Okunma

USB Bellekten Windows 7 Yüklemek


21 Aralık 2011 Çarşamba 16:10
USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 7’yi bilgisayar sistemine hızlıca kurmak oldukça kolay. İhtiyacınız olan tek şey en az 4 Gbyte kapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’den Boot eden bir anakart.

Windows 7’yi USB bellekten kurmak sanıldığından çok daha kolay. 

Windows 7 CD’sini USB bellekten  kurmak oldukça kolay ve performanslı. Özellikle Netbook sistemler gibi optik sürücüsüne sahip olmayan sistemler için bu büyük bir avantaj.

Yapmanız gereken tek şey sizlere adım adım anlatacağımız yöntemi aynen uygulamak ve kurulumu da USN bellekten başlatmak. 

USB Belleği Sisteme Takın

İlk olarak en az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına “CMD” komutunu girerek “Enter” tuşuna basın. 

Diskpart” komutunu yazın.

Bu komutu girdiğinizde karşınıza DOS ekranı açılacak. İşte bu bölümün komut satırına “Diskpart” komutunu yazın ve “Enter” tuşuna basın.

Sistemdeki Diskleri Görmek

Yeni çıkan pencereye geçin ve sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu yazın. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız sistemde yer alan sabit disklere zarar verebilirsiniz.

List disk” komutunu mutlaka çalıştırın.

Dikkat etmeniz gereken nokta USB’nin bağlı olduğu Disk adı. Bizim örneğimizde 8 GByte’lık bir USB disk kullandık. Sizlerin de göreceği gibi 8 GByte’lık dik 7663 MByte olarak görünüyor, bu da DISK 1’e denk geliyor.

Diskleri Seçmek

USB belleğimiz örnekte DISK 1 olarak görünüyor.  Sistemimizde tek bir sabit disk olduğunda taktığımız USB disk  ikinci disk olarak görünüyor. Sistemin sabit diski burada DISK 0 ve USB bellek de DISK 1 olarak görünüyor. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünecektir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmeli.

Select Disk (USB belleğin atacağı harf)” komutunu girin.

Örneğimizde USB bellek DISK 1 olarak göründü. Bu yüzden de komut satırına “select disk 1” komutunu giriyoruz.

Diski Temizlemek

Select Disk komutunu girdikten sonra, sıra geldi USB belleğin içini temizlemeye. USB bellek “Clean” komutu ile silinir. Burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok. Bu yüzden dikkat edilmeli.

Diski temizlemek için “Clean” komutunu kullan.

Clean, USB belleğin birimini siler. Bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Bu komut Windows’un “Birimi Sil” komutu ile eş.
 

Birimi oluştur

USB belleğinin birimini sildik. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazmak yeterli.

Create Partition Primary” komutu birimi yeniden oluşturur.

Burada fazla bir müdahale etmiyoruz. 32 GByte’lık bir ürün olsa bile USB belleğe farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.

Birimi Seç

Birimi seçtikten sonra var olan birimi oluşturmak gerekiyor. Tek bir birim oluşturduğumuz için “select partition 1” komutunu kullanmamız yeterli. Bu komut yine aynı pencerede komut satırına yazılıyor.

Select Partition 1” komutunu kullan.

Biz örneğimizde tek bir birim oluşturduk. Profesyonel kullanıcılar elbette birden çok birim oluşturabilirler. Böyle bir  durumda Select Partition 1 yerine Select Partition 2ya daSelect Partition 3 komutları yazılabilir.

Birimi Çalıştır

Birimi oluşturmak ve seçmek tek başına yeterli değil. Bu ürünü sabit disklerde olduğu gibi aktif hale getirmek gerekiyor. Dolaysıyla komut satırına “active” komutunu girmek gerekiyor.

Aynı pencereye “active” komutunu yazın.

Bu oldukça önemli bir komut. Bu komutu yazmazsanız bir sonraki adımlar boşuna yapılmış olur.

Birime Format İşlemi

Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. NTFS ve benzeri dosya formatlarını kullanmayın. Yapılması gereken “format fs=fat32” komutunu girmek.

Disk’i biçimlendirmek şart. “Format fs=fat32” komutunu kullanın.

Fat32 dosya sistemini kullanmanız şart. NTFS ve FAT16 dosya formatlarında bu işlem çalışmıyor.

Birimi Atama

Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmanız gereken “assign” komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.

Assign” komutundan sonra pek bir şey kalmadı.

USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Masaüstünde yer alan Bilgisayarım ikonun çift tıkladığınızda USB belleğiniz görebilirsiniz. USB belleğin harfini buradan okuyabilirsiniz.

Bunları öğrendikten sonra DISKpart ekranından çıkmak gerekiyor. Exit komutu ile bu ekran kapanır.

Windows 7’yi USB Belleğe kopyala

Sıra geldi son işleme. Windows 7 CD’sini USB belleğe kopyalamalısınız. Bu işlem için Xcopy (Optik sürücüye atanan harf):*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf): komutunu kullanacağız.

Bizim örneğimizde optik sürücümüz “D” harfini USB belleğimiz de “E” harfini kullanıyor. Böyle bir durumda komutumuz “Xcopy d:*.* /s/e/f e:” olmalı.

Windows 7 ISO dosyası ile işlem yapmak isteyen kullanıcılar da aynı yöntemi kullanabilir. Sanal sürücüye atanan harfi kullanmak yeterli.

Başlat menüsünden CMD komutunu ardından da Xcopy uzantılı komutu girin. .

Windows 7 CD’sini sabit disk’e (Örn: C:Windows7) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Windows 7 klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman “ “Xcopy c:windows7*.*  /s/e/f  e:” olarak değiştirilmeli.

Hepsi bu kadar. Anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Windows 7 kurulum işlemini buradan başlattın.

:: USB bellekten Windows 7kurulum deneyiminizi burada paylaşabilirsiniz?

 
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - “USB Bellekten Windows 7 Yüklemek”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gayet işe yaradı , teşekkürler

 2. Anonim dedi ki:

  bumu kolay olan

 3. Kadir dedi ki:

  ben Xcopy yi nereye yazacağımı anlamadım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  eline emegine saglık cok işime yaradı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin …
  Bu olmuyor ki, sistem tarafından kurulmuyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  işe yarıyor paylaşım için teşekkür ederim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle İSO dosyalarını USB'ye yazdırma konusunda başarılı bir programa ihtiyaç olacaktır. Bu konuda en iyisi olarak gördüğümüz program ise Rufus'tur.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Windows üzerinden doğrudan flash diske kopyalama yaptım. Ama " eksik sistem bilgisi hatası verdi.
  sonra sizin tarif etiğiniz gibi ***** yi çalıştırarak flash diske kopyaladım. Kurulumda bir hata oluşmadı. Teşekkürler.

  Ancak iso dosyası tarifinizi tam anlayamadım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar bos zaman kaybı. Dvd den kopyalayıp flash a atın . Yeniden başlat oldu

  1. Kadir dedi ki:

   nasıl yapıcaz ki

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar bos zaman kaybı. Dvd den kopyalayıp flash a atın . Yeniden başlat oldu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Abi sorunum var olmuyor deli oldum ya. Bıostan first boot u USB-HDD olarak ayarladım ama usb yi taktıgımda post ekranında kurulum yapmak ıcın bırşeye tıklayın felan hiçbirşey demiyor hemen windowsa geç***** ye yaptığım kurulum hatalı olabilirmi yoksa usb ye yüklediğim windows dosyalarımı sorunlu lütfen yardım edin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bunee lan bir dünya iş şunun bir programı iyi olur hem ürün anahtaroını nereden bulacaz nede olsa korsan kullanıyoz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  herşey çok güzel ancak hızlı formatın da komutunu yazsaydınız daha iyi olurdu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah cevap veren birisi çıkar! Bu kopyalama işleminde sondan 3. satırda kaldı ilerlemiyor. Kopyalama işlemi uzun sürer diye düşünüyorum ama bilgisayarımda flash ın doluluk kapasitesi hiç artmıyor. Ne yapmalıyım acaba? Teşekkürler.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar Tamamen İnsanın İşini Zorlaştırmaktan Başka Bişe Degil Size Kolay Hızlı Kesin Çözümü Anlatayım..Öncelikle Boş Bir Usb Bellege Windows Dosyalarını Eksiksiz Atın Cd nin İçindeki Tüm Dosyaları Daha Usbyi Pc Takın.Aynı Cd ile Kurar Gibi Bootu Usbden Yapcaksınız Bazı Pclerde F12 Bazı PClerde F2 Gibi Tuşlarda Boot Şeçenekleri Var Ordan Usb yi Şeçin Ve Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kurulur Görün..Bu Tür Kodlarla Falan Uğraşmayın Biraz Önce Ben Kurdum Cd ile Yarım Saat Sürüyodu Bununla 15 dkda Kuruldu

" USB Bellekten Windows 7 Yüklemek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB Bellekten Windows 7 Yüklemek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB Bellekten Windows 7 Yüklemek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "