USB ve Bluetooth aksesuarları ile veri hırsızlığı yapıldı


11 Kasım 2019 Pazartesi 17:00
USB ve Bluetooth aksesuarları ile veri hırsızlığı yapıldı

İnternet kullanımının ve mobil cihazların gittikçe yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte verilerin gizliliği daha önemli bir konu haline geldi. Son zamanlarda WhatsApp ve Facebook gibi birçok büyük şirket kullanıcı verilerinin sızdırılması ile gündeme gelmişti. Veri sızıntısı bu kez USB ve Bluetooth aksesuarları ile kendini gösterdi.

USB ve Bluetooth aksesuarları verilerinizi çalabilir

Bir grup güvenlik araştırmacısı, USB ve Bluetooth aksesularlarının birden fazla Android cihazda her türlü hasara yol açabileceği bir açık keşfetti. Bu güvenlik açığı, akıllı telefonlardaki modemi ve temel bant destekçisini hedef alıyor. Temel bandın tehlikeye girmesiyle birlikte birçok sorun da beraberinde geliyor.

Bu açık ile telefona gelen çağrıların engellenmesi, seçici çağrı engelleme, farklı bir numaraya çağrı yönlendirme, hücresel internet bağlantısını kesme, cihaz sahibinin konum ve etkinlik takibini yapabilme gibi birçok ciddi bilgileri sızdırılabiliyor veya telefonu işlevsiz hale getiriyor.

Bu açık her telefonu aynı derecede etkilemedi. Nexus 5 ve Pixel 2 cihazları DoS komutunun gönderilmesi üzerine internet kesintisine maruz kaldı. Nexus 6 ve 6P ise OTA saldırılarına karşı savunmasız kaldı. En büyük etkiyi ise Samsung‘un Galaxy Note 2, Galaxy S3 ve Galaxy S8+ cihazları yaşadı. Bu üç cihazın IMEI numarası sızdırıldı ve ardından arama, mesaj ve konum gibi kişisel bilgiler ele geçirildi.

Araştırma ekibi, temel bandın olağan dışı komutları doğru bir şekilde ayrıştırma ve filtrelemede başarısız olması sonucu bu güvenlik açığının oluştuğunu belirtti. Bu saldırıyı durdurmanın tek yoluysa USB ve Bluetooth aksesuarlarının telefon ile olan bağlantısını kesmek.

Etkilenen telefonların Pixel 2 ve S8+ dışında oldukça eski cihazlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki cihaz haricinde güncel bir cihaz kullanıyorsanız bu açığı dert etmenize gerek yok.

Siz son zamanlarda artan güvenlik açıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" USB ve Bluetooth aksesuarları ile veri hırsızlığı yapıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB ve Bluetooth aksesuarları ile veri hırsızlığı yapıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB ve Bluetooth aksesuarları ile veri hırsızlığı yapıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!