Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1


19 Eylül 2015 Cumartesi 20:00
Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1

Korku filmlerini herkes sevmez. Kimileri gerçekten korktuğundan, kimileri de saçma bulduğundan… Ne olursa olsun, yine de oldukça çekici yanları vardır. Her yıl binlerce film bu listeye dahil olmasına rağmen, ne yazık ki gerçekten başarılı olanlar, hala sayılabilecek kadar azdır. Başarısız olmalarının nedeni de, çoğunlukla klişelere yenik düşmeleridir. Yeni yazı dizimizde, korku filmlerinin klişelerden en uzak, hatta tam aksine bu klişeleri yaratan, en akılda kalan, en güzel örneklerini inceleyeceğiz. Eğer cesaret edebilirseniz, listemizdeki filmleri ışıkları kapatıp izlemenizi tavsiye ederiz! 

The Others – Diğerleri (2001)

15-09/18/others.jpg

Grace, 2. Dünya Savaşı sırasında kocasını kaybetmiştir. Güneş ışığına karşı ciddi hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte, neredeyse hiç ışık girmeyen evlerinde yaşamaktadır. Günün birinde üç yabancı çıkagelir. Bu üç yabancı, tam da Grace’in istediği gibi, hem ev işlerinde yardımcı olacak, hem de çocukların bakımını üstlenecek durumdadırlar. Fakat evlerinde olmaya başlayan gizemli olaylar, durumlarını çok daha karışık hale getirecektir. Her saniye tırmanan gerilimi ve insanı allak bullak eden müthiş finaliyle, bu işi çok iyi bilen İspanyolların korku sinemasına kazandırdığı tam bir başyapıt. 

The Cabin in The Woods – Dehşet Kapanı (2012)

15-09/18/cabin.jpg

Fragmanıyla korku sinemasını sevenleri oldukça heyecandırmıştı. Bir grup gencin ormanın derinliklerinde bir klübede yaşadıklarını anlatan film, finaliyle korku sineması tarihine müthiş göndermeler barındırıyor. En iyisi izleyin, daha fazla bahsetmeyelim! 

The Entity – Karabasan (1982)

15-09/18/entity.jpg

Gerçek bir öyküye dayandığı iddia edilen filmde, bizim kültürümüzde de oldukça yer edinmiş olan, görünmeyen bir varlık tarafından rahatsız edilen bir kadının başından geçenleri izliyoruz. Kadının başına gelenlere kimsenin inanmaması ve üzerinde oldukça rahatsızlık verici psikolojik deneylerin de yapılması, filmi bazen gerçekten zorlayıcı hale getirebiliyor.

The Texas Chainsaw Massacre – Texas Katliamı (1974)

15-09/18/texas.jpg

Tobe Hooper, 1974 yılında bu filmi çekerken sinema dünyasına aynı zamanda bir tür de kazandırdığının farkında mıydı, bilemeyiz. “Teen Slasher” yani gençlerin çılgınca eğlenip, sonra sırayla öldüğü filmlerden bahsediyoruz. Film o dönemde oldukça eleştirilmiş, bir çok ülkede yasaklanmış ve kesintiye uğramıştır. Bir grup gencin Texas’ta yamyam bir ailenin eline düşmesini konu alan filmi izlemek için, biraz cesaretli olmanız gerekiyor. Bir çok devamı ve yeniden çevrimleri yapılsa da hiçbiri ilki gibi olamamıştır.

Eden Lake – Kan Gölü (2008)

15-09/18/edenlake.jpg

Romantik bir haftasonu geçirmek için göl kenarında kamp yapmaya giden çiftin, hesaba katmadıkları bir şey vardır. O da kasabada yaşayan ve yaşları 13-17 arasında değişen,  kasabanın asi gençleri…  İngiliz yapımı olan film, gerçekten gerilmek nedir, sorusunun cevabı niteliğinde. Özellikle hiç hesapta olmayan finaliyle, uzun zaman etkisinden kurtulamayacağınızı garanti ediyoruz.

The Amityville Horror – Dehşet Sokağı (1979)

15-09/18/amityville.jpg

Perili ev filmleri türünün öncülerinden olan filmde, artık bize çok klişe gelmesine rağmen, o dönemde oldukça ilgi görmüş bir hikaye bulunuyor. Yeni bir eve taşınan aile ve o evi mesken edinmiş iblisler… Özellikle çocukluğunda video kasetlerden bu filmi izlemiş olanların aklından çıkmayacak bol böcekli, balçıklı, iblisli, gerçekten çok ürkütücü sahneler içeren filmin, bir de çok başarılı olmayan tekrar çevrimi mevcut.

Stephen King’s IT – O (1990)

15-09/18/it.jpg

1960‘lı yıllarda başlayan hikayede, aynı kasabada yaşayan bir grup gencin, başlarına musallat olan sevimli(!) bir palyaço kılığındaki kötü varlığı yenmelerinin üzerinden 30 yıl geçmiştir ve 30 yılın ardından, korkuları gerçek olmuştur; o, geri dönmüştür. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan iki bölümlük mini tv dizisi, 192dk. gibi oldukça uzun süresine rağmen, izlerken gözlerinizi bir an bile ayıramayacağınız, çok zekice işlenmiş detaylarıyla, tam bir korku efsanesi!

The Hills Have Eyes – Tepenin Gözleri (1977-2006)

15-09/18/hills.jpg

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, korku sineması denilince akla gelen ilk isimlerden olan Wes Craven‘in 1977 yılında çektiği filmde, Amerika’nın nükleer deney yaptığı Arizona çölünde, radyasyona maruz kalıp, mutasyona uğramış insanların korkunç intikamlarını izliyoruz.  Yolu oradan geçen insanlara tuzaklar kurup, hayatlarını kabusa çevirmek için yapmadıkları kalmıyor, diyebiliriz. Filmin, 2006 yılında da oldukça başarılı bir yeniden uyarlaması mevcut. Özellikle 2006 versiyonunu izlemek için, midenizin sağlıklı olması gerekiyor.

Drag Me to Hell – Kara Büyü (2009)

15-09/18/dragme-1442602224.jpg

Alison, bir bankada kredi bölümünde çalışmaktadır. Bir gün garip bir müşteri gelir ve kredi ister. Şartları karşılamadığı için kredisini onaylamaz ve aralarında oldukça kötü bir diyalog geçer. Gelen müşterinin yaptığı büyüyle birlikte Alison’un hayatı tam bir kabusa döner. Korku sinemasının en başarılı yönetmenlerinden Sam Raimi‘nin, oldukça ilginç bir espri anlayışına da sahip olan filmini, mutlaka izlemenizi öneririz

The Conjuring – Korku Seansı (2013)

15-09/18/conjuring.jpg

Artık güzel korku filmi yapılmıyor” derken, adeta bizi koltuklarımıza çivilemiştir. 1970‘li yıllarda geçen filmde, hayatlarını, insanları kendilerine musallat olan dünya dışı varlıklardan kurtarmaya adamış Warren çiftinin, yaşadıkları en zor göreve tanık oluyoruz. En sağlam korku filmi izleyicilerini bile en az bir kaç kere yerinden hoplatabilen proformansta olan filmin, gerçek bir hikayeden alınmış olması da, gerçekten ürkütücü. Internette kısa bir araştırmayla, Warren çiftinin gerçek hikayesini ve bu evlerden topladıkları lanetli eşyaları da görebilirsiniz.

:: Listede en beğendiğiniz film hangisi?
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Koleksiyoncu 1-2 nerede

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Koskoca efsane kült olmuş namı diyar "The Exorcist", ŞEYTAN filmini nasıl listeye eklemezsiniz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen öyle daha korku nedir görmemişler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Korku seansı başarılı bir film vaftiz sahnesi unutulmaz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Evil Dead serisi

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  10 yıl önce üniv. zamanı öğrenci evi, arkadaşlarda geldi, rose red konağı izlicez. Millette böyle bi pozlar falan, yani işte hepsi cesur sözde. Neyse filmi izledik bitti, herkes yerine çivilenmiş kalkamıyorlar, ışığı açan yok, salonun diğer ucundan ben geldim açtım, millet yapışmış sanırsın oturdukları yere. Bikaçı sıkışmış wc ye gidemiyor. Ben önden gidip açıyorum ışığı arkamda tek sıra olmuş herkes 😀 Ne yıllardı bee…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin bu film öneri yazılarınız müthiş. Öncekileri de kaydettim. Sağolun.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Akıllı insanlar korkar

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  The others gerçekten gerilimi yüksek bir film. Hele o Hizmetçi gibi giyinen yaşlı kadın allahım normal hayatta karşıma çıksa yine tırsarım böö dese yolun ortasında yığılır kalırım heralde ama yine de seviyorum korku filmlerini .. Küçükken daha eğlenceli oluyordu ama. Daha çok korkuyorsunuz evdeki tuvalete bile yalnız gidemiyorsun. Büyüyünce biraz Büyüsü kaçıyo işin.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  The ring

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Olmayan şeydenmi korkuyorsun göremediğin :)))

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Korku seansı gerçek bir olay izledim altıma yaptım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorum yazan 14yaşındaki arkadaşları cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Hiç bir filmden korkmamaları müthiş bi olay…. Waaayyyy diyorum:)

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlarik hepsini inkar gelebilirsin ama dabbeleri hayir cunku cinoer dinimizde yeri var onda daha korkunc geliyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Texas Katliamı bana Aman tanrım dedirtti. Testere ile herkesi doğruyor ayı.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  24 yıldır korku filmi ***** 6.daha korkuncunu ***** izleyeli iki hafta oluyor hala ruyalarıma giriyor

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  o ve the others gerçekten fena tırstıran filmlerdi

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  The Exorcist 1973 tam bir korku başyapıtıdır…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama dizilerinde bağlantıları koyuyordunuz ya, bunda niye filmlerin linklerini vermiyonuz abi?

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Dabbe 6

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  The conjuring ve the others disinda hepsi sacma sapan filmler bu iki film de zaten korkunc degil ki konusu guzel o kadar

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok terniyesizsiniz ya honline a cevap vermemişsiniz

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Texas katliamı varsa hepsi dandik filmdir

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Korku Seansı fena değil, epey övgü aldı zaten.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Rec ile Mezarlık Buluşmaları'da olmalıydı

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  ben hiçbir filmden korkmuom o kadar film izledim bazıları 4-5 gün uyuyamamış bende tık yok nedir bilemiyorum :D….

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben karasinekten korkan adamim.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Karadeler Olayi’ni izleyin gencler 😆

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Korku filminden korkmamak hissi aslinda izlerken filmin icine hayali de olsa girememek ve zevk alamamaktir bence, her hayali korkunc kisimda "film laa bu" demekle olusur

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben hicbir filmden korkmam en korkuncu hangisi onu soyleyin

" Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uyku Kaçırma Garantili Korku Filmleri #1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!