Okunma

98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar!


21 Mayıs 2018 Pazartesi 11:18
98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar!

Ülkemizde bilim ve teknoloji alanında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kendi ürettikleri motoru, hurda halindeki bir otomobile bağlayarak hareket etmesini sağladılar. Böylece normalde benzinle çalışan aracı elektrikli otomobil haline getirdiler.

Elektrikli otomobil uzatma kablosu ile şebekeye bağlandı!

2 yıl süren çalışmaların sonunda yapılan test ise hayli ilginç geçti. Okulun yapmış olduğu girişimler sonucunda öğrenciler için sağlanan 1998 model araç dönüşüme uğradı.

Aracın orijinal motoru sökülürken, yerine öğrencilerin 2 yıl boyunca özenle hazırladıkları elektrik enerjisiyle çalışan motor yerleştirildi. 5.5 kilovatlık elektrik motoru ve ona uygun düzenlemeler aracın genelinde yapıldı.

Kablo yardımıyla şebeke elektriğinden güç alan öğrenciler, otomobilin test sürüşünü başarıyla gerçekleştirdiler.

Üstelik okulun büyük desteğiyle gerçekleşen bu test sürüşü sadece bir başlangıç. Öğrencilerin yeni hedefi otomobili güneş enerjisiyle çalıştırmak. Sponsor bulunması halinde aracın üzerinde güneş panelleri yerleştirilecek ve buna uygun bir araç motoru sağlanacak.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar!”

 1. Bülent GÜNDEM dedi ki:

  Gençlerin Ellerine sağlık hocalara da teşekkür ediyorum inşallah olumsuz yorumlardan etkilenip çalışmaktan vazgeçmezler bu tür çalışmalar hiçbir işe yaramasa bile, bir altyapı birikimine sebep olur

 2. Timuçin dedi ki:

  Tazminat kafalılar ortaya çıkmış yine….. kendi bir şey yapamıyor, beceremiyor ama bir şeyler yapmak için çabalayanları eleştiriyor.

 3. Mehmet Ali dedi ki:

  Sen ne iş yaptın klavye de yazı yazmaktan başka şimdiye kadar. çocukların emeğini küçüğümsüyorsun. Batarya aldılar da takamadılarmı

 4. A Güngör dedi ki:

  Kablolu elektrik ile hareket etti diye küçümseyen arkadaşlar! Gençler olayın %70 ini çözmüş gerisi akü , şarj , inverter güneş paneli kolay kısmı yani. Bu işlere aşina olsanız anlardınız.

 5. Süleyman Atıl dedi ki:

  Yorumları okuyunca insanın gülesi geliyo. Size göre basit olabilir lakin bunu yapan liseli arkadaşlar. Henüz 18 lerine yeni girdiler. Türkiye şartlarında ve muhtemelen herhangi büyük bir destek almadan. Kendilerini tebrik ediyorum.

 6. Anonim dedi ki:

  şarj problemini çözmüştür. (iPhone misali)

 7. Aykut dedi ki:

  He aferin oynayın böyle

 8. Gökhan dedi ki:

  2 yıllık çalışma sonucunda kablo ile mi götürdüler aracı :)))

 9. HÜSEYİN MARANGOZ dedi ki:

  Çocuklara gerekli arge için destek verilmeli ki saha iyisini yapsınlar

 10. Mita dedi ki:

  Bu çocukların eğitimcileri ve yol göstericilerin bir Neyzen Teyfik edasıyla kucaklıyorum. Günümüzde elektrik motorlarında sorun yok. Sorun bataryaların şarj ömrü. Montaj hiç problem deyil. O kablolarıda nereye çekeceklerini karar versinler.

 11. Muhsin Yılmaz dedi ki:

  Mantıkta hatalara gelelim o proje eğer iki yıl sürdüyse bu halde devam ettiyse bununla ilgili kolaj bilgiler nerde haber içeri bakıldığı eksik… İnandırıcıligi sıfır… Ve şu an alternatif akım ile ilgili bir yüksek kw herhangi motor bunu yapabilirsiniz lunaparktaki bakımcilara gidin okusalar gülerler. Çamaşır makinesi motor ilede bisiklet yıllardır liselerde yapılıyor bu sefer kurutma motoru kullanmışlar 🙂 israf

" 98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 98 model Broadway’i kabloyla elektriğe bağladılar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "