Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor!


01 Aralık 2017 Cuma 16:00
Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor!

Apple tarafından iPhone X modeline yerleştirilen TrueDepth Kamera sisteminin yüz tanıma özelliği hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Gizlilik savunucuları ve geliştiricilerin üçüncü parti uygulamaların bu kamera sistemine erişim konusunda endişeleri bulunuyor.

TrueDepth Kamera kullanıcı gizliliğine zarar mı veriyor?

Kamera sistemi tarafından yakalanan yüz verilerine geliştiricilerin erişimi konusunda oldukça az bilgi paylaşılıyor. Son olarak The Washington Post, gizlilik uzmanlarının ve Apple’ın üçüncü parti uygulamaların erişebildiği veriler konusundaki açıklamalarına yer vermiş durumda.

Buna göre, uygulamaların Face ID’nin cihazınızın kilidini açmak üzere kullandığı yüz haritasına erişimi bulunmuyor. Öte yandan geliştiriciler, daha gerçekçi artırılmış gerçeklik uygulamaları oluşturmak amacıyla TrueDepth kamerayı kullanıcıların yüzünü taramak amacıyla kullanabiliyor. Böylece uygulamaların canlı selfie efektleri veya 3 boyutlu karakterler için yüz ifadeleri kullanması kolaylaştırılıyor.

TrueDepth Kamera

Uygulamalar kirpik, ağız dahil yüzün 52 mikro hareketini yakalayarak 3 boyutlu yüz haritasını görebilmekte. Örneğin MeasureKit adlı ücretsiz bir uygulama, kameradan okunan yüz verilerini görmenizi sağlayan bir araca da sahip ve takip ettiği yüz ifadelerinin listesini bile size gösteriyor.

Diğer taraftan gelecekteki kamera kullanımları ile böyle bir yüz verisi sayesinde cinsiyet, ırk, cinsellik veya yüz verilerinin takibinin yanı sıra, depresyon gibi medikal durumların da belirlenebileceği düşünülüyor. Apple ise iPhone X’te gizlilik ve güvenliği çok ciddiye aldıklarını her fırsatta vurguluyor.

MeasureKit geliştiricisi Rinat Khanov ise, Apple politikalarının yetersiz kalabileceğini ve uygulamasında başlangıçta gizlilik politikası olmamasına rağmen uygulamanın yine de onaylandığını söylüyor. Yalnız önemli nokta, geliştiricinin ilk başta yüz verisi aldığını söylememesi. Apple bunu fark ettikten sonra kendisinden hemen gizlilik politikası oluşturmasını istemiş. Yine de şirketin uygulama incelemelerine daha fazla önem vermesi gerektiği ortada.

TrueDepth Kamera

TrueDepth Kamera sistemi kullanan uygulamaların kullanıcılara yeterli bilgi sağlamadığına da dikkat çekiliyor. Şu an için ön ve arka kameralar için çıkan bildirimlerden daha fazlası hakkında kullanıcılar bilgilendirilmiyor. Kısacası uygulamalar, ekstra veri topladıklarını paylaşmıyor olabilir.

Bakalım ileride yüz verileri sebebiyle sıkıntılar ortaya çıkacak mı?

:: Üçüncü parti uygulamaların yüz verisi toplaması ihtimali konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
kukla
kukla
3 yıl önce

Bu taramalar yapay zeka için toplanıyor. Bu haysiyetsiz yapayzeka hepimizi tanıyacak. Kukla kimdi diye sorduğunuzda kilot numarama kadar sayacak. mavi balina oyunu oda bu yapay zekanın işi. Sanal alemden insanları nasıl kullanacağı konusunda bu oyunla alışturma yapıyor.

" Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi