ancak Thunderbolt gibi rakiplerini de es geçmemek gerek. Yavaş yavaş kızışan piyasada son durum nasıl olacak hep beraber göreceğiz.

 

::Anakartınızın USB 3.0 desteği var mı?

A D V E R T O R I A L
yazarCem Şahin

Eline geçen her şeyi inceleme potansiyeline sahip olan yazar, bilgisayar donanımları ve yazılımlarının ardından otomobillere de el atmak üzere.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
aliitemel
aliitemel
9 yıl önce

2 tb wd my book essential kullanıyorum, exper’e videoları 100 – 110 mbps arası kopyalama yapıyor. Parçalanmış dosyaları ise daha düşük hızlarda kopyalıyor

usb 2.0’a göre 10 kat daha hızlı kopyalama yapabilseydi çok iyi olabilirdi

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

@alitemel sabit diskin hız sınırı 100-110 zaten 🙂 iyi değerler yakalamışsın şükret 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Evrensel Seriyolu Denetleyicisi değil Evrensel Seri Veriyolu. Seriyolu da ne demek?

talyum
talyum
9 yıl önce

Tam açılımıUniversal Serial Bus yani Türkçesiyle Evrensel Seriyolu Denetleyicisi, 1998’de USB 1.1 sürümü ile yaygınlaşmaya başladı.

Seriyolu? Evrensel Seri Veriyolu olmasın?

" USB 3.0 Hakkında Her Şey! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB 3.0 Hakkında Her Şey! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB 3.0 Hakkında Her Şey! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi