USB Bellek Çalıştıran Cep Telefonu


31 Mayıs 2010 Pazartesi 16:30
USB Bellek Çalıştıran Cep Telefonu

Cep telefonları ile yakından ilgili hemen herkesin aklına bir şekilde USB bellekleri telefonlarında çalıştırabilmek fikri gelmiştir. Ancak gerek pil ömrü konusunda yaşanabilecek sorunlar gerekse bu işlevin gereksiz olacağı düşüncesi, bu hususun bugüne kadar sadece fikir olarak kalmasına sebep oldu. Ta ki Nokia, mobil meraklılarından gelen sese kulak verene kadar.

Gelişinin bir süre daha gecikeceği söylenen ve Symbian^3 işletim sistemini taşıyan ilk akıllı telefon konumundaki N8 ile bu fikir hayata geçirilmiş görünüyor. Mühendislik sürümlerinin gönderildiği merkezlerde yapılan incelemelerde Nokia N8’in bu özelliğe sahip olduğu konuşuluyor.

Bir Sonraki Sayfa: Peki Ama Nasıl?

Peki Ama Nasıl?

Nokia’nın bu işi nasıl başardığı ilk akla gelen soru olacaktır şüphesiz. Zira cihaz üzerinde sadece Micro USB bağlantı noktası bulunuyor. Standart USB girişlerinin cihaza bağlanması için özel bir aparat geliştirilmiş. Bu aparatın bir ucu standart USB girişi iken diğer ucu telefona bağlanabilecek şekilde Micro USB çıkış şeklinde tasarlanmış. Böylece bu adaptör sayesinde USB bellekleri cihaza bağlamak mümkün hale geliyor.

 

Nokia bu iş için arayüzde öyle karmaşık bir yapı da kullanmamış. USB aygıtını cihaza taktıktan sonra ekrana hemen Symbian’ın alışıldık bellek yönetim ekranı geliyor. USB belleğin adına tıklayarak içeriğe hızlı bir şekilde ve kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz. Üstelik işlemlerde hiçbir kısıt da bulunmuyor. Hafıza kartının içeriğini nasıl görüyorsanız, flash belleğin içeriği de aynı şekilde yönetilebilir bir halde karşınıza geliyor.

Bir Sonraki Sayfa: Telefonları Bağlamak da Mümkün!

Telefonları Bağlamak da Mümkün!

Bu sistem depolama birimi olarak görülebilen ve belirli bir voltaj değerlerinde çalışan tüm USB aygıtları üzerinde okuma ve yazma yapabilmeye olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış. Öyle ki herhangi bir cep telefonunu depolama birimi olarak USB üzerinden aynı mantıkla cihaza bağladığınızda aynı şekilde telefon üzerinden dosya transferi yapabilmek de olanaklı hale geliyor.

 

Nokia’nın N8’i böyle bir bağlantı adaptörü ile satışa sunup sunmayacağına dair kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor. Ancak böyle bir hamlenin N8’in rakipleri karşısında bir değil birkaç adım önde yarışa başlamasını sağlayacağı muhakkak.

Bir Sonraki Sayfa: İşleyiş Videosu

İşleyiş Videosu

Nokia N8’e ulaşma başaran bir grubun yaptığı incelemeyi aşağıdaki videoda bulacaksınız.

#http://video.shiftdelete.net/y/fc14eb030567bd327ff2d820a26608e0.flv#

:: Bu özellik Nokia N8’in satışlarını artıran bir husus oluşturur mu?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" USB Bellek Çalıştıran Cep Telefonu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB Bellek Çalıştıran Cep Telefonu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB Bellek Çalıştıran Cep Telefonu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!