Çarpıcı tespit: Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor


11 Nisan 2021 Pazar 08:07
ABONE OL
Çarpıcı tespit: Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor

1957’de Sputnik’in Dünya yörüngesine fırlatılmasının üzerinden 64 yıl geçti. Zamanla birçok uydu fırlatıldı. 3.000’den fazla uydu şu anda Dünya’nın etrafında dönüyor. Bu nedenle gezegenimizin etrafı yoğun adeta uydu ağıyla kaplandı.

Zamanla uydularda yapılan tadilatın atıkları, kırılan parçalar, işlevselliğini yitiren irili ufaklı uydular ve atılan roket parçaları da dahil olmak üzere milyonlarca uzay enkazı Dünya’yla beraber dönüyor. Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), iç uzayda veya Alçak Dünya Yörüngesinde bulunan enkazın; tahmini ağırlığının neredeyse 6.000 ton olabileceğini açıkladı.

Uzay çöpleri her geçen artmaya devam ediyor

Uzay çöpleri sadece astronotlar ve fırlatılan roketler için tehlike oluşturmuyor. Ayrıca Güneş ışığını Dünya’nın yüzeyine de yansıtabiliyor. Yapılan bir araştırma, zaten hali hazırda ısınmaya devam eden Dünya’nın, uzay çöpleriyle ve uzay roketlerinin Güneş’i yansıtmasıyla daha da çok ısındığını ortaya çıkardı.

avrupa uzay ajansı sıcak gezegen

Astrofizikçi Jonathan McDowell, bu duruma dikkat çekerek herkesi uyardı. McDowell’e göre, bu uzay çöplerindeki artış her sene hızlanacak. McDowell şöyle konuştu:

“Uzayın başlangıcı olan yörüngede sadece 10.000’e kadar insan yapımı nesnenin fırlatıldığı görülüyor. Şu anda, roketlerin ticari olarak fırlatılması eskiden olduğundan çok pahalı değil, başlangıçta 24.800 dolardı. Şimdi sadece 1.240 dolara düştü. Bu fiyat dizisiyle 2025 yılına kadar 18.000’den fazla uydunun Dünya yörüngesinde döneceğini, bu durumun 2018’de uyduların toplam sayısının on katı olacak. Bu fırlatılan uyduların 12.000’i Starlink’e ait. yaklaşık 3.500’ü ise Amazon’un.”

Video Avrupa Uzay Ajansı tarafından 1 Şubat 2019 tarihinde, uzay enkazının Dünya çevresindeki dağılımını gösteriyor.

Dünya çevresinde artan kirliliğe karşı birçok uluslararası şirket, NASA ile birlikte birlikte çalışıyor. SATCON 1 atölyesinde bu enkazların nasıl kontrol altına alınabileceğine dair birçok fikir ortaya çıktı. Airbus Mission’ın sistem mühendisi Xander Hall uzayda bulunan her hurda parçasının orijinal operatörüne ait olduğunu ve bu uzay yörünge enkazının mevcut uluslararası kanunlarda ele alınmadığını belirtti. Enkazların güvenli bir şekilde kaldırılabilmesi için uluslararası çabaların daha da arttırılması gerektiğini vurguladı.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bende başliğa bakinca hurdanin toplanmasi için bir gelişme olduğunu bir çözüm üretildiğini düşünmüştüm.

" Çarpıcı tespit: Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çarpıcı tespit: Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çarpıcı tespit: Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!