Okunma

USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak!


29 Eylül 2017 Cuma 12:00
USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak!

USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından USB 3.2 özellikleri hakkında açıklama yapıldı. USB Type-C bağlantısında yer alan iki setlik SuperSpeed pinleri ve kabloları sayesinde maksimum veri aktarım hızları 2 GBps seviyesine çıkıyor. Bu gigabayt seviyesindeki hızlara ulaşmak için USB Type-C bağlantısının gerektiğinin altını baştan çizelim.

USB 3.2 ile ne değişecek?

İlk olarak detayları tam olarak paylaşılmasa da Temmuz ayında duyurulan USB 3.2 artık tamamen resmileşti. Yeni standart ile varolan USB altyapısının (aygıt sürücüleri, yazılım arabirimleri vb.) korunması istenirken, farklı üreticilerin aygıtlarının açık bir mimaride birlikte çalışması sağlanmaya çalışılıyor.

Yeni USB standardı ile  birlikte mevcut USB Type-C kablolarının kullanımıyla iki yönlü işlem sağlanacak. Yine mevcut SuperSpeed USB fiziksel katman veri oranlarının ve şifreleme tekniklerinin devamlı kullanımı mümkün hale gelecek. Son olarak, performansı artırmak, tek ve iki yönlü işlemler arasında kesintisiz geçiş sağlamak için hub özelliklerine küçük bir güncelleme yapılacak.

Tabii ki bu yeni standarttan faydalanmak için yeni cihaz ve yonga setlerine gereksinim doğacak. Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının bu yeni standardı kullanmak için PCIe kartları kullanması mümkün. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının ise böyle bir şansı bulunmuyor. 2018 yılında sunulacak çoğu yeni cihazda USB 3.2 olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

:: Yeni USB standardı konusundaki düşünceleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak!”

  1. tümtürk dedi ki:

    bu teknoloji 2019 son aylarında çıkan dizüstülerde görürüz anca

  2. İlkeryus dedi ki:

    Hadi canım, USB 3.1 Type-C çıkalı çok oldu, hala çoğu yeni cihazda yok.

" USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB 3.2 ile aktarım hızları coşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "