Okunma

100 milyon dolara uzay gezisi!


02 Şubat 2018 Cuma 11:30
100 milyon dolara uzay gezisi!

Uzay gezisi için yeni bir planlama yapan Rusya, bir gezi paketi önerisinde bulundu. 10 gün sürecek uzay gezisi için ödenmesi gereken tutarın 100 milyon dolar olacağı belirtiliyor.

Uzay gezisi ISS’ye yapılacak

Rus uzay şirketi Energia’nın başkanı, uzay turistleri için ISS’ye gezi planlıyor. Bu gezinin 4-6 kişilik gruplar halinde yapılmasını planlayan şirket, NEM-2 modülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Uzay gezisi katılımcıları, uzay yürüyüşü deneyimi kazanabilecek ve isterlerse bu uzay yürüyüşü sırasında fotoğraf, video çekebilecekler. Gezinin yapılması planlanan modülün konforlu kabinler, iki tuvalet ve internet erişimi ile donatılmış olacağı belirtiliyor.

Amerikan havacılık devi Boeing’in de ortak olmak istediği belirtilen gezi için 2019 tarihi verildi. Henüz kesinleşmese de gezinin 10 gün kadar sürmesi planlanıyor.

uzay gezisi

İlk uzay turisti Dennis A. Tito, 20 milyon dolarlık ödeme yaparak 2001 yılında iki kozmonot ile Uluslararası Uzay İstasyonunda sekiz gün geçirmişti. Şu ana kadar ise toplamda 7 uzay turisti bu deneyimi yaşama fırsatı yakaladı. Energia’nın bu girişimi ile uzay turisti sayısı daha da artacak gibi görünüyor.

Uzay turizmi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 100 milyon dolara uzay gezisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 100 milyon dolara uzay gezisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 100 milyon dolara uzay gezisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "