Okunma

USB’de Yeni Ufuklar


18 Eylül 2007 Salı 13:00
USB’de Yeni Ufuklar
Bilirsiniz; günümüzde bilgisayara harici bir aygıt bağlamanın iki yolu vardır: Ya FireWire ya da çok daha yaygın olan USB. USB uyarlama maliyetinin çok daha düşük olması  sebebiyle FireWire’a göre ezici bir pazar üstünlüğüne sahip; ama FireWire da çok yüksek bir verimliliğe ve teknik üstünlüklerin temsilcisi. Şimdi teknik kıyaslamaya girmek istemiyoruz; fakat hem USB 2.0 (teorik olarak 480 Mbit/s) hem de FireWire (teorik olarak 400 Mbit/s) ile bağlanan bir harici diski sisteminizde kullandığınızda, FireWire’ın USB karşısında ezici bir üstünlük gösterdiğini görmeniz işten değil.

Yeni USB 3.0 İle Parlak bir Geleceğe

Başlık garip gelebilir velâkin Intel Developer Forum‘da bahsedilen yeni USB standardı, numarasıyla 3.0, on kat fazla teorik hız (5 Gbit/s) vaat ederken optik kabloları da gündeme getiriyor. Daha da güzeli, tabii ki, yeni teknoloji eskisiyle uyumlu şekilde (geriye dönük uyumluluk) çalışabilecek. Bakarsınız USB’ciler FireWire 800 konusunda başarılı bir önlem alır ve biz de harici sabit diskleri bağlarken daha verimli hızlara erişiriz.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “USB’de Yeni Ufuklar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  evet adamlar gerçekten bu sefer yapacak..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Biz tam ve verimli çalışan 2.0 a bile razıydık ama hala pek çok makinede USB 2.0 desteği,sürücü sorunları,USB bağlantı sorunları vs ***** takoz kafalı üreticiler hala makinelerinde USB 1 serisi bir USB arayüzü kullanabiliyorlar(fotoğraf makinesi,kamera,synthesizer klavye vs)

  Dediğim gibi USB 2.0 adam gibi çalışsın.Muhteşem(!) işletim sistemi windows tam desteklesin ***** 2.0 a bile razıyım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1.1 ile 2.0 arasında çok fark fardı.şimdi ise 3.0 düşünemiyorum.
  çıkış tarihi belli mi acaba?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok doğru,usb 2.0 çıktığında nası da heycanlanmıştım zaten o zamandan belliydi popüler olacağı fakat günümüzde taşınabilir aygıtların mp3 playerlerın stabil çalışamamasının sebeplerinden en önemlisi USB oldu
  uzun aktarımlar sırasında kesilmesi,zaman zaman algılanamaması gibi sorunlar var neden rayına turamadı bi türlü bilmiyorum

  Bu arada ediyöt beiy; tahmini çıkış tarihi hakkında bir bilgi varmı 3.0 ‘ın ?

" USB’de Yeni Ufuklar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB’de Yeni Ufuklar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB’de Yeni Ufuklar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "