Okunma

Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek


20 Mayıs 2016 Cuma 07:30
Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek

Siz daha uygulamaları başlatmadan, ya da başlatmayı unuttuğunuzda sizin yerinize çalıştıracak bir platform olsa, nasıl olurdu? Koşarken otomatik çalışan adım sayacı, tempolu bir ritim öneren müzik programı ve çok daha fazlası… Google, uygulamaları hayatınızı kolaylaştırması için yeniden tasarlıyor.

Uygulamalar size sizden daha hâkim

Google’ın I/O isimli etkinliği bitti. Ancak Android geliştiricilerinden halen haberler gelmekte. Bu da gelişmelerin asıl şimdi başladığını gösteriyor. Google, uygulamaların, sizin etkinliklerinize ve çevrenize sizden daha fazla hâkim olması yönünde çabalarını sürdürüyor.

Ne yapmaya çalıştığınızı anlayacak

Awareness API, yani farkındalık anlamına gelen bu yeni arayüz, zaman, mekân, etkinlik, kulaklığın takılı olup olmaması ve hava durumu gibi koşulları temel alarak, kullanıcının o an neler yapmaya çalıştığının farkında olmaya çalışacak.

16-05/20/fitness-tracker-kosu-android.jpg

Unutkanlığa yer yok

Örneğin koşuya çıktınız ancak fitness takip programınızı açmayı unuttunuz. Bu uygulama siz açmadan çalışmaya başlayacak. Aynı anda müzik mi dinliyorsunuz? Örneğin Spotify kullanıyorsanız, Spotify size tempolu bir müzik listesi önerecek.

“Bugün ne giysem?”

Snapshot API ad verilen bir başka arayüz ise o an ve dakikada havanın nasıl olduğunu size söyleyecek ve ne giyeceğinize karar vermeniz daha da kolaylaşacak. Tabii ki bu yenilikler çok fazla zaman isteyecek ve uygulamaların hayatımızın nasıl “farkında” olacağı konusunda Google’ın çok dikkatli olması gerekiyor.

:: Google’ın bu yeni girişimini nasıl buldunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence zaten yapıyorlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Millet iyice paranoyak oldu sanki FBI ın umrumdasın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Her şeyi uygulamalar ile yapmak insan beynini pasifliğe itiyor. Yapılacak işleri uygulamaların hatırlatmasını beklemek mesela.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra bilgileri FBI ve CIA'e satacak.
  Ne zaman isteseler bilgiler ellerinde olacak akıllıca.

" Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uygulamalar Hayatınızı Kontrol Edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "