Okunma

uTorrent’te Büyük Tehlike


07 Mart 2015 Cumartesi 11:00
uTorrent’te Büyük Tehlike

Popüler torrent istemcisi uTorrent büyük bir skandal ile karşı karşıya geldi. uTorrent’in kurulumu sırasında reklam içeren programların kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu reklam içerikli programların kurulmasını engellemek için ise “İleri” tuşuna basmadan karşınıza çıkan programı reddetmeniz gerekiyor.

Zararlı olmayan bu reklam içerikli programlar uTorrent ile kurulsa da daha sonra kaldırılabiliyordu. Ancak ortaya çıkan yeni reklam içerikli program ortalığı ayağa kaldırdı. uTorrent’i yükleyen ya da güncelleyen kullanıcılar “Epic Scale” adında bir programın bilgisayarlarına yüklendiğini fark etti.

Epic Scale’in yüklenmesinden sonra kullanıcılar bilgisayarlarının aşırı güç tükettiğinden ve yavaşladığından şikayetçi olmaya başladı. İşin özü araştırıldığında Epic Scale’in bir Bitcoin Miner virüsü olduğu ortaya çıktı.

Bitcoin bildiğiniz üzere aşırı güç tüketimi sağlayıp, yapımcısına “Bitcoin” (Elektronik bir para birimi) kazandıran bir uygulama. Ancak Epic Scale ile gelen virüs sizin bilgisayarınızı kullanarak yapımcıyı zengin ediyor.

15-03/07/2-1425720973.jpg

Anti-Virüs programları database’lerini güncelleyerek Epic Scale’in bir “Bitcoin Miner” virüsü olarak algılanmasını sağladı. Ancak uTorrent 3.parti uygulamaların yüklenmesi sırasında hiçbir sorumluluk kabul etmediği için firma hakkında bir soruşturma başlatılmıyor.

uTorrent kurduktan sonra bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız Anti-Virüs yazılımınızı güncelleyip geniş kapsamlı bir tarama yapmanızı öneririz. Eğer uTorrent’i yeni yükleyecekseniz, kurulum sırasında 3. Parti reklam içerikli programları “Reddet” butonuna basarak engelleyebilirsiniz.

:: Bilgisayarınıza uTorrent ile Bitcoin Miner virüsü bulaştı mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “uTorrent’te Büyük Tehlike”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bittorent şuan 8.0 güncellemesinde ama 2015 in başında indirme yaptığım için sürümüm 7.9.2 ben raatım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İki altenatif torrent programı öneriyorum içinde reklem yada zararlı yazılımlar yok açık kaynak kodludurlar programların isimleri Deluge Ve Qtorrent aratın indirin deneyin göreceksiniz utorrent den hiç bir eksikleri yoktur

 3. Seyhoo dedi ki:

  BitCoin olayýný çok iyi biliyorum fakat söylediðiniz kadar elektrik sarfiyatý yok. Evet CPU’yu çok yoruyor fakat sürekli oyun oynayan birisiyle sürekli kazý yapan birisinin faturasýnda cüzi bir fark olur. Yanlýþ yönlendirme deðildir bu benim demek istediðim paniðe kapýlmamak, BitCoin’i zararlý yazýlým olarak görülmemesidir. BitCoin sahtecilik, reklam, þifre ve veri çalmaz benim demek istediðim asýl olay bu.

 4. What The Hell dedi ki:
 5. Seyhoo dedi ki:

  Sýkýntý yok derken 1 gün 2 gün sistemde barýnmasý sizi zarara sokmayacak ayrýca çok elektrik tüketmiyor sen oyunlarda ne kadar elektrik tüketiyorsan neredeyse o kadar tüketiyor herhangi þifreleme, veri kayýplarý veya kýsýtlama yapmýyor yani zararlý yazýlým sýnýfýna konmaz. Durmasý sadece sistemi yavaþlatýr gücü biraz fazla tüketir o kadar yani silmek için acele etmeye gerek yok silmekte kolay zaten silinmesi zor rootkit gibi deðiller.

 6. What The Hell dedi ki:
 7. SDN Okuru dedi ki:

  Transmission kullanıyorum bana bir şey olur mu?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben DELUGE kullanıyorum sade ve tertemiz reklam yada casus yazılım yok içinde tavsiye ederim Utorrent den hiç bir eksiği yok Deluge torrent diye aratın site çıkacaktır başda

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de Bitspirit'i deneyin ayladır kullanıyorum hiç bi sorunla karşılaşmadım…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Cogu insan indir tusuna basiyor direk aslinda birazcik dikkatli olsalar ve indirdikleri yere dikkat etseler rahatlikla virusten korunabilirler

 11. tahir40 dedi ki:

  Zaten addware, freeware gelen programlarý fark etmeden kuruyor, bilgisayarýnýzýn durup duruken tam yük altýnda çalýþtýðýný da fark edemiyorsanýz torrentle falan uðraþmayýn… Bi ufak tablet alýn, soliter falan oynayýp gazete baþlýklarýna bakýn, emekliliðin tadýný çýkarýn(!)
  Ben yýllardýr ayný reklamsýz utorrenti kullanýyorum güncellemeden, sorunsuz 50Mbitle indiriyorum blurayleri

 12. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  program kurarken azýcýk dikkatli olunsa yeterli aslýnda

 13. yasin0252 dedi ki:

  Bütün ücretsiz daðýtýlan yazýlýmlar ayný sadece bu program deðil. Mesela ýobit programlarý bi programýný bilgisayarýnýza kurarken kurmadýðý pislik kalmýyor.. Kullanýcýlar program kurarken dikkatli olmalý ayrýca kendi iþlerine yaramayabn programlarý da kurmamalý.

 14. Hafiye dedi ki:

  Sizde uTorrent yerine açýk kaynak kodlu

 15. SDN Okuru dedi ki:

  çok dikkat etmeme rağmen bi anlık dalgınlıkla bana da yüklenmişti. görev yöneticisinde işlemi sonlandır deyip programı sildim. sonra da windows başlangıcından kaldırdım. işlem tamam.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  OSX de güncelledim uTorrenti bana yüklenmemiş.

 17. MasterFather dedi ki:

  ücretsiz daðýtýlan programlarýn çoðunda ***** seven dikenine katlanýr.hesabý katlaný***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  bunlarý bulmak da sandýðýnýz kadar kolay deð***** azýndan saðlam Assembly bilginiz olmanýzý gerekiyor.

 18. MasterFather dedi ki:

  ücretsiz daðýtýlan programlarýn çoðunda ***** seven dikenine katlanýr.hesabý katlanýyoruz.

 19. giskur11 dedi ki:
 20. SDN Okuru dedi ki:

  Transmission-qt kullanin.

 21. giskur11 dedi ki:
 22. SDN Okuru dedi ki:

  İleri>ileri>ileri diye program kurmayacaksın bu kadar basit. Yazanları bi oku hani şu yanında tik olanları.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Utorrent ilk zamanlardaki sade tasarımından kolay kullanımından çok uzak artık. Eski ucretliye geçilmeden önceki sürümlerini kullanın kullanacaksaniz

 24. Seyhoo dedi ki:

  Görev yöneticisini açýn 25’in üstünü sömürmeyen tanýmadýðýnýz bir uygulama yoksa BitCoinMiner yoktur. Heleki ESET varken hiçbir þey olmaz. Ayrýca BitCoinMiner zararlý bir yazýlým deðildir sadece baþkasý adýna maden kazarsýnýz madenide iþlemci kazýyor sýkýntý yok temizleyin gitsin paniðe kapýlmayýn hiç.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki Bittorrent içinde geçerli zaten ikisi aynı firmanın torrent indirme programlarıdır isimleri renkleri dışında utorrent ve bittorrent görüntü olarak aynıdır

 26. SDN Okuru dedi ki:

  ya bende yeni format attıktan sonra pc ye yüklemiştim acaba benim pc ye de girmiş olabilir mi ?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  uTorrent in yaptığı kabul edilemez bir şey ama biz kullanıcıların da özellikle ücretsiz programları kurarken "ileri-ileri" demeden önce ne yüklüyoruz ona da bir bakmamız lazım.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  uzun zamandır utorrent ve bittorent zaten bu şekilde reklam ***** yaparken ucretsiz uygulamalarda dikkatli olmak gerekli..

 29. Böyle geniþ kitlelerin kullandýðý popüler bir programýn bunu yapmasý dehþet verici.

 30. giskur11 dedi ki:

  Arkadaþ ayný þikayetlerden bahsetmiþti birkaç gün önce.

 31. erdem mustafa dedi ki:

  bit torent icinde gecerli mi acaba

" uTorrent’te Büyük Tehlike konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere uTorrent’te Büyük Tehlike ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda uTorrent’te Büyük Tehlike ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "